Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • hombre

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Posed un Opel Astra Hatchback 2.0 L DTI .

Problema este ca atunci cand accelerez peste 2200-2300 ture se aude un mic harait (in orice treapta de viteza)pentru cateva fractiuni de secunda dupa care dispare si accelerarea se aude si se simte normal cat creste in turatie. Mi se pare totusi ca acest harait persista cat timp merg de exemplu pe piatra cubica sau denivelari, mai mult pe partea dreapta a masinii.
Astept parerile voastre, poate nu e ceva grav....

Thx !
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu cred ca tu auzi turbina cand intra in sarcina iar zgomotul persista atat timp cat motorul nu este "pregatit" sa inghita tot aerul pe care aceasta il furnizeaza. Ai cumva obiceiul sa o calci la podea de dragul demarajului? Daca da, s-ar putea sa scurtezi viata turbinei. Poate nu e asa, poate ma insel dar din descriere eu asa cred.
  • doru.escu

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Caraie doar cand motorul este rece, nu ?
  • hombre

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
turbina se aude normal,acel vajait fin cum ca ea a "intrat" se aude normal si obisnuiesc sa o accelerez treptat,nu cu talpa la podea.

haraie intr-adevar cand motorul este rece,chiar azi am fost sa-i mai dau o cheie ca e impotmolita in zapada si am accelerat-o putin. dar lucrul asta se petrece in mod constant,parca mai mult pe partea dreapta. poate din cauza aportului de viteza se aude vreun rulment fisurat,stricat ?
  • doru.escu

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sa stii ca la toate motoarele 1.7 am auzit acel sunet cand este rece.Incearca sa-l incalzesti la relantiu aprox 3-4 min, si nu-l tura mai mult de 2000 rot pana se incalzeste.Toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR