Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
lillejhon a scris:Original?

E un fel de a spune, masina e sh, a trecut prin mai multe maini, n-am de unde sa stiu istoricul ei.
Chestia e ca m-am dus de doua ori la service pentru aerisire si acum am probleme cand masina e incarcata. Daca sunt singur in masina, n-am probleme dar cand masina e incarcata apas frana si masina abia incetineste.

LE: poate nu e lichidul, poate e un furtun de vacuum.
Skip ads

  • PoseaCristian

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2009

  • Mesaj Privat
oare la opel astra g caravan din 98 tot Dot 4 trebuie folosit?
Am cumparat masina sh acu vreo saptamana si m-as gandi sa-l schimb.
  • username250

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2009

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Dot 4 - 0,4l.



Ma poti ajuta si pe mine, te rog, cu informatii referitoare la cantitatea de lichid de frana necesara la schimbarea acestuia, in cazul unui Astra H-2004?
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@username250, ai aflat pana la urma ceva informatii despre lichidul de frana? Si eu am un Opel Astra H din 2005, aceeasi motorizare ca si a ta, 1.7 CDTI.

As dori sa stiu ce tip de lichid de frana si de ambreiaj recomanda producatorul si ce marca ar fi mai ok. Se foloseste acelasi lichid si pentru frana si pentru ambreiaj? Cat lichid trebuie sa cumpar?

Ce metoda ar fi mai ok pentru schimbarea lichidului de frana? Este recomandat sa se faca aceste operatii la reprezentante Opel sau se poate face si la alte service-uri? Nu prea am incredere in astia de la reprezentanta Opel din Cluj. Pe langa preturile nesimtite pe care le au, nu prea sunt competenti.

Mai exista si alte lichide care ar trebui schimbate, inafara de ulei, antigel, lichid de frana , lichid de ambreiaj?
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
lichidul de ambreiaj este acelasi lichid cu lichidul de frana este acelasi circuit.
urmeaza si eu sa il schimb tot o astra h 2005 z19dth din cate stiu lichidul este DOT 4
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut
am reusit ieri sa imi schimb lichidul de frana,a intrat 0,7L lichid
lucrarea a fost facuta la un service asa de prima data
  • gfx8

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ce metoda au folosit la schimbarea lichidului? Au dat pur si simplu la pedala sau au avut ceva pompa cu care l-au aspirat din instalatie?
Cat te-a costat operatiunea?
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La un Opel Astra G1,7CDTI, Z17DTL ce tip de lichid de frana trebuie folosit?Dot2,3,4?De ce cantitate este nevoie?Care marca este mai buna?Castrol fabrica lichid de frana compatibil pentru Opel?
Skip ads

  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gfx8 a scris:Ce metoda au folosit la schimbarea lichidului? Au dat pur si simplu la pedala sau au avut ceva pompa cu care l-au aspirat din instalatie?
Cat te-a costat operatiunea?

in primul rand au scos lichidul vechid din vas au complectat cu lichid nou dupa care a inceput aerisirea si cu complectarea cu lichid nou,au folosit o pompa cu vacum,pedala nu am facut decat la sfarsit pt verificare.Eu ma asteptam sa aeriseasca si la rulmentul de presiune tinand cond ca este acelasi circuit da nu s-a intamplat
la mine au folosit 0,7L care a costat 42 roni ceva lichid nemptesc iar manopera 54 roni total 96 roni mai putin de o ora de munca.
  • cipri-vkt

  • Mesaje scrise: 805
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:La un Opel Astra G1,7CDTI, Z17DTL ce tip de lichid de frana trebuie folosit?Dot2,3,4?De ce cantitate este nevoie?Care marca este mai buna?Castrol fabrica lichid de frana compatibil pentru Opel?

colegul de club care mi-a recomdat mecanicul are un astra g si el, ca si la astra h se foloseste lichid DOT 4.
referitor la marca de lichid nu pot sa iti dau prea multe referinte pt ca nu le cunosc,nu cred ca poate fi prea complicata treaba,daca ai un mecanic la care mergi sigur te poate indruma
la masina mea au folosit 0,7L asta la astra h pentru g banuiesc ca totpe acolo.
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru @Astra16XEL (desi ultimul sau post e din septembrie) : la repartitorul pe spate te-ai uitat ?
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu are asa ceva(repartitor) ... Marirea cursei pedalei de frana ,elasticitatea si pentru a se ridica sa fie nevoie de cateva pedale este semn ca jocul sabotilor spate nu a fost verificat si reglat.Teoretic acei saboti au reglaj automat in marea majoritate a acestor sisteme sunt blocate de rugina si nu-si mai fac treaba,deci se impune reglajul dupa orice interventie la frana rotilor spate(inlocuire saboti,inlocuire cilindru receptor ,aerisiri,inlocuire cablu frana mana...etc)
Asa cum spunea si colegul nostru ....A EXISTAT RISCUL DE ACCIDENT deci mare atentie cine umbla acolo iar un pret mic la o interventie acolo poate fi si un risc nestiut.
Skip ads

  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu am astra 2003 y17dt hatch si nu am schimbat sau completat niciodata lichidul de frana . masina are 190 mii km si 70 mii facuti doar de mine in 2 ani si 7 luni si franele tin beton....ce tot vb ca trebe schimbat lichidul...? stiam ca doar completat eventual
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
maxxi a scris:eu am astra 2003 y17dt hatch si nu am schimbat sau completat niciodata lichidul de frana . masina are 190 mii km si 70 mii facuti doar de mine in 2 ani si 7 luni si franele tin beton....ce tot vb ca trebe schimbat lichidul...? stiam ca doar completat eventual


Lichidul de frana cat si cel de servodirectie conform cartii se schimba o data la 2 ani sau 60000km
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Azi mi-am schimbat lichidul de frana.Am cumparat 1, 25l(atat trebuie pentru Astra G Z17DTL) lichid de frana marca ATE SL, DOT 4, fabricat in Germania , si m-a costat 50 lei plus 40 lei manopera de schimbat lichidul.
Initial am dorit sa imi cumpar lichid de frana fabricat in U.K. , avand ambalajul de culoare galbena, la pretul de 12 lei 500ml, insa am optat pentru varianta germana.Tardiv, am observat pe ambalaj ca este necesar ca lichidul ATE SL sa fie schimbat dupa 1an de zile.Dupa asta am observat ca lichidul englezesc trebuia schimbat dupa 3 ani...
Acum sunt un pic nedumerit, sa folosesc lichidul ATE SL doar 1 an de zile sau pot sa il folosesc 2 ani?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
numai sh.-uri am avut la viata mea si niciodata nu am schimbat lichidul de frana.
si tot timbul am avut frane extra eficiente.
daca lichidul e curat ca lacrima pentru ce sa-l schimb?
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Lichidul de frana se degradeaza in timp si isi pierde calitatea compozitiei sale. Aboarbe apa ceea ce poate duce la defectiuni grave ale sistemului de franare.Din ce am vazut pe net se recomanda inlocuirea lichidului de franare dupa 2 ani de folosinta.
  • costache

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2003 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Intr-adevar lichidul de frana este higroscopic , adica absoarbe umiditatea din atmosfera iar asta duce la corodarea sistemului de franare , temperatura de fierbere a apei este mai mica decat cea a lichidului de frana . Astfel in cazul unei incalziri excesive a lichidului s-ar putea sa te trezesti cu bule de aer in sistem . Parerea mea este ca, daca in cartea tehnica se specifica sa se schimbe la 2 ani (Dot4), e bine sa fie schimbat. Pe langa apa care se aduna in lichid, mai sunt diverse depuneri de pe conducte generate de acest lichid si de apa, care circula in lichid si trebuie eliminate. Decantati lichidul vechi sa vedeti ce depuneri sunt. Si nu costa prea mult.


Ultima modificare facuta de costache la Mie 09 Dec, 2009 9:05 pm, modificat de 2 ori in total
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
maxxi a scris:eu am astra 2003 y17dt hatch si nu am schimbat sau completat niciodata lichidul de frana . masina are 190 mii km si 70 mii facuti doar de mine in 2 ani si 7 luni si franele tin beton....ce tot vb ca trebe schimbat lichidul...? stiam ca doar completat eventual


a mea are aproape dublu, si daca pun frana ingheata instant.
nici nu am complectat niciodata .nici nu am schimbat. nici nu schimb.
nu vreau sa laud, dar am frane de masina absolut noua.
si nici n-am vazut , in carte, neamtul sa-l fi schimbat vreodata.
oricum cine doreste il schimba.
daca ai frane bune si nu ai pierderi , consider schimbarea lui absolut , dar absolut fara nici un sens.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In cartile tehnice la autoturismele Opel, VW, samd, se mentioneaza faptul ca lichidul de frana trebuie inlocuit dupa doi ani de folosinta sau 60.000km rulati.Nemtii fac asta, schimba consumabilele la timp, si asa au masini foarte bine intretinute.De aia prefer sa imi cumpar masina second hand doar din Germania.Cunosc persoane care umbla cu uleiul de motor neschimbat de mai bine de 2 ani sau anvelope vechi pe care le foloseste de 12 ani.Ma rog, cu masina sa fiecare face ce vrea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR