Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai a fost proprietarul maºinii la RAR. Berbecii de-acolo au avut o atitudine la care ne aºteptam, pânã la urmã:

"Pãi dom'ne, n-ai fost o datã la noi cu maºina asta ? Þi-am zis doar cã e Euro 2, ce te mai stresezi ? Noi ar trebui sã-i dãm în judecatã pe cei de la GM, cum au putut sã-þi dea o asemenea hârtie ?! Pe Vectrele astea s-a trecut direct de la motorizãri Euro 2 la motorizãri Euro 4, nu existã aºa ceva. Probabil cã maºina dumitale e ceva ediþie specialã, fãcutã pentru Olanda, sau ceva, nu-mi pot explica. Oricum, noi o sã trimitem un fax la Bucureºti, dar sã nu te aºtepþi la mare lucru"

Deci, în traducere liberã, cei de la General Motors nu ºtiu nimic despre maºinile produse de ei, însã bãieþii de la RAR ºtiu exact cum stã treaba. Poþi sã-l aduci ºi pe nenea Adam Opel de unde ºtii tu sã le spunã lor cã ai motor Euro 3 pe maºinã, cã ei ºtiu mai bine ...
Sã vedem ce rãspuns vor da cei din Bucureºti; dacã ºi ei au aceeaºi atitudine de "hai bã nene cu un plic aici ºi rezolvãm amiabil...", aº insista pe chemarea în instanþã. Oricum, sunt foarte revoltat. Evil or Very Mad
Skip ads

  • chioseaua dumitru

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
- Cred ca au ordin de SUS sa traga in Jos normele Euro ptr. a se incasa mai multi bani pe taxe,altfel nu-mi explic incapatanarea lor ;Multa Bafta in continuare!
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Rãspuns la un mail trimis la Bucureºti:
"Atentie!A nu se confunda normele fiscale germane D3 si D4 cu directiva de omologare din punct de vedere a poluarii care este 96/69CE--EURO2."
alt rãspuns, primit în provincie:
"hârtia aia nu valoreazã doi bani, v-au trimis-o sã se scape de voi, oricum pe un certificat de conformitate trebuie sã aparã muult mai multe date..."
pfuai Shocked
oare bãieþii urmãresc topicul ãsta ?!
  • shm3ny2
  • Temporar Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 06 Apr 2008
  • Vectra 1998
  • Bucuresti
  • shm3ny2

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
deci din cate am citit eu pe un site din romania , la noi in tara nu conteaza daca in germania era d3 sau d4 , deoarece pana in 2000 sau ceva de genu asta motoarele la rece inca scoteaua noxe de categoria euro 2 , deci orice masina (chiar fie ea d3 sau d4 care in alte tarii e aprox egal cu e3 sau e4)daca nu e din 99-00 nu se rec euro 3.
Skip ads

  • bandeanlori

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
shm3ny2 a scris:deci din cate am citit eu pe un site din romania , la noi in tara nu conteaza daca in germania era d3 sau d4 , deoarece pana in 2000 sau ceva de genu asta motoarele la rece inca scoteaua noxe de categoria euro 2 , deci orice masina (chiar fie ea d3 sau d4 care in alte tarii e aprox egal cu e3 sau e4)daca nu e din 99-00 nu se rec euro 3.



Buna!

Am luat curand si eu un Vectra B Caravan cu motor Y16XE. Masina este din 2000 Julie, si inmatriculat tot in 2000 Iulie.
La Rar a iesit euro2.
Depun o contestatie, dar nu cred ca va rezolva ceva.
Masina a fost adusa din germania si acolo era d4, dar cei de la rarspun ca pe ei nu intereseaza normele germane etc. Suntem in romaniea si aici avem alta legi.

Daca are cineva un opel vectra din 2000 cu acest motor si este catalogat ca si euro3 va rog sa imi trimita o copie dupa cartea de identitate.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut , sunt foarte intrigat de problema voastra cu bizonii de la RAR , sunt niste oameni cu o supradoza fantastica de sictir in ei Evil or Very Mad
eu am un Opel Astra G Caravan 1.7 DTi , motor Y17DT din 2000 si mi-au catalogato drept euro 3 ... ce logica folosesc tampitii aia de la RAR , D3=Euro3 ,Y (17DT) =Euro3 k masina e din 2000 ... pana cand o sa mai fim candusi de circari care nu-si vad cohones de burta ... Evil or Very Mad
sper sa vi se rezolve problemele ... sau propun o intrunire sa le "rezolvam" noi problemele lor cu mediul cand ies boii din turma , pardon , din tura Cool
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
s-a rezolvat pana la urma cu RAR-ul ?
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nimeni ?
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
da..s-a mai auzit ca atunci cand motorul este bine incalzit , ar scoate ceva mai putine noxe,deci nu e indicat sa mergeti cu motorul rece la rar.. datii putina blana inainte Wink
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
thrill a scris:da..s-a mai auzit ca atunci cand motorul este bine incalzit , ar scoate ceva mai putine noxe,deci nu e indicat sa mergeti cu motorul rece la rar.. datii putina blana inainte Wink

Asa e, la RAR pe 22.07 cu motorul cald au iesit noxe (probabil CO2) 140.Ghici ce a scris pe CIV? 143, ca asa da fabricantul!Da' alte emisii zero, date tot de fabricant nu conteaza pentru ca nu a scris "uitucul" in acte "mit partiklefilter"!Mai lupt o saptamana, ca dupa aia expira nr rosii!
  • catalinionut

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut,
la ce adresa de mail ai trimis celor din germania?
multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR