Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • LLV
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 18 Jun 2006
  • Vectra 1993 c20 xe
  • Bucuresti
  • LLV

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti.Renteaza? Care este diferenta dintre rapoartele cutiei F28 si cele ale cutiei F20?
Ma gandeam ca F28-ul fiind in 6 trepte are rapoarte mai scurte pe fiecare viteza si de aici un castig in performantele masinii.
Nu am Opel de mult timp si nu stiu foarte bine toate avantajele si dezavantajele. Crying or Very sad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tehnic poate ca da, economic, sigur nu renteaza, cutiile F28 sunt scumpe si se gasesc greu... Situatia se schimba daca doresti sa maresti puterea motorului, printr-o metoda sau alta, ceea ce nu ai mentionat...
  • LLV
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 18 Jun 2006
  • Vectra 1993 c20 xe
  • Bucuresti
  • LLV

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tehnic ma intereseaza,cutia pot sa o iau din Germania de la un prieten.
Ma intereseaza ce modificari trebuie facute: daca se potriveste pe motor,daca trebuie schimbate planetare , fuzete , si vreau sa stiu daca cineva cunoaste diferenta dintre rapoartele cutiei F20 si F28.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Saut si bine ai venit pe forum, una din regulile nescrise ale acestui forum este si aceea sa postezi in semnatura cateva date de spre masina cum ar fi motorizare ne-ar scuti pe viitor de multe intrebari...
on topic: se potrivesc planetarele, fuzetele... diferente apar la suportul/suportii de fixare intre cutie si tampoane daca este sau nu 4x4, cautatorul de la schimbator difera...
Atentie !!! 1. vei avea nevoie si de un disc de ambreaj compatibil cu noua cutie
2. la unele modele nu exista gaura in cutia F28 pentru a monta senzorul pentru vitezometru si chiar daca este respectiva gaura pinionul aferent vitezometrului este diferit pentru alte borduri in afara de cel cu 280km/h viteza va indica eronat
Referitor la rapoarte am citit pe undeva pe net ca ar fi identice cu cele de la F20, iar tr a VI-a ar fi pentru economie.
Succese
  • LLV
  • OP
  • 25 mesaje
  • din 18 Jun 2006
  • Vectra 1993 c20 xe
  • Bucuresti
  • LLV

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 c20 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mi-am actualizat profilul (scuze nu am stiut)
De aceea ma interesa daca exista o diferenta intre rapoarte pentru ca daca nu e nu are rost sa pun F28.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR