Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • savantu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut ,am nevoie de putin ajutor:masina este opel astra f cc 1.6,an 1996
am un capat sau cap de bara rupt(nu stiu cum i se spune exact),1 bieleta antiruliu trebuie schimbata(a zis mecanicul)!
tot mecanicul a zis ca trebuie sa schimb si telescoapele fata!
ce se intampla daca nu schimb si telescoapele?momentan nu imi permit Sad
piese plus manopera 600 lei(cu tot cu telescoape)
va multumesc anticipat!
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Poate sa troncane, sau nu. Nu-ti tine lipita masina de sosea la viteze mari, astfel scade siguranta. (face ca o barca pe valuri)
  • GicaOpel

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea . Schimba capatul de bara ca oricum nu poti merge,si dupa ce trece iarna (o sa repare astia si gropile), si schimbi toata fata si nu o sa o mai recunosti.
Iar daca nu schimbi amortizoarele, o sa faca urat la denivelari,si se duc si mai repede piesele schimbate. Si nu in ultimul rand siguranta in conducere. Nu!
Succes!
  • savantu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cum adica nu pot sa merg?
am mers cu masina asa....1-2 km la nevoie!
multunesc
Skip ads

  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
savantu a scris:salut ,am nevoie de putin ajutor:masina este opel astra f cc 1.6,an 1996
am un capat sau cap de bara rupt(nu stiu cum i se spune exact),1 bieleta antiruliu trebuie schimbata(a zis mecanicul)!
tot mecanicul a zis ca trebuie sa schimb si telescoapele fata!
ce se intampla daca nu schimb si telescoapele?momentan nu imi permit Sad
piese plus manopera 600 lei(cu tot cu telescoape)
va multumesc anticipat!


capat de bara sau cap de bara daca ai rupt inseamna ca se intrerupe legatura intre caseta de directie si portfuzeta, cu alte cuvinte nu mai poti avea controlul asupra directiei pe roata la care este capul de bara rupt.Poate este doar foarte uzat si are joc mare.
bieleta antiruliu Smile cumva cea de pe dreapta?sfatul meu: daca schimbi un cap de bara, schimba-le pe amandoua pentru ca nu va mai dura mult pana-l schimbi si pe al doilea(ele se uzeaza aproape egal), vala bil si pentru bieleta antiruliu.
despre amortizoare iti po spune ca eu am mers din vara si pana acum 2 saptamani cu cele de pe puntea fata destul de uzate, dar nici nu dau cu ea tare prin gauri nu s-a intamplat nimic(daca amani la nesfarsit schimbarea lor vei avea parte de surprize neplacute de genul uzura prematura, nesiguranta la viteze mari, eficienta franarii foarte scazuta etc), si asa cum spunea un coleg de mai sus dupa ce schimbi amortizoarele nu vei mai recunoaste masina..
  • savantu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
da,pe partea dreapta am probleme cu capul de bara si bieleta.
multumesc mult,mi-ai fost de mare ajutor!
  • GicaOpel

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
claudiu_opel are dreptate. asta am vrut si eu sa spun!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ultimele sfaturi primite in service: dupa orice interventie la trenul de rulare fata, trebuie reglata directia, respectiv unghiurile de fuga, cadere si convergenta. Mi s-a explicat ca si simpla desfacere a butucului din cele 2 suruburi de pe telescop afecteaza unghiurile de cadere si fuga.
Cu cat ve schimba mai multe o data, cu atat vei economisi de la reglatul directiei.
Skip ads

  • savantu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am reusit sa schimb bieletele si capul de bara,dupa ce o sa schimb si telescoapele o sa reglez directia si sper sa nu mai am probleme.
va multumesc pentru sfaturi
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o Astra h 1,9 cdti din noiembrie 2008 si am fost astazi cu ea sa-i fac revizia la 15 k de km .Toate bune pina cand a venit mecanicul care sa ocupat de masina ,cu un raport care zicea ca trebuie sa schimb ambele bielete antiruliu.Problema mare nu ar fi deoarece masina este in garantie si au spus ca nu ma costa nimic doar ca nu au pe stoc si ca trebuie sa astept 10 zile lucratoare de cand fac ei comanda.Intrebarea mea ar fi,daca ma puteti ajuta ,cum pot sa-mi dau seama daca aceste bielete chiar trebuiesc schimbate ,deoarece eu chiar nu am auzit si nu am simtit nimic suspect la masina.Va Multumesc
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Alea bat. Daca vor sa ti le schimbe pe garantie nu ezita. Dupa ce le schimbi vei intelege ce faceau alea.
Totusi, stai pe langa masina cat e in service.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tonytm ,eu nu am auzit nici un fel de bataie,si credema chiar nu se aude absolut nimic ,oricum mercy mult de sfat si am sa incerc sa stau linga ei in service cu toate ca sansele sunt mici deoarece in reprezentante,dupa cum bine stii nu ti se permite accesul in atelier,cel mult te poti uita de la distanta.Inca o data mercy ptr. sfat!
Skip ads

  • Dr3k

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

Din cate se pare si voi va schimbati/v-ati schimbat capetele de bara. Stiti cumva un service de bun simt, sau un mecanic, care sa le schimbe?

Multumesc anticipat.
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut..am un astra din 2001 1.7 dti si vreau sa schimb bucsele de la bara stabilizatoare si bucsele alea din capul telescopului pe fata. Acuma am si eu cateva intrebari:
1. Ce dimensiune are bara stabilizatoare la astra de 1.7 ca eu am gasit bucse de 16 si 18?cineva zicea ca ar putea fii si mai groasa de 18. Pot gasii undeva exact ce dimensiune are?
2. Oare cineva poate sa imi arate o poza cu bucsa de deasupra telescopului(daca bucsa se numeste) si eventual cum se numeste in engleza sau un nr de pe piesea?

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

18.03.2011 20:51:28
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
1.- bara stabilizatoare o poti masura cu un subler
2.- deasupra telescopului se afla rulmentul iar peste el vine flansa. Se numesc rulment amortizor si flansa amortizor si se pot achizitiona impreuna (flansa + rulment) sau separat
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pai da dar problema este ca eu nu sunt in tara de aia as fii vrut sa stiu exact dimensiunea barii ca nu prea as vrea sa imi cumpar si subler acuma... Astia de la opel au pus barile stabilizatoare asa dupa cum i-a taiat pe ei capul, de difera marimile?
Iar in legatura cu flansa si rulmentul de la telescop, cum pot sa imi dau seama daca trebuie schimbata doar flansa sau doar rulmentul? La mine se aud la denivelari si cand urc pe borduri niste batai iar la gropi mai nimik...Daca dau roata jos pot vedea ceva pe dedesupt?
  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pentru bucse si eu am masurat cu sublerul diametrul de la bara apoi le-am cumparat. De la magazin mi-au spus sa le masor intai.Sa cumperi pe original ca te vor tine mai mult si dif. de pret e nesemnificativa. Pai tre sa ai acolo macar o cheie fixa de 16 sau 18 sa vezi care intra pe bara sau iei dimensiunea cu o cheie franceza si masori apoi cu rigla. Daca nu e 16 e 18 sau invers. Nu ai prea multe variante. Pana la urma tai o fanta de 16 mm intr-un carton si vezi de intra sau nu
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Oare cum de nu m-am gandit ca exista si alte metode de a masura diametrul...in fine oricum mersi de idei. Oricum ma gandesc ca nu e mare inginerie sa schimbi bucsele de la bara stabilizatoare...
Acuma urmatoarea mea problema este cum sa imi dau seama daca trebuie sa schimb doar flansa sau si rulmentul... Se poate observa uzura sau ceva de genul pana nu le demontez?
  • hascaru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1992 z33se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
salutare la toata lumea. sunt cam nou pe acest sait da sper sa ne imprietenim cat mai repede. am un opel astra din 92 si acum cateva zile am vazut ca bieleta antiruliu este rupta imi poate spune cineva cum sa i inlocuiesc are vreo siguranta ceva ca am tras de ia si nu o pot scoate imi poate explica cineva mai detaliat va rog mult

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

29.03.2011 01:21:19
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Postare gresita , am modificat.

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR