Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Buna,

De o vreme am un zgomot in fata (scartait) cand virez (amandoua sensuri), asta fara sa ating frana Sad stie cineva care ar putea sa fie cauza?
Desi e absurd sa fie de la placute de frana, este masina in 46.000 si ce am mai citit aici ar fi ok sa schimb. Dar nu prea cred ca dispare acest sunet enervant ......

_______________
Opel Corsa C
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
1) Ori ai cauciucuri de iarna, si datorita faptului ca e f cald afara, acestea se inmoaie foarte mult si scartaie
2) Ori ai dereglata directia si iti stau rotile asa \ / sau asa / \ si e normal sa scartaie.
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
szilid a scris:Buna,

De o vreme am un zgomot in fata (scartait) cand virez (amandoua sensuri), asta fara sa ating frana Sad stie cineva care ar putea sa fie cauza?
Desi e absurd sa fie de la placute de frana, este masina in 46.000 si ce am mai citit aici ar fi ok sa schimb. Dar nu prea cred ca dispare acest sunet enervant ......

_______________
Opel Corsa C


geometria e,daca nu abordezi ru virajele mai sport.inainte,verifica directia la jocuri si jentile la lovituri.ai dimnesiunile de anvelope din carte?
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
trage de volan si verifica placutele daca sunt duse ... vezi ca s-ar putea sa aiba o clema care freaca pe disc ! incearca vezi daca pui frana in timp ce virezi se mai aude????

eu asa am patit la caravanul meu si am schimbat placuele intradevar siguranta aia freca pe disc
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am fost azi la service ca deja ma enerva de numai treaba asta.

A fost verificat: - Rulmentul, Directia si placutele.

Rulmentul OK; Directia OK;
La capitolul placute de frana aparent era ok consumat pana la jumate. Eu am decis totusi daca sunt la faza asta sa si schimb(stiu macar ca este ok). Cand tipul de la service a scos a vazut ca era dat cu flex la margini sa incape ..... NO COMMENT serviceurile OPEL ...... dupa care am pus placute pentru el.
Concluzia tipului a fost ca: atingeau placutele discul fiind tot timpul tensionati.

Acuma sunt in "rodaj", sper sa dispara chestia asta ca ma deranj foarte tare.

Wink
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
incearca sa faci de proba niste viraje cu frana usor calcata. daca nu mai auzi scartaitul atunci este de la placute. am avut aceasta problema, s-a mai discutat pe forum treaba asta. solutie: dai rotile jos si cureti suportul de la etrier, mai exact canturile pe unde culiseaza placutele de frana.

vezi si aici:
https://www.clubopel.com/lin...e%20antiruliu.pdf

vad ca pana sa pun eu postu' meu ai rezolvat problema. ti-a curatat si canturile pe unde culiseaza placutele de frana atunci cand ti le-a schimbat?
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
inca face asa si dupa ce ai schimbat placutele?
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

A disparut sunetul de scartait Smile in curbe, AND I'M HAPPY Wink. Se aude un pic (dar nici un scartait) cand franez dar asta e normal la placute noi.

Si a mai fost un lucru bun ca am mers la service. A fost ridicat masinuta in "cer" si m-am uitat cum arata jos, a fost un lucru placut Smile nici o rugina sau pata de rugina.


M-am linistit.

Wink
Skip ads

  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut ! ma bucur ca ti=ai rezolvat problema stiu ce inseamna o bucurie ca asta! orice sunet neadecvat da nastere la multe sentimente
  • 22mau

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7DTY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Posesor de Opel astra G 1.7dti am o problema, in sensul ca in viraje stnga sau dreapta (ex: un sens giratoriu mai mare, curba mai stransa) anvelopele din spate scartie de parca asi face drifturi cu frana de mana, cu toate ca viteza nu este una mare pentru virajul respectiv. Acest lucru se petrece cand temperatura de afara este mai mare 20 grade C si iti da impresia ca masina tinde sa iasa din viraj, nu conteaza anvelopele de iarna sau de vara, nu mai spun ca toceste in interior toate cele 4 roti ( / \ ) iar la service am facut directia si din contra era putin invers ( \ / ) dar era in parametri (OK). Anvelopele sun 175/80/R14 Michelin acestea sunt dimensiunile cu care a fost masina echipata(Germania). Astept o parere!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
masina nu a avut nici un accident?... tare mi ca este descentrata caroseria si de aia face... nu trage in nici o directie cand mergi drept? poti merge fara sa ai mainile pe volan cu ea?...
  • 22mau

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7DTY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pot merge drept cu ea fara sa tin mainile pe volan, de lovita nu cred ca a fost lovita ar fi trebuit sa se vada ceva( diferenta de culoare, piese, pivoti, bucse, brate), problema e ca atunci cand e mai cald afara , in viraje pe care le poti aborda cu o viteza de 50km/h la mine scartie anvelopele din spate si se tocesc cam la 20000km pe interior toate 4.

O sa schimb anvelopele cu unele de pe alt Opel si sa vad ce mai face. O fi bine?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai puntea spate stramba, schimb-o. Am patit-o si eu, dupa ce am atins usor un parapet. Impactul a fost in fata, insa din rasucire am ras putin si cu o roata din spate.
Puntea, fara accesorii, m-a costat 200 lei.
PS: daca te duci sa-ti reglezi geometria se vede exact daca e stramba vreo roata pe spate.
  • BMihaiCiobanu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Salut ! Am un Opel insignia A 2010 2.0 benzina ,La fel aceasta problema o am si eu imi scartie in viraje , sau cand plec de pe loc ,placutele nu sunt de vina pentru ca am fost cu masina si le-am schimbat ,oare sa fie planetara ?🤔Imi puteti da o parere ?Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR