Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Ionut dragos

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2009

  • Mesaj Privat
VA salut pe toti. Problema a decurs in felul urmator: mi s-a spart un furtun de la radiator si motorul s-a supraincalzit. Am remediat furtunul, am copletat nivelul de antigel si au inceput problemele.... motorul se supraincalzea si radiatorul ramanea totusi rece?!.Am scos termostatul suspectand-ul de a se fi blocat inchis.Problema nu s-a rezolvat, radiatorul a ramas in continuare rece. Am demontat radiatorul dorind sa vad daca este infundat si am probat radiatorul cu debitul de apa de la pompa din curte.apa curgea fara probleme cu pompa data la refuz. Dupa aceea am demontat distributia si am sperat ca s-a deteriorat pompa de apa dar nici asta nu a fost cauza( am prins-o in menghina si am fortat-o cu cheia franceza si nu se invarte turbina fata de ax). Am demontat chiulasa sperand sa fie garnitura de chiulasa arsa. Dar nici garnitura na afost arsa...Suspectez acum ca ar putea fi o fisura in chiulasa(sau si mai grav in blocul motor). Cum pot sa-mi dau seama? Locuiesc in Ploiesti si as fi recunoscator daca stie cineva unde sa ma duc (in zona) sa verifice cumva chiulasa sau daca are cineva vreun sfat care poate sa ma scoata din impas. MULTUMESC
  • jerryboy

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca ati putea ajunge la buzau avem aici un mecanic foarte bun de opeluri,care va poate zice usor...il cheama victor,datii un pm lui gabiopel,va da el nr de telefon.
  • Ionut dragos

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut. nu pot, imi pare rau dar am demontat motorul. M-ar interesa daca pot verifica cumva chiulasa (demontata). Am inteles ca exista o metoda prin care se "vopseste" chiulasa cu o substanta si apoi se face cumva un fel de radiografie cu raze x si in cazul unei fisuri se va evidentia substanta care intra in "gaura" Ati auzit ceva despre asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR