Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • danutzz0689

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ammorex112 a scris:multumesc celor care m-au injurat si "m-au ajutat" foarte mult. daca ati fi observat, mai intii am pus o intrebare si nu le-am montat dupa care sa intreb. daca imi permiteam imi schimbam farurile, dar nu imi permit.oglinzile sint destul de deteriorate si am considerat ca o crestere a puterii becurilor ar compensa lipsa de luminozitate frontala. daca gaseam becuri putin mai puternice (ex 60-70w) imi puneam. o intrebare: vizibilitatea redusa nu poate provoca accidente la fel de mult ca si orbirea? in plus am avut intotdeauna grija ca farurile sa bata cit mai jos si mai putin suparator pentru ceilalti. nu sint nici un nesimtit si nici un taran, si ma intreb citi dintre voi "expertii" nu v-ati gindit cum sa imbunatatiti o caracteristica a masinii in asa fel incit sa faceti o investitie minima. imi pare rau ca am intrebat,era probabil mai bine sa fiu un nesimtit, sa le montez si sa va orbesc pe toti, asa cum fac altii. pentru cei care deja m-aun "clasat" :bravo, sinteti niste "adevarati"!


Nu te am injurat ;)eu decat am spus ce am facut eu Smile . Da logic ar trebuii sa iti mareasca vizibilitatea deoarece fiind becurile mai puternice si oglinzile farurilor mai sterse sa te aduca undeva la luminozitate corecta undeva la 55w parerea mea....si cu orbitul si cu accidentele daca mergi regulamentar si te orbeste cineva nu cred ca faci accident acum daca tu ai 200km/h scuzama nu ai cum sa mai vezi pe unde este soseaua....cand te intalnesti cu o duba ce faci ca farurile sunt exact in ochii tai faci accident? nu cred....cand nu ai vizibilitate reduci si cresti atentia... ms Smile Very Happy
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ammorex112 a scris:multumesc celor care m-au injurat

Hai, las-o moarta si nu te mai victimiza ca nu te-a injurat nimeni! Sau nu cunosti prea exact notiunea "a injura"? Citeaza macar o injuratura din alea care ti-au fost adresate. Daca nu gasesti, atunci
ammorex112 a scris:ma intreb citi dintre voi "expertii" nu v-ati gindit cum sa imbunatatiti o caracteristica a masinii in asa fel incit sa faceti o investitie minima.

Probabil nu suntem asa de "experti" ca tine, asa ca noi cautam ca atunci cand schimbam ceva sa respectam in primul rand legea!
ammorex112 a scris:pentru cei care deja m-aun "clasat" :bravo, sinteti niste "adevarati"!

Am inteles acum! D-aia minteai ca te-am injurat ca sa ai motiv sa ne dai cate una peste bot cum ca am fi "adevarati".

Doar atat poti? Esti patetic, micutule!

Am intrebat si mai sus: De ce nu schimbi farurile cu unele corespunzatoare? Dar ai ocolit raspunsul ca nu te ajuta sa te victimizezi. Iar daca nu te victimizai nu reuseai un atac asa "stralucit".
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ammorex112 a scris:multumesc celor care m-au injurat si "m-au ajutat" foarte mult. daca ati fi observat, mai intii am pus o intrebare si nu le-am montat dupa care sa intreb. daca imi permiteam imi schimbam farurile, dar nu imi permit.oglinzile sint destul de deteriorate si am considerat ca o crestere a puterii becurilor ar compensa lipsa de luminozitate frontala. daca gaseam becuri putin mai puternice (ex 60-70w) imi puneam. o intrebare: vizibilitatea redusa nu poate provoca accidente la fel de mult ca si orbirea? in plus am avut intotdeauna grija ca farurile sa bata cit mai jos si mai putin suparator pentru ceilalti. nu sint nici un nesimtit si nici un taran, si ma intreb citi dintre voi "expertii" nu v-ati gindit cum sa imbunatatiti o caracteristica a masinii in asa fel incit sa faceti o investitie minima. imi pare rau ca am intrebat,era probabil mai bine sa fiu un nesimtit, sa le montez si sa va orbesc pe toti, asa cum fac altii. pentru cei care deja m-aun "clasat" :bravo, sinteti niste "adevarati"!


multumim pentru `` aprecieri``. si eu vroiam sa-mi pun cauciucuri de TAB , sa-i calc pe toti cei din fata mea.
pune-ti de 220.
si sa incheiem discutia.
nu ziceam eu......., ca a deraiat.

mai exact sa nu ne mai `contram`, discutia poate rula in continuare.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Faptul ca tu nu vezi noaptea pe drum nu iti da dreptul sa ii orbesti pe ceilalti. Daca tu intrii in sant sau in cineva care circula regulamentar suporti consecintele. Daca eu intru in sant ca nu vad de becurile tale, eu suport consecintele. Acum intelegi de ce, unii dintre noi suntem pro respectarii legii? Du'te la un service competent si adu masina la parametrii corecti. O sa vezi cum trebuie si noaptea si ziua si nu o sa te scoata nici o vectra de cluj de pe drum ca il orbesti. Daca nici asa nu vezi, poate o fi problema de altundeva... Embarassed
Skip ads

  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
devine penibila discutia si fara legatura cu subiectul. multumesc celor care mi-au spus pe un ton mai civilizat sau nu ca nu este ok sa imi pun becuri mai puternice. nu o voi face si voi incerca alte solutii. stimate domnule "biela-manivela",daca cineva intreaba, poti raspunde sau nu.comentariile venite de la dumneavoastra sint de prisos.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Las` sa fii sanatos si sa-ti pui de 55w.
si mai calitative.
sa nu fie cu suparare dar e posibil sa ai si probleme cu condusul pe timp de noapte.
poate farurile bat bine, dar nu esti tu obisnuit sa mergi noaptea.[ atentie fara sa fi fost malitios]
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ammorex112 a scris:stimate domnule "biela-manivela",daca cineva intreaba, poti raspunde sau nu.

Intr-adevar, stimate, daca intrebi cum se face o bomba trebuie sa raspund sau nu! Nu trebuie sa ma intereseze pe cine omori cu ea! Halal gandire!

Apropos comparatia cu bomba nu e exagerata! Cu niste faruri de c...t poti face la fel de multe victime.

Asa sa-ti ajute Dumnezeu!
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
farurile bat bine insa sint cele originale iar geamul exterior s-a cam matuit iar oglinzile cred ca au imbatrinit si ele. masina are 14 ani si cam 220.000km. nu este problema de condus zi sau noapte, dar este suficient sa ploua putin si nu mai vad nimic cu ele. am avut si becuri cu lumina alba philips dar diferenta nu era prea mare. as fi incercat varianta cu becuri mai puternice pentru a ajunge la o luminozitate "normala", dar renunt la aceasta idee. o investitie in doua faruri nu se pune in discutie pentru ca urgentele au fost in inlocuirea tachetilor si a cauciucurilor. ramine varianta sa mai merg asa pina imi voi permite doua faruri noi. multumesc ina o data.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca n-ai bani de o intretinere corespunzatoare atunci se justifica sa incalci legea! Esti absolvit de vina.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Stimate coleg,datorita importantei subiectului si anume 'folosirea corecta a sistemului de iluminare pe timp de noapte'a faptului ca in unele tari mai putin bananiere se considera sistemul de iluminare ca parte integranta a conceptului de siguranta activa iar definitia 'sistemul de iluminare permite sa vedem ,sa fim vazuti cu conditia sa lasam si pe altii sa vada pe unde merg'se impun urmatoarele precizari;
Nu este permisa (legal)folosirea becurilor cu putere mai mare decat cea recomandata de fabricant.Cine nesocoteste aceste conditii ;incalca legea,modifica instalatia electrica fara motiv,va avea numai probleme cu disiparea caldurii degajate de respectivele becuri,exista riscul incendierii instalatiei electrice ....etc.In acelasi timp reprezinta un REAL PERICOL PENTRU CEILALTI PARTICIPANTI LA TRAFIC deci asa se explica luarile de pozitii mai vehemente de pe aici,nu-i corect sa orbesti pe nimeni cu becuri care nici macar nu te ajuta pe tine prea mult.
Corectarea problemelor de iluminare trebuie facuta profesionist ,tinand cont de toate aspectele inclusiv legale,fiabilitate,de confort..si de ce nu de pret,singura varianta care intruneste toate aceste conditii este in aceasta ordine.
1.Verificarea starii blocului optic(far,proiector,etc)murdarirea oglinzii interioare,a sticlei,matuirea plasticului(in cazul celor cu dispersor de plastic,nu sticla)posibil neetansietati care permit patrunderea prafului si a apei.Se demonteaza se spala cu solutie slaba de detegent de vase dar obligatoriu cu apa distilata se cateste cu apa distilata deoarece prin uscare nu va pata interiorul neavand saruri.In cazul in care interioarele se murdaresc datorita patrunderii apei ori prafului se etanseaza cu silicon ideal ar fi fost masticul special pentru far.NU FOLOSITI SUBSTANTE DE CURATARE agresive gen alcooluri,solutii de spalat geamuri concentrate etc...riscati deteriorarea oglinzii.
2.Montati numai becuri de calitate eu folosesc Phillips More Light +50% ori alt produs similar la aceeasi putere 55-60W.
3.Reglati farurile corect.
4.Verificati instalatia electrica sa aveti tensiunea minima 14v (sub 13,5 deja este acesta motivul),de preferat si contactele electrice ori oxidari pe la firele de masa pot fi cauze de becuri lumanare.
Daca ai facut aceste operatiuni si tot persista senzatia de lipsa de lumina suficienta fara sa crezi ca-mi arde de mistouri se impune un control oftalmologic deoarece exista persoane cu mici probleme la vederea pe timp de noapte.Ca sa nu ajungem la inchiderea topicului sa stii ca ai primit raspunsuri din diferite ipostaze profesionsit care asta face zi de zi,participant la trafic pe care-l jeneaza asemenea inventii(becuri de 100-120-130-150 W) dar toti am vrut intr-un fel ori altul sa iti dam un raspuns din punctul fiecaruia de vedere.
Sper ca vei face alegerea corecta avand in vedere ca deja am dezbatut aproape toate aspectele Rolling Eyes si de ce nu sa ajute si alti colegi sa remedieze aceste probleme dupa parerea mea foarte importante atat timp cat fac diferenta intre un condus in siguranta si o 'orbecaiala' generala pe timp de noapte.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
adevarat sfat de ..........,Mecanik.
si cata rabdare.
va MULTUMIM.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mecaNIK
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
A spus ca nu si permite schimbarea farurilor, o solutie ar fi reconditionarea lor.
Poti lua un tub de XERAPOL si cateva foi de hartie a abraziva 600, 800, 1000 si te apuci sa slefuiesti cu pasiune 2 ore iar efectul va fi pe masura cu conditia ca farul si oglinda sa fie OK pe interior (sa nu se fi aburit excesiv fapt ce ar fi dus la matuirea oglinzii)
  • iagur

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu iti recomand astfel de becuri.Am un prieten cu o astra clasic care a avut astfel de becuri si pe lnga faptul ca orbea toti participantii la trafic s-a mai ales si cu instalatia electrica arsa. Acum a trecut la xenon si a rezolvat problema.

@costicimpy daca folosesti hartie abraziva de 600 800 si 1000 s-ar putea sa nu te mai alegi cu nimic din sticla farului merge cu 1200 si 1500
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Instalatia electrica pt. iluminat este facuta [la limita],as putea spune chiar un pic subdimensionata.Folosirea de puteri mai mari duce implicit la cresterea curentului pe conductoarele aferente.Daca vrei neaparat poti folosi relee suplimentare si practic alta instalatie.Este posibil (in functie de dotarea masinii)ca releele sa nu poata fi actionate de firele care duc la becurile cu pricina,pt. ca,calculatorul nu [vede consumator].
Cu ani in urma am folosit becuri H4 100 x 190 W si s-a distrus oglinda.
  • Mirongaby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sal am avut si eu aceeasi treaba cu lumina farurilor adica cu sticla dar am pus becuri blue vizion si e ok se cunoaste diferenta si la lumina care o face pe strada plus ca e diferenta de culoare fata de proectore deoarece am normale nu de firma
  • Mirongaby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sal am avut si eu aceeasi treaba cu lumina farurilor adica cu sticla dar am pus becuri blue vizion si e ok se cunoaste diferenta si la lumina care o face pe strada plus ca e diferenta de culoare fata de proectore deoarece am normale nu de firma
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Punte-ti o instalatie xenon. O sa fii foarte multumit de ea, nu se compara cu becurile. Insa o sa ai probleme cu politia. Si instalatiile chinezesti sunt destul de ok.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Punte-ti o instalatie xenon.

Na, perfect. Pacat de oamenii care chiar si'au batut capul sa aduca ceva constructiv in threadul asta. Rolling Eyes
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Exact o instalatie de "xenon" sau niste becuri ALBASTRE ii lipsesc, montate cat sa orbeasca MILITIA care oricum doarme.... daca sunt ilegale cum se face ca-i tara plina de instalatii de rahat...?
Nu vi se pare ciudat ca firmele au voie sa importe si sa comercializeze produse interzise la folosit?
Este ca si cand s-ar gasi coca la butic dar nu ai avea voie sa tragi... tara de c...cat.

Drumuri bune sa aveti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR