Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • alex.mircea0509

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 1.7CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
? ce montare si demontare? n-am demontat nimic...

daca eu cer aer pe la mijloc si el da pe sus sau pe la picioare nu are nimic? si nici sa zici ca intarzie.... dupa 15 min .. la fel....


lol


iar ca am strans 2 suruburi de pe usa inseamna ca am demontat?!?!?!? dupa tine, trebuia sa-l las sa cada.... Smile)

mda.... cine ma poate ajuta, il rog sa-mi raspunda, pe ceilalti ii rog sa se abtina
Skip ads

  • mircea_sercan

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o problema asemanatoare,se aude un tacanit chiar si la viteze mici,iar cand maresc viteza se aude mai repede.cauciucurile le-am schimbat acum o luna si am cam 1100 km cu ele(dunlop sport de vara)
  • Bebel

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am facut si eu weekendul asta un drum mai lung si am dat de aceasi problema. cand incep sa ajung pe la 60-70km incep sa aud un zgomot gen elicopter. cand am cumparat masina omul mi a spus ca pe spate cauciucurile sunt diferite fata de alea de pe fata. si asa e, sunt alta firma. e posibil ca asta sa fie sau ar trebui sa imi fac si alte probleme? si inca ceva. la tester imi arata daca trebuie schimbata o piese gen rulment, planetare etc.
  • blaga florin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
la fel am si eu un fluierat pana la 2000 rot/min si nu-i dau de capat nici cum.......la relanti nu se aude nimic sau daca accelerez pe loc,,,,am verificat toate furtunele dar nimic
Skip ads

  • alex.mircea0509

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 1.7CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
blaga florin a scris:la fel am si eu un fluierat pana la 2000 rot/min si nu-i dau de capat nici cum.......la relanti nu se aude nimic sau daca accelerez pe loc,,,,am verificat toate furtunele dar nimic


salut, florin

multumesc de raspuns.....

ce sa zic eu inca am acel suierat, ba chiar parca este un pic mai pronuntat, DAR: pe la meseriasii pe la care am fost mi-au spus ca nu ar fi nimic, niciun furtunas cu pb, si ca pur si simplu "se descarca turbina, dom'le"..... adevarat sau nu, de cand am luat-o am ajuns la 10000km Very Happy si nu mi-a facut pb de genul sa-mi se taie puterea sau cva... deci nu i-am mai dat importanta....... merg cu muzica si gata....

oricum i-am pus gand rau pentru ca mi se pare lenesa si parca mi-as lua o benzinara Very Happy......... ma duc sa-mi curat EGR-ul ca mi-a dat aiurea pe tester si poate scapa... Smile
  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasta problema , am fost la service opel timisoara si au zis ca nu e nici o problema rulmentii sunt ok etc..dar zgomtul tot este.
Am echilibrat rotile, am bagat azot in ele ...nici o diferenta, ma pregatesc pt geometrie si vedem dupa.
  • mano09

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Tot asa am auzit un huruit venind din spatele masinii si pana la un moment dat nici nu mai puteai vorbi in masina ca nu te auzeai.
Am fost la mechanic care mi-a zis ca ii rulmentul pe spate, eu ca prostu am avut incredere si am schimbat in ambele parti pe spate 360 ron/bucata. Zgomotul tot se auzea. Am schimbat cauciucurile de proba si tot asa. Am dus la test de telescoape, tot asa.

M-am enervat am dat roata jos pe ambele parti am dat jos discurile si le-am dus la strung, ca am vazut ca au lateralele mai mari. Un fel de umeras de la uzura discului de frana.

Problema am rezolvat-o. mi sa facut liniste in masina........
  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mano09 a scris:Tot asa am auzit un huruit venind din spatele masinii si pana la un moment dat nici nu mai puteai vorbi in masina ca nu te auzeai.
Am fost la mechanic care mi-a zis ca ii rulmentul pe spate, eu ca prostu am avut incredere si am schimbat in ambele parti pe spate 360 ron/bucata. Zgomotul tot se auzea. Am schimbat cauciucurile de proba si tot asa. Am dus la test de telescoape, tot asa.

M-am enervat am dat roata jos pe ambele parti am dat jos discurile si le-am dus la strung, ca am vazut ca au lateralele mai mari. Un fel de umeras de la uzura discului de frana.

Problema am rezolvat-o. mi sa facut liniste in masina........


Care a fost rezolvarea ? ca nu prea am inteles.
Skip ads

  • mano09

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am dat jos discurile si le-am dus la strung......
doar ca tre sa fie un bun strungar ca sa nu-ti iasa oval discu'. ca daca ii oval o sa bata la franare, deci tre sa fii foarte atent...
eu asa mi-am rezolvat problema
  • clynico

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic si ,diagnostic: rulment dreapta fata VARZA. la viteza de peste 40 km/h scotea un huruit ciudat si cu cat crestea viteza crestea si zgomotul. Acum astept sa o iau sa vad cum se mai aude.
  • clynico

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic si ,diagnostic: rulment dreapta fata VARZA. la viteza de peste 40 km/h scotea un huruit ciudat si cu cat crestea viteza crestea si zgomotul. Acum astept sa o iau sa vad cum se mai aude.
  • clynico

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic si ,diagnostic: rulment dreapta fata VARZA. la viteza de peste 40 km/h scotea un huruit ciudat si cu cat crestea viteza crestea si zgomotul. Acum astept sa o iau sa vad cum se mai aude.
Skip ads

  • bibisilviu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2011 1.7 DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu aceasi problema cu suieratul se aude ca un furtun de aspirator taiat, gaurit, ceva de genu si nu stiu inca ce ar putea fi. Maine vreau sa verific furtunele de le turbina poate gasesc vreunul spart.
Daca a gasit cineva leacul astept ca sunt bolnav. Sad
  • clynico

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am facut cam 1000km dupe ce am schimbat rulmentul, si merge brici.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut.
masina Astra G Z14XEP, noua de 7 luni
azi dimineata am observat un zgomot ciudat. ceva de genul cand lovesti in ceva metalic (ca un gong.....dar doar cu ecou mic dar "adanc"...ceva gen "ding") sau cum sa aude o bataie de inima....ma rog...zgomotul e mai mult de frecventa joasa daca intelegeti. ceva de genul cum e cineva conectat la aparate si se aude zgomotul ala dar de frecventa mai joasa...nu pare facut de niste piese metalice sau etc
zgomotul se aude undeva pe partea stanga...ori motor ori roata ori dedesubt.
si se aude cand schimb dintr-a intaia in a 2-a si cateodata din a 2-a in a 3-a subturat. sau mai exact cand iei piciorul de pe acceleratie si apesi pe abreiaj sa schimbi viteza...cand se intampla frana aia de motor de scurta durata exact atunci se aude...se mai aude si cand sunt in a 2-a in viteza mica si iau piciorul de pe acceleratie...la viteze mari nu se aude. nici in a 2-a daca am viteza mare si schimb.
totodata nu se aude cand e scoasa din viteza si apas pe ambreiaj sau pe acceleratie
multumesc
  • edyionut

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Poate fi un tampon al motorului, se pare ca aceste simptome le ai numai atunci cand motorul are mici socuri.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
edyionut a scris:Poate fi un tampon al motorului, se pare ca aceste simptome le ai numai atunci cand motorul are mici socuri.


nu stiu ce sa zic...nu ma pricep la mecanica deloc...dar avand in vedere ca atunci cand e scoasa din viteza nu se aude nimic as inclina spre cutie de viteze. asta si din ce am mai citit pe aici
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dar daca la mine acel ”huruit in valuri” apare doar la franare de la o viteza mai mare de 40-50 kmph, ce solutie ar fi? se aude dinspre roata dreapta fata, si cu cat viteza e mai mare, cu atat ritmicitatea ”valurilor” e mai crescuta. din cauza rotilor nu poate fi pt ca si dupa schimbarea celor de vara cu jante cu tot, sunetul se mentine. sunetul a aparut dupa ce am schimbat cap de bara pe dr fata(de unde se si aude). nu am facut geometria rotilor, pt ca la primul service la care am mers pt asta mi-au zis ca tre sa schimb flansele la amortizoare (tot la ei), dupa care ei imi fac geometria. sa fie zgomotul din cauza ca n-am facut geometria dupa ce am schimbat cap de bara?
  • paul_motorca

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1993 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ridica masina pe cric si misca de roata, invarte de ea si daca se aude ceva atunci nu poate fi de la capul de bara, in mod normal nu ar trebui sa aiba legatura cu geometria. Poate fi de la pivoti, de la rulment, vezi daca nu is gata placutele de frana de pe partea respectiva.
  • cosmin_sibiu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 2.2 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
placutele sunt noi. si capul de bara la fel.
curios e ca se aude doar la franare, si doar de la 50 kmph in sus. la viteze mai mici nu se aude
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR