Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
As vrea sa merg in Halkidiki, in iunie, stie careva sa-mi dea amanunte despre drum? Ma refer la taxe bac la Bechet (daca se poate trece, cu inundatiile astea), taxe oficiale si neoficiale la bulgari ( care , dupa cate am inteles, in unele privinte, sunt mai salbatici decat noi), taxe in Grecia, pret benzina, etc...alte si alte experiente de drum traite de voi. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si pe mine ma intereseaza astea, dar mai adaug si o gazda/hotel/motel ieftin.
  • LUPUlup

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
SALUT,

si eu sper sa o roiesc la halkidiki in iunie, in jurul datei de 15 iunie. Si pe mine ma intereseaza toate amanuntele despre taxe, benzina etc...
K hotel m-am decis pentru hotel lagomandra cu all inclsive Embarassed , 510euro/2persoane/6 nopti de cazare.
Mai discutam, poate ne combinam cumva k n-as vrea sa plec singur.
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
Am fost eu anul trecut in Grecia dar un pic mai departe( pana la Atena)
Nu stiu cu e cu bacul ca eu am trecut pe la Vama Veche.
Va sfastuiesc sa puneti benzina din Romania si din Grecia. Nu va recomand Bulgaria.
Bulgaria are drumuri cam la fel cu ale noastre ( adica cam cu gropi pe anumite zone).
Din cate am inteles pe drumul dinspre Bucuresti- Sofia - ....., politia din Bulgaria este mai prezenta( cu tot cu radar Wink ) decat pe alte sectoare de drum din Bulgaria.
Luati cu voi o harta pentru ca nu prea au indicatoare.
Drumurile din Grecia sunt de vis ( la fel cu cele din Europa de Vest ) - autostrada in cea mai mare parte.
Preturile la benzina in Grecia 0,9-0.95 Eur/l de la Shell.(nu cred ca s-a schimbat foarte mult de anul trecut).
Astept si alte intrebari, eventual daca imi mai aduc aminte de alte detalii mai revin.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sal !

Cel mai avantajos (la pret) este sa mergi cu o agentie. Eu zic ca nu scoateti pretul cazarii la pretul la care il scot agentiile. Anul trecut am fost in Paralia (E plin de romani pe akolo Very Happy de altfel si grecii au invatat romaneste Laughing ). Iar de mers cu masina e intr-adevar un lux. Eu am plecat din Timisoara si pana in Paralia am facut 23 de ore cu Autocarul. Drumul a fost foarte obositor !!! Singurul dezavantaj din intreaga excursie.

Concediu placut la toti !!!

CristianTM.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Pentru rute, costuri legate de carburanti si taxe de drum puteti folosi www.viamichelin.com, e super misto. estimeaza costuri, timp, si o gramada de alte chestii. La estimarea timpului va recomand sa mai puneti un 25-30% ca sa aveti o valoare mai.... reala. Smile Drum bun !!
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pentru Bulgaria-Grecia este un subiect dezvoltat pe forumul Dacia. Are 9 pagini si este actualizat la zi.
Personal l-am citit de 2 ori si are lucruri interesante despre acest traseu.
http://www.daciaclub.ro/lof....php/t2474-0.html

Apropos de plecat si eu o sa plec pe 17 iunie cu iesire prin Giurgiu.
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Taxe de vara trecuta...asa erau cand am plecat eu in septembrie :

La dus Giurgiu : Taxa tranzit Giurgiu 41.40 RON

Tarif pod 20.44 RON

Taxa ecologica 37.00 RON

Bulgaria : 2 Eur taxa ecologica

10 Eur taxa drum pe 1 luna (unde se va da si o vigneta pe care o lipiti in geam...sa nu uitati sa pastrati chitanta sa o aratati la intoarce)

La intoarcere Bulgaria : 2 Eur taxa ecologica

6 Eur taxa pod la Ruse

41.40 RON taxa tranzit Giurgiu


Cam astea sunt, recomand cu caldura sa vizitati forumul dacia sunt multe date acolo despre drum si multe altele si pe mine m-a ajutat enorm. Anul asta cred ca mai dau o tura



Very Happy
Skip ads

  • MihailO

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am fost anul trecut in Halkidiki-in Sithonia la Toroni(undeva prin sudul bratului). E frumos! Peisajul superb! Munte, mare...
Am trecut pe la Bechet si costurile ar fi:
Malul romanesc: bac-70RON/masina;
persoane:10RON/persoana;
Malul bulgaresc: dezinsectie 2 Euro(parca);
taxa de drum: normal era 10euro/30zilee dar ne-au tapit, ne-au luat 10 euro si ne-au dat timbru de 4 euro(pt. 6 zile)(bulgarii!!).
la vama iti cereau 10 euro sa nu stai mult.
Drumul prin Bulgaria e cam 380 km si iti ia 5-6 ore sa-l parcurgi. E bunicel! Anul trecut erau in reparatii prin munti. Nu stiu cum o fi anul asta. N-am oprit decat dupa Sofia la o benzinarie. Ce e mai nasol e ca-ti ia f. mult timp sa ocolesti Sofia. Au o centura fff aglomerata si e plina de gropi.Poate sa-ti ia cam 35-50 minute numai ocolul Sofiei. Benzina am luat numai din Romania si Grecia, n-aveam incredere in bulgari, iar in Grecia era mai ieftina decat la noi.
E bine sa treci ziua prin Bulgaria. Fiti atenti dupa fiecare curba stransa sau la fiecare iesire din tunel sta bulgarul cu cutia neagra(radarul) .
La greci drumurile sunt misto.N-au taxe de drumuri si se merge OK.
E mai bine sa-ti rezervi camera de la noi-cred ca e mai ieftin asa.Nici nu pierzi timp si te duci la sigur.
Despre inundatii ce pot sa zic, cred ca n-or sa fie probleme cu trecere pe la Bechet prin iunie. In rest pot spune ca n-as mai merge pe litoralul nostru. Nu se compara calitatea serviciilor.
Bafta!
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa eviti vama bechet, pentru ca bulgarii sunt niste ordinari in privinta spagii, iti iau pana si pachetul de tigari deja inceput sau maruntul din buzunar. mai bine iesi pe la giurgiu si nu te doare capul. prin bulgaria tre sa mergi ziua, si sa incetinesti la intrarea in sate sau la iesirea din ele. asemenea la tuneluri (e tara plina de ele). politia are numai opeluri astra albe (in caz ca incearca sa te opreasca altcineva). bafta!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
arson a scris:politia are numai opeluri astra albe (in caz ca incearca sa te opreasca altcineva). bafta!

ce motorizari? Laughing Twisted Evil
Are cineva un traseu detaliat de ex, la intrarea in x oras faci stanga, etc?
si vreau sfaturi vis-a-vis de iesirea din tara intr-o masina luata in leasing.
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
la cat sunt de saraci, probabil au motorizare pe coceni Smile si asta daca ii ajuta o ploaie buna data la timp. am zis!
Skip ads

  • LUPUlup

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

Pe 15 iunie o roiesc spre HALKIDIKI, la ora 4 dimineatza din Bucuresti. Mai pleaca cineva in Grecia in data de 15?
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
SI EU AM FOST ANUL TRECUT IN GRECIA TOT IN HALKIDIKI DAR PE BRATUL KASSANDRA SI A FOST SUPER. SEJURUL MA COSTAT IN JUR DE 440 EURO DE FAMILIE CU DEMIPENSIUNE, SI AM FOST EU CU MASINA.
TAXELE(EU AM TRECUT PE LA GIURGIU) SUNT CELE DE MAI SUS, DAR AVETI GRIJA CU POLITIA DE LA BULGARI CA STAU LA PINDA, LA DUS NU M-AU OPRIT PT CA LA ORA 4 DIMINEATA ERAM IESIT DIN VAMA BULGARA(ACOLO AM LASAT 10 EURO), SA AVETI UN DETECTOR DE RADAR CA ESTE EFICACE.
AM PLECAT 2 MASINI DIN VAMA SI AM RESPECTAT LIMITELE DE VITEZA, DAR PINA SE LUMINEAZA SUNTE-TI DEJA LA GRECI.
PE TRITORIUL BULGARIEI MERGETI CAM 350 KM. SA AVETI LA VOI APA SI CEVA DE RONTAIT PE TERITORIUL BULGARIEI CA ACOLO NU PUTETI CUMPARA CU EURO NUMAI CU LEVA??
EU AM FOST IN GRECIA IN SEPTEMBRIE SI A FOST FF CALD CAM 30-35 DE GRADE IN IULIE SI AUGUST ESTE FF CALD TEMPERATURILE AJUNG SI LA 45 DE GRADE??
SPER SA PLEC SI ANUL ACESTA TOT IN SEPTEMBRIE PT CA SUNT SI PRETURILE MAI MICI LA BILETE//
VA DORESC DRUM BUN!!
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
dannek, te rog sa incerci sa nu mai scrii cu majuscule.............
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ok!
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cu 200 de euro pt 7 zile bani de cheltuiala, credeti ca ma descurc???
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Si eu as face un drum din asta. Care sunt limitele de viteza (la bulgari)?
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu zic sa il asteptam pe Lupu sa ne povesteasca
  • arson

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2005

  • Mesaj Privat
@pascaru
50 in loc, 90 pe drum national si 120 pe E. radare sunt la iesirea si intrarea din/in localitati si de obicei sub poduri. mai nou au radare cu laser, asa ca luati-va un antiradar bun la voi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR