Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • gtdflorin

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 v6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sal, am o frontera de 3,2 l cu 6 v si intentionez sa montez o inst de gaz pe ea.
Motivul este ca poate ies mai subtire la combustibil.In mob normal are consum de 12-14 /100km,dar poate ajunge cu usurinta la 18l/100km cand o coxez.
Dealerii de instalatii nu vor spune decat ca e ok (sa vanda marfa)dar poate e cineva care are GPL montat pe 4x4 si ma lamureste daca da sau nu se merita investitia.
Multam
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Parerile sunt impartite. Sunt multe masini cu G.P.L. Conteaza si reglajul pe gaz. Eu am G.P.L. de doi ani. Trebuie sa fie aprinderea O.K. Imi consuma 15% pe gaz si nu simti nici o diferenta fata de benzina. In schimb am ramas fara portbagaj (butelie de 90 litri). Eu sunt multumit. Mecanicii nu le recomanda.
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Uzuri mai mari si trebuie neaparat sa alternezi mersul pe gaz cu mersul pe benzina Una peste alta a mea e masina de zi cu zi si nu am facut aceasta modificare Concluzia o tragi singur
  • gtdflorin

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 v6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt putin bagat in ceata Confused pt ca intre timp m-am interesat de asemenea instalatii si la V6 tre pus ,,injectie secventiala gpl"(varianta traditionala poate cauza probleme ,gen rateuri ,consum mare gpl) care tradus in bani costa vreo 4500 ron.Asa ca daca este singura sol tehnica raman tot fan benzina
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am cea mai simpla instalatie, cu vaporizator (plaman), cea care se monteaza pe Dacia 1300. Probleme (rateuri) am avut din cauza fiselor de la bujii (se manifesta si pe benzina, dar ca simptom de inec). Dupa ce am schimbat fisele si bujiile nu am mai avut nici un rateu s-au alta problema. Colegul Stefan, pe masina identica cu a mea, are secventiala. Eu am pus cu plaman, ca asa au vrut cei de la R.A.R. pt. ca e incadrata la NONEURO, desi masina e EURO 2 si trebuia secventiala.
  • calotescu2007

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal sunt un posesor de frontera 2.2 16v , care a venit din italia cu instalatie de gpl secventiala care consuma intre 12 si 15 litri daz
dar mi s-a dus calculatorul gpl si merg pe benzina
pina pot sa achizitionez o alta instalatie secventiala vreau sa pun un plaman normal dar am o dilema cu partea corpului unde este clapeta acceleratie pentruca trebuie micsorata diafragma si nu stiu cit
poate ma ajuta cineva
mersi mult
  • calotescu2007

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
la mine este montata cred ca din fabrica ca are in bord incorporat sistemul de trecere de pe gpl pe benz
si inca ceva are rezervorul sub ea in spate dreapta pe lungul masinii
o sa pun si poze pt cei care vor sa il monteze acolo
am intrat pe teren cu ea fara probleme
are un scut de 6mm la butelie
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, eu am pe 2.2 instalatie secventiala nu exista pierderi de putere,merge ebine rau si o am de 4 ani.Interesanta ideea cu bitelia sub masina si eu am cochetat cu ideea asta dar nu stiam daca merge la Frontera,vreau sa vad poze cit mai in detaliu si te rog spune-mi ce capacitate are butelia.
Skip ads

  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pe acelasi motor am si eu (2.2) si merge foarte bine de 2 ani, n-am facut offroad desi nu cred ca ar avea ceva de comentat. Instalatia e secventiala (Tomasetto) consum undeva intre 11-14, depinde de talpa.
Choar m-ar interesa si pe mine sa montez butelia sub masina, multumim anticipat pentru poze Very Happy.
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nu inteleg cum va ia voua maxim 14 cind mie imi ia mers serios 20 in buc si 15 in afara mixt 17 sincer.dar cred ca depinde foarte mult de stilul de mers (eu o cam rup pe genunchi).
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Smile) stai asa stefan... scuze ca n-am precizat 11-14 e consum mixt... consum minim (probabil daca mergi in frana de motor) e undeva pe la 10 iar daca scot toti caii din grajd consumul poate ajunge si la 20 pe gaz.

E mai bine?!?!

In orice caz, ideea e ca merita instalatia de gaz fara discutii si cu atat mai mult atunci cand masina consuma mult. Amortizarea eu am facut-o in cca 20-25000 KM, e drept ca n-a fost decat 22 mil instalatia.
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asa mai merge,oricum caluti mei trag din greu tot timpul,am talpa grea Laughing
Dupa cum zice un bun prieten daca el ar fi masina mea m-ar da dracu si nu ar vrea sa mai mearga.
Special si-a luat o frontera scurta ca a ajuns la concluzia ca daca Frontera rezista si face fata cu brio la cum ma port eu cu ea la la el o sa tina mult si bine.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@calotescu2007, incearca la firmele care monteaza instalatii GPL si poate doar schimbi calculatorul.
Ce model e masina?
  • narcisnedelcu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea,
Legat de gpl si eu pe frontera mea(model sport 94 motor c20ne) si se comporta foarte bine(inca parca mai bine decat pe benzina) consum mixt 13,5l/100km si marea majoritate a timpului o petrec pe teren accidentat. Inconvenient este ca am ramas fara portbagaj Smile
  • calotescu2007

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal stelea
am incercat si la noi si in italia si nimic
o sa schimb instalatia pina la urma
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Trist. Macar daca se recupera ceva componente. Instalatia mea este facuta din "bucati". Nu a fost un kit complet. Este o hibrizeala intre noneuro si euro 2. Initial a zis ca-i pune si calculator, apoi a renuntat sa-l mai monteze, zicand ca merge si fara, si chiar asa este. Plus ca am si omologat-o.
  • stefand

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
frumos dar eu astept in continoare poze cu butelia sub masina.
  • calotescu2007

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
o sa pun poze dar nu pot acum ca sub ea este zapada si noroi
inca nu am spalat-o
  • calotescu2007

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal
are cineva ceva documentatie pt frontera
eu lucrez la piese auto dar tot nu am ceva fara licenta
poate un manual service intretinere 2.2 16v x22xe
  • claudiudoro

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu un opel frontera pe benzina si gpl, motor 2000, anul 1997. De ce imi da rateuri si pe gpl si pe benzina, doar in mers ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR