Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am fost azi in targul auto din Mures si toata lumea vorbea ca taxele percepute de RAR au crescut la 1000 ron, astia sunt nebuni, nui destul ca taxa de inmatriculare e mare, mai pun si 250 de euro sa dai la RAR(Ratatii anonimi din Rromania Evil or Very Mad ), va rog daca sunteti careva informati corect din sursa sigura, postati. Cate biruri mai pun astia pe noi, ei nu inteleg ca o masina e o necesitate nu e un lux
Skip ads

  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Dimpotriva, la ce taxe sunt la noi chiar va deveni un lux Smile
Oricum, ma voi duce eu saptamana asta sa fac RAR-ul la o masina si iti spun cat este
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ziku a scris:Dimpotriva, la ce taxe sunt la noi chiar va deveni un lux Smile
Oricum, ma voi duce eu saptamana asta sa fac RAR-ul la o masina si iti spun cat este

te rog sa nu uiti, multumesc
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si cine te opreste? noi nu!
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am auzit ca s-a marit la 1000 ron pt masinile din Anglia si cele provenienta non ue pt a descuraja aducerea de masini cu volan pe dreapta
Acum nu stiu daca e sigur ,doar asa am auzit pe la targu auto de la Cumparatura Suceava si ca la masinile din ue ar fi la fel taxa Oare?
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Taxele la RAR s-au dublat.
Cumnatu a fost acu 3 saptamani cu o troaca (vw vento si a picat cu brio deci a vandut-o) si a dat 400 si ceva de lei. Ieri a fost cu o masina (un astra Very Happy ) si a dat ceva mai mult de 800 lei.
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mifares a scris:Taxele la RAR s-au dublat.
Cumnatu a fost acu 3 saptamani cu o troaca (vw vento si a picat cu brio deci a vandut-o) si a dat 400 si ceva de lei. Ieri a fost cu o masina (un astra Very Happy ) si a dat ceva mai mult de 800 lei.

si nu merita trasi in teapa in fata la guvern, ce simplu e sa dublezi o taxa, nu conteaza impactul social, daca fraieru care are bani doar de o masina de 1000 de euro mai tre sa plateasca in 50% din valoarea masinii taxa auto, pe langa toate astea vine si RAR-ul sa traga pielea de pe om parca acolo la RAR se testeaza o naveta spatiala cu echipamente de sute de milioane de euro care implica costuri enorme nu un jaf de masina si se justifica dublarea taxei. Sunt oameni care atat isi permit o masina ieftina, cu care sa isi duca nevasta gravida la spital sau mama bolnava la doctor sau copilul la gradinita, dar statul ce face, statul e ca un un arc legat de spatele omului care nu il lasa sa inainteze
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Exista posibilitatea de a schimba legislatia (cea care o aplicaRAR-ul)pentru a termina odata pentru totdeauna cu raspunsuri gen:''daca nu a fost omologat in fabrica...'',sau:nu puteti face aceste modificari la masina dvs.pt ca nu au fost facute de uzina, s.a.
Pun aceasta intrebare pt.ca in urma cu cativa ani am dorit sa montez un motor euro4 pe o masina (in regim homemade) si raspunsul a venit extrem de rapid:''[aduceti adeverinta de la uzina constructoare,...,ca au montat acest tip de motor pe masina''X'' si vom vedea]''
Am vazut pe unele posturi tv.,cum una lume monteaza pe scaunul de la bar roti+motor+,...+,m...+,...+,le omologheaza si poate circula bine-mersi pe drumurile publice.

Ps. scuze de offtopic,dar cei de la RAR fac legea cum vor ei.
Skip ads

  • dj05fmx

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1990 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
dupa mult timp si incercari, din pacate va spun ca nu se poate trece alta norma euro, conform legislatiei in figoare, cei de la RAR nu stiu nici ei dar nu se poate... sigur sigur daca o masina a iesit din fabrica euro II, in Romania ea euro II va muri, poti sa ii pui 14 catalizatoare si airbaguri... din pacate legislatia este f rigida si nu cred ca se va modifica prea curand.

o zi placuta
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca am vazut in toti anii astia un post asa de la obiect, misto , po(i)etic si pot continua , sau poate nu...
Toata esenta e in : "f rigida"
Minunat!
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
se poate imatricula in BG mai repede si mai ieftin decat in Ro Cool
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu te sustin in demersul tau de a da foc. Motivul: nu ii suport de fitzosi si jegosi si cu nasul pe sus ce sunt incepand de la portar pana la director!
Skip ads

  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Da, daca te hotarasti sa dai foc la RAR, cotizez si eu cu cativa litri de top 99; dam cu benzina de 99 sa fim siguri ca arde bine Smile
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca e vorba de donatii caritabile , treceti-ma si pe mine pe lista cu 10L de benzina de cea mai buna calitate si o bricheta tip autogen
Laughing
  • se7en

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ratatii astia de la rar sunt stat in stat. fac legile cum vor ei. mi-am luat un opel astra f 1994 euro 2 neinmatriculat (scria EURO2 si pe talonul nemtesc si in briff) la origine masina a fost euro 1 (dar a fost recatalizata in germania) si ... surpriza... RAR mi-a gasit masina EURO1 (si asa ca de la 400 de eur prima taxa am ajuns la 700si ceva). deci nemtii sunt niste prosti atunci ca masina asta a circulat la ei cu norme EURO2 si romanii sunt destepti ca m-au prins si mi-au retrogradat euro-ul. mi-au spus ulterior niste prieteni ca trebuia sa "bag" printre acte un "talon" de 100euro si poate imi trecea pe talonul meu adevarat EURO2. rusine pentru tara asta corupta.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@se7en
Trbuie sa intelegi ca in Romanica euro este POLITIC! Fara nici o legatura cu normele de poluare!
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate ai dreptate cu ''euro este POLITIC!''Am o ruda ''mai instarit-a''care are service autorizat pt verificari tehnice periodice.
Ia ghiciti ce euro iese pe bune masina nationala....
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
soso1985 a scris:Salut,
Am fost azi in targul auto din Mures si toata lumea vorbea ca taxele percepute de RAR au crescut la 1000 ron, astia sunt nebuni, nui destul ca taxa de inmatriculare e mare, mai pun si 250 de euro sa dai la RAR(Ratatii anonimi din Rromania Evil or Very Mad ), va rog daca sunteti careva informati corect din sursa sigura, postati. Cate biruri mai pun astia pe noi, ei nu inteleg ca o masina e o necesitate nu e un lux

Pe mine ma costat 350 de lei absolut tot,ma refer strict la RAR,incluzand,ci,itp,identificare,folie securizare,deci toate servicile.
  • soso1985

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
protect a scris:
soso1985 a scris:Salut,
Am fost azi in targul auto din Mures si toata lumea vorbea ca taxele percepute de RAR au crescut la 1000 ron, astia sunt nebuni, nui destul ca taxa de inmatriculare e mare, mai pun si 250 de euro sa dai la RAR(Ratatii anonimi din Rromania Evil or Very Mad ), va rog daca sunteti careva informati corect din sursa sigura, postati. Cate biruri mai pun astia pe noi, ei nu inteleg ca o masina e o necesitate nu e un lux

Pe mine ma costat 350 de lei absolut tot,ma refer strict la RAR,incluzand,ci,itp,identificare,folie securizare,deci toate servicile.
Multumesc!!
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
rar=ratati aerieni retarzi. Am primit o dacie fabricatie 87 nou nouta de la bunicu' care a tinut-o pana in 2005 in garaj(avea 303 km cand am luat-o). Am readus-o la viata si am mers la rar pt carte certificat etc. Acolo au zis: nu se poate trebuie omologata individual si costa suplimentar 1000 de lei [t omologare individuala etc.
Pasul 2: mers la avocat. Avocatul cu legea in brate in audienta la c@c@n@ru' de sef rar voluntari care voia spaga. Dupa amenintari cu procese si alte acareturi juridice mi-au facut identificare+itp +carte +talon+ tot ce trebuie unei masini noi cu doar prox 200 lei la vremea aceea.
Deci inainte de a avea deaface cu p#lifricii de la rar documentativa f f bine cu legea in vigoare. Eventual si printati pe foi sa le bagati sub nas.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR