Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ia aruncati si aici un ochi poate va ajuta benzinarilor!

http://www.opel.de/shop/car...l/cng/content.act
http://www.topspeed.com/car...-cng-ar57543.html
media.gm.com/de/opel/de/download/pr_old/download/doc/press/2002/0417f_PM_Corsa_Eco_Opel_Zafira_1.6_CNG.doc
Skip ads

  • denis_best06

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare, sunt posesorul unei zafira din 1999 motor 1,6 si de cateva zile am pus instalatie gpl
cu butelie toroidala in locul rotii de rezerva si e ok, nici nu se vede gura de umplere. Consumul este in jur de 10-11 pe autostrada in germania cu gazul lor si la 130-140 km\h. Am mers chiar si cu 170 km\h si e ok, dar de azi mis-a aprins ledul la sistemul elecric al motorului si ma lasat servo. Nici nu stiu ce o sa fac , sunt undeva in nordul Germaniei . Daca stie cineva cum se poate remedia defectiunea astept raspuns.
  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma am montat instalatia GPL in germania. Este o instalatie irmscher.
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
@polman
S-au tinut de cuvant cu pretul si cu durata executiei? Banuiesc ca da... Ne poti da ceva detalii?
Ma bate gandul sa schimb DTI-ul meu cu un motor benzinar pt a monta ulterior si instalatie de gaz. Am avut o dacie 1310 cu GPL si am fost super incantat de instalatie...

@zafira automatic
Linkurile tale sunt catre varianta cu CNG, iar CNG la noi nu se gaseste inca. Sau poate nu stiu eu... Din cate mi-am dat eu seama discutia se referea la GPL, nu la CNG.
Skip ads

  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Totul a durat 2 zile ! S-a lucrat foarte curat si ingrijit. Cred ca pe net exista ceva filmulet de la irmscher despre instalatie si functionare. Nu a costat nimic in ceea ce priveste manopera, irmscher are ceva program pentru promovare si costa efectiv numai instalatia. Am primit 2 ani garantie si am fost rugat sa transmit orice problema de rezolvare a garantie care ar putea aparea aici in tara. Pana acum nu au fost probleme dar sunt curios sa aflu si parerea celor de la Opel din tara ( masina mea este in garantie ) despre continuitatea si acordarea garantiei. Ca si un minus major pe care pot sa-l mentionez este " compatibiliteatea " racordului de alimentare cu instalatiile de alimentare din tara. Prin Germania am " zburdat " si alimentat fara probleme, insa cand am ajuns acasa ( pe austria nu a fost nevoie sa alimentez iar in Ungaria era prea tarziu sa ma aventurez sa intru prin pompe) am ramas precum vitelul in fata portii . Nu se potrivea racordul. Asa ca am fost nevoit sa apelez la un strungar ptr a confectiona un racord si acum totul este ok. Din 10 in 10 mii de km trebuie sa pun aditivi in benzina si la injectoare iar la 30 mii km se face revizia. In rest nu stiu ce sa zic, totul pare sa functioneze fara probleme....
  • polman

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2007 Z16XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
denis_best06 ! Ce instalatie ai montata ?
  • denis_best06

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sal, am revenit
Pt. inceput ar trebui sa fac ceva precizari in legatura cu instalatia. GPL
A mea e montata in Craiova la Nord Service ºi e OK. Am deja 30 000 km fara probleme. Principala probrela a instalatiilor gpl este ca masinile pe care se monteazã nu au fost prevazute pt. asa ceva si asta implica unele modificari la instalatia elecrica (asta ca sa nu treceti prin ce am trecut eu!) . Alternatorul nu poate duce toti consumatorii masinii si inca 9 consumatori cat are o instalatie GPL secventialã. Mai intai trebuie schimbat cu unul calibrat pt. o mai mare putere sau pt. un model superior de cilindratã si putere iar apoi atentie mare la bobina si BUJII!
Exista in Germania bujii speciale pt. GPL pt. Zafira A. Deja am scris destul.... cine e intreserat tel. 0767609503
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic dar eu am deja 55.000 km cu gpl,instalatie montata in tara si mai am ceva conssumatori pe langa aceasta dar pana acum nimic ,adik nici o problema cu alternatorul sau altceva .Cat priveste bujiile de 2 ani nu le-am schimbat si masina merge mai mult decat bine,in plus si pe Astra de 1.6 am gpl de vreo 30.000km si la fel fara nici o problema.Si un fin de al meu pe o astra la fel are gpl fara probleme si alti cunoscuti.Cred ca depinde si de instalatie.Eu recomand cu toata increderea instalatiile BRC sunt foarte bune pentru opel cel putin.Am deci vreo 7 cunoscuti cu acest tip de instalatie si fara probleme ,asa ca nu stiu ce sa zic cu consumatorii,asa o fi dar iata noi de atatia km nu am patit nici unul nimicdaca era ceva gresit sau rau trebuia sa o pateasca cineva ,parerea mea.
Skip ads

  • denis_best06

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am o Zafira1.6 16v si cum am adus-o din Germania am si montat instalatia GPL, secventiala cu butelie de 36l toroidala in locul rotii de rezerva. FFFF multumit, mai ales ca circul des afara si gpl e peste tot mai putin Austria. Si in plus 0.55 centi. Pe GPL vara cu aer si 7 in ea consuma 11l/100Km, tinuta in 4500 ture, adica peste 130. Instalatia pe gas are si cateva dezavantaje pe langa costul redus de miscare(la primul drum afara mi-am si scos banii!) . Termina repede bujiile, bobina, alternatorul. Si am mai explicat odata de ce?! pe forum gasiti detalii - instalatia in sine are 9 consumatori iar daca instalatia electrica a masinii e subreda , va arde rau la buzunar. Pt. bujii exista numai cele de la Bosch speciale pt. Zafira Gpl. Va stau la dispozitie cu toate detaliile pe id mess - denis_best06.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ar fi indicat ,daca se poate bineinteles sa scrii aici seriile de la bujii poate gasim si noi pe aici prin tara sau poate le aducem pe comanda .Si daca se poate sa ne mai spui cam la cat timp gpl-ul termina bobina,alternatorul si bujiile ,si cam la cat trebuie schimbate acestea?Multumesc anticipat.
  • aidin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu a spuz nimeni despre cutie automat si gpl, merge, are cineva facut?
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
CNG-ul este acelasi cu GPL-ul?
Skip ads

  • luktm

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
CNG =compressed natural gas=METAN
GPL=gas petrolier lichefiat
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Se gaseste in Romania CNG la pompa ?
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni?
  • tiptil

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pt a afla mai multe informatii despre instalatiile gpl brc puteti vizita site-ul lor www.crcgrup.ro
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR