Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • stanescu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 1.7dti astra g
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru o discutie de intretinere a masinii la exterior cat si la interior va pot spune ca se poate face la un pret de 15 lei, daca ai bunavointa si interes pentru cea care te poarta.E u o fac de fiecare data cand este nevoie , adica atunci cand pe masina apare alta culoare decat a ei insasi, la un peco, cu autoservire.Cu programele de :spumare(3 min/5 lei), ceruire(ceara lichida) si la urma finisare(cu aditivi de uscare)(3 min/5 lei)dupa care o simpla stergere cu piele sau material din bumbac, iese FB(optional in functie de culoarea masinii), deoarece negru este foarte sensibil.Iar la aspirator pt 5 lei/5 min, iese FB.Eliminam optiunile celor care vor ca masina lor sa arate bine in detrimentul unei functionari la parametri.Dumneavoastra cum faceti?


Ultima modificare facuta de stanescu la Sam 06 Feb, 2010 4:22 pm
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu rar, iarna mai deloc, vara cand e foarte murdara doar.Cand o spal o fac la automatele de la Petrom, sau acasa cu aparatul cu presiune ( asta din ce in ce mai rar - e obositor). Cel mai bine o spala la service 1 data pe an la revizie, zici ca-i noua cand o scot de acolo.
  • stanescu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 1.7dti astra g
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca totusi este o gluma,pt ca la coloana in 09 ai avut o masina superba.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
stanescu a scris:Sper ca totusi este o gluma,pt ca la coloana in 09 ai avut o masina superba.

am spalat-o pentru coloana, adevarul e ca nu se murdareste neumbland cu ea prin oras.
Skip ads

  • miaconRSH

  • Mesaje scrise: 290
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am incredere in fix 3 locatii, daca nu am timp sau nu le mai prind deschise, astept cu ea murdara. Oricum, de interior nu s-a atins niciodata nimeni, prefer sa stau 4 ore si sa-l fac asa cum vreau. Pentru exterior incerc pe cat posibil sa ajung la ai mei la curte (exceptand frigurile, nu au apa calda afara).

Cam la o luna, maxim.
  • Margik

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cand e cald afara....vara...primavara...o spal in fiecare saptamana(exterior),iar interiorul daca nu ma grabesc prefer sa il fac eu,il fac la spalatorie doar daca ma grabesc...In schimb iarna,daca sunt grade cu - prefer sa nu o spal sa o feresc de inghet.. Smile
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
foarte des imi spal masina, ....mainainte o scot din spalatorie,si pun frana sa dau prioritate.... si ciuciu` frana...Smile) cred ca mi-au inghetzat tamburii pe spate,sau ceva:))
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Spalatul iarna e cu doua taisuri:
- nu e recomandat pt a feri masina (vopsea, garnituri, etc) de inghet
- e recomandat pt a da jos sarea de pe caroserie

Eu nu am o recurenta stabilita, o spal cand e murdara si cand am si timp pentru asta.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ultima oara am spalat-o cand am venit din concediu, august 2009 Embarassed
In schimb, spal o data pe saptamana numerele, farurile, triplele, semnalizarile laterale si lampa de la numar Wink
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Exterior, la 2 saptamani sau in functie de cum se prezinta stratul de "jeg". acum pe frigurile astea mai rar.
Interiorul...nu prea este nevoie, sterg praful, scutur presurile de fiecare data cand ma deranjeaza/ se vede, aspirator ... cred ca de maxim 2 ori pe an, daca este nevoie. Smile Cu toate astea majoritatea care merg in masina se mira de curatenie Smile
  • djboss

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu o spal pe-a mea cam rar ,mai ales iarna..
Vara ,cam de 2 ori pe saptamana o spal ,ca se murdareste foarte repede chiar si parcata
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu o fac acasa (curte, turbojet) cam o data la doua saptamani, mai putin iarna, cand o fac in oras, cam o data pe luna. Ceara primeste de vreo 2-3 ori pe an, tot dat de mine.
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Rusinat spun ca a mea nu a vazut spalatorie de la revelion, va inchipuiti cum arata, dar ideea e ca eu merg cu ea zilnic si mi-e cam mila de banii mei, in rest vara o spal de cate ori e nevoie/se vede, iar inauntru e destul de des nevoie, sunt fumator si mai sare scrum din scrumiera. Asa mi-e de draga cand e curatica Smile
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
inainte de revelion am spalat-o ultima data exterior acasa asa de ochii lumii! nu a iesit bine era mai mult intinsa asa! asta pe timpul iernii! cand da caldura vede spalatoria cam odata la 2 saptamani iar in interior de obicei sambata cand este cald in fata blocului! de ceva timp nu prea mai am rabdare e si frig afara! Very Happy
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
iarna asta...am tinut-o pana abia se mai decojea jegu de pe jante:))>...pt ca a fost ingrozitor de frig...in zona mea....si ingheta tot....insa o data pe luna tot o spalam ....interiorul il fac singur...nu sunt mulumit de ei...insa la exterior...dau 15 lei ....si 5 lei la baiat..si o spala fff atent..spuma exagerata,,,si ceara lichida cand au....imi spala tot el presurile....pragurile...da cu glicerina...matura putin...face super masina:X..pt 5 lei ...eu doar dau cu aspiratorul...si lustruiesc.....se merita sa ingrijesti masina:P
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sunt pensionar si am timp berechet .O spal de cite ori este nevoie ,nu o parchez in garaj murdara (am covor pe jos).I-am inebunit pe ceilalti pensionari de acolo .i-mi place sa fie curata si asa au fost toate pe care le-am avut .Sunt "tipicar "de fel si imi place sa tin la lucruri .Altii ma condamna ,dar eu asta sunt. Smile
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ultima spalare in 14 decembrie. In princiu o spal odata la 2 luni eu personal si f rar la spalatorie. La drumurile pe care merg la munca imi e mila de bani. O spal acum si peste 20 min e mai rau ca inainte.
  • Micu 87

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ce coincidenta Smile pe 14 Decembrie a fost ultima oara cand mi-am spalat si eu vectrutza,int+ext.
Urmatoarea spalare...Dumnezeu cu mila...la ce mocirla e in Buc. Sad
La motor nu am spalat-o niciodata si nici nu o voi face.Nici pe cea veche nu am spalat-o niciodata la motor.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 3,998
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu imi spal masina saptamanal, cel mult o data la doua saptamani.
Circul zilnic cu ea si inevitabil se stropeste pe exterior, se mai aduna mizerie in interior, etc...
Pe langa problema de aspect al masinii, daca masina este murdara pe interior, parca nu stau comod la volan.
Cu regret constat ca pe zi ce trece, calitatea serviciilor oferite de spalatoriile auto din toata tara scade, in conditiile in care pretul creste iar supermeseriasii asteapta bacsisuri tot mai mari.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pe vremea care e afara o spal cam la o luna.Cand e cald o spal o data pe saptamana la spalatorie 13 ron cu spuma si ceara la final.Interiorul il fac acasa in garaj cu aspiratorul ia-sa super.La spalatorie nu aspira bine nu sunt multumit!Motorul il spal o data pe an,deobicei cand plec in concediu!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR