Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am vazut ca la poza de pe tutorial se vede si becul de pozitie de pe intrerupator ca lumineaza. la voi nu se vede iluminat la nici unul . de ce?
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
02tes a scris:am vazut ca la poza de pe tutorial se vede si becul de pozitie de pe intrerupator ca lumineaza. la voi nu se vede iluminat la nici unul . de ce?


Daca ai sa citesti ce o scris el pe forum ai sa aflii asta
"I used 9 5mm leds and 2 3mm leds forthe pointers "
Unde o pus el 9 leduri de 5mm ca noi vedem 8...unde e ledul nr 9? simplu in spatele becului de pozitie...cum lo pus si unde nu stiu e destul de complicat spatiul e ingust...oricumnu vad sa fie asta o problema majora..
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu nu stiu , ca nu am facut asta.. intrebam si eu... nu este rau fara al 9-lea led, dar nu este nici bine sa nu fie luminat acolo...
nu este terminat , as putea spune....
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Azi am mai modificat un bloc de lumini de data asta pe alb rece....poza nu o iesit prea bine da se vede oricum



Skip ads

  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am si io o intrebare io vreau sa pun alb cu rosu va arat in imaginea de mai jos cum si as vrea sa stiu ce rezistente trebuie sa folosesc.....
Din cate am vazut in cele pe care le-ati facut restul nu va iesit ca si becul acela din mijloc.... Rolling Eyes

Sanatate!
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Becul care vrei tu sa`l luminezi e destul de greu deoarece e o parte mobila dar nu imposibil....ce rezistenta sa folosesti? Ai aici lista:
1 led (5 sau 3mm alb,rosu,albastru) o rezistenta de 680 Ohm
2 leduri in serie (5 sau 3mm alb,rosu,albastru) o rezistenta de 470 Ohm
3 leduri in serie (5 sau 3mm alb,rosu,albastru) o rezistenta de 220 Ohm
Mai mult de 3 leduri nu poti lega in serie...rezistentele sunt calculate la un curent de 13.4V
Eu asa am pus la a mea si nu numai si pana acum nu so ars nici un led.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Uite in utilitar ce te ajuta sa calculezi valoarea rezistentei pt leduri:
Meniu: Electronics > Electronics Software > RLCC PC (LED Resistor & Current Calculator)
Trebuie avut in vedere pe ce doriti sal rulati PC sau GPS(PNA)!
Calculator rezistenta leduri

ps. se pot lega mai mult de 3 leduri, dar depinde acuma de led!
de ex: un led rosu LEDuri Superflux 3mm are tensiunea de alimentare intre 2.4-2.9 Min-max V
intotdeauna se alege o valoare mijlocie pt a menaja ledul si ai prelungi viata.
deci luam 2,7Vx4= 10,8V cu cat tensiunea ledurilor se apropie de tensiunea minima intalnita pe instalatia masini (12V) cu atat ai pierderi mai mici pe rezistenta! deci fiabilitate!

sunt leduri cele rotunde rosi de 5mm ce au o tensiune de alimentare intre 1,8 si 2,4V (aici depinde de tipul ledului si de fabricant!)
Nu se mai poate generaliza pe culori cum era in trecut, acuma aceeasi culoare doar diferiti fabricati/tipuri de leduri si ai alta valoare a tensiuni de alimentare.
Dupa aceea in valoarea rezistentei intra si curentul, nu mai exista doar o singura valoare ex. 20mA ci sunt 60-80mA si acesta trebuie luat in calcul. Intotdeauna se verifica fisa produsului pt a afla parametri de functionare.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
am sa incerc in acest tutorial sa va arat cum puteti schimba un led intr-un bloc de lumini.




Scule necesare
surubelnita medie dreapta
aparat de masura
pistol de lipit


1.Cu o surubelnita se desface usor carcasa blocului de lumini,trebuie sa aveti grija la toate clipsurile in care este prinsa.





2.Se va ajunge in aceasta situatie.



3.Se va scoate placa electronica de pe suportul de plastic tot cu surubelnita,usor fara a se introduce adanc pe laterala pentru a nu se detriora piesele.






4.Se va trece la verificarea LED-urilor cu aparatul de masura comutat pe dioda,valoarea unei diode electroluminescente trebuie sa fie pe polarizarea directa borna + pe anodul diodei si borna - pe catodul diodei,trebuie sa avem o rezistenta de deschidere a jonctiunii p-n a diodei de aproximativ 1500-1700 ohmi,este bine de stiut ca dioda se comporta ca un comutator iar aceasta conduce numai in polarizarea directa.



5.In cazul nostru ledul de sus este cel defect deoarece nu avem conductie in nici un fel de polarizare nici in cea directa nici in cea inversa.





7.Se inlocuieste led-ul nefunctional (am folosit un led de culoare alba) folosind pistolul de lipit dupa care se pune placa la loc in suportul de plastic ,se apasa usor pana se ajunge in pozitia cea mai de jos,dupa care se asambleaza protectia de plastic,aveti grija la butoanele pentru reglare far si luminozitate bord sa fie centrate astfel incat sa intre pe tablitele pentru accesarea potentiometrilor liniari.

Se poate observa diferenta de culoare dintre led-ul inlocuit si cele originale.


Skip ads

  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Foarte tare tutorialul
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am urmat si eu tutorialul din uk si am reusit sa schimb luminile
am folosit asa
2 leduri de 5mm rosii pentru partea de sus
2 leduri de 3 mm rosii pentru rotite
2 leduri albe de 3mm pentru cifre si volum
4 leduri albastre de 5 mm pentru restul de semne
si mia iesit cam asa

o sa trebuiasca sa mai schimb butonul de la proiectoare ca am pus led si acolo si butonul este functional.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Hai ca traduc eu tutorialul pt voi.

Scoateti comutatorul de pe masina.
Il intoarceti si veti vedea 3 clame care-l tin impreuna,introduceti o surubelnita intre cele 2 jumatati ale comutatorului de lumina astfel incat sa poata fi desfacut ca in poza 1.
Scoateti PCB din cele 2 clame de prindere ca sa arate ca in poza2.
Scoateti ghidul de lumina prin taiere sau polizare si asigurati-va ca lasati putin in jurul rotitelor ca in poza3
Acum trebuie sa lipiti 4 LED`uri in serie (de la pozitiv la negativ) si un rezistor ca in pozitia alaturata(acestea vor lumina simbolurile) si lipiti picioarele la conexiunile originale.Si lipiti restul incat acestea sa nu se miste. Poza 4
Acum puteti sa le alimentati ca sa va asigurati ca totul functioneaza.Poza 5
Apoi lipiti un LED de ghidul de lumina (acesta va lumina zona in jurul rotitei)Poza 5
Scoateti rotita si puneti un LED de 3mm si indoiti piciorusele intr-o parte dupa care lipiti 2 fire ,unul la fiecare piciorus.Poza6
Ca sa nu lumineze prea mult puneti o banda in spatele becului astfel incat sa lumineze doar partea dorita Poza7
Montati rotitele si asigurati-va ca functioneaza
Acum legati 2 LED`uri in serie si adaugati un nou rezistor Poza8
Acum ne mutam pe partea cealalta a comutatorului.
Taiati LED`ul portocaliu de deasupra si montati 2 LED`uri in serie cu un rezistor ca in Poza 9
Pentru indicator ,trebuie sa eliminati butonul de pe cealalta parte si sa polizati putin din capul LED`ului si sa lipiti LED`ul de partea care tocmai ati taiat-o.Lipiti un rezistor la un piciorus si apoi un fir.
Acum impreunati cele 2 parti ale butonului si lipiti 2 fire care sa ajunga de la fata butonului pana la pozitia celor 2 LED`uri .
Montati apoi comutatorul avand grija sa nu prindeti nici-un fir si verificati.
Daca lumina nu este propagata corect indoiti LED`urile pana ajung in pozitia corecta.Poza 10
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu 2 probleme la astra h,am incercat sa modific luminile la bord,frumos si simplu dar m-am lovit de problema iluminarii AC,ventilatie interioara precum si dezaburire,sunt niste leduri super mici si nu merg schimbate cu SMD,cum procedez,? ce trebuie sa pun acolo?
si a 2 problema ar fi ca am scos 4 leduri din partea de jos am uitat cum ea + si - si am lipit dar nu merg deloc sunt legate in serie cumva? aratati-mi si mie care este - si + ca sa stiu cum sa le montez .





Astept raspuns urgent!
Skip ads

  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
poti pune o poza cu ledurile de la modulul respectiv?ca ce ai pus tu e de la cdplayer !
  • bogdan_alex

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mie mi se pare ciudat ca la tutorialul de la AOC omu' a decis sa desfaca ghidajul de lumina si sa faca toata sarmaraia aia p-acolo in loc sa puna 3 leduri in serie in zona unde era inainte becul si sa foloseasca in continuare ghidajul de lumina. Apoi pt pointere intr-adevar e nevoie de sarmuiala...dar se reduce mult numarul de fire si e si mai elegant.

Apropos, cam ce diametru are becul stock , din blocul de lumini ?

Eu vreau sa fac exact ce montaj vrea si keopsss si eventual daca as gasi un bec cu alb rece , nici nu as mai vrea sa folosesc led-uri decat pt pointere.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
arata super fain,dar e prea complicat pentru mine,mi-e frica sa nu stric ceva sau sa ard ceva,nu prea ma pricep eu la ohmi si rezistente si deastea Very Happy
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
crezi ca daca e multa cabluri sau sarmulite asa cum ai spus tu le vede cineva in momentul cand tot corpul blocului de lumini este montat in bord .eu zic ca nu se vede nimic dar prefer sa se vada frumos luminile asa cum se vad acum dupa ce am pus leduri .
dar fiecare face cum crede .
murderer27 sa sti ca nu ai ce sa arzi ,daca te pricepi cat de cat ,nicu nu m-a pricep(nu sunt electronist de meserie) dar imi place sa fac ceva cu mana mea fara sa mai dau bani altoro pentru operatiunea asta
ai idee cat costa manopera la asa ceva.
  • bogdan_alex

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
pe principiul "merge si asa" face oricine Wink
Mie personal nu-mi place lucratura care a facut-o nenea ala in tutorial. Nu sunt de acord cu faptul ca ceea ce nu se vede nu conteaza. De luminat, lumineaza bine, nimic de zis, nu la asta m-am referit.

acum depinde cat de migalos esti. o sa postez ideea mea cand ma voi apuca de ea. Ideea principala care o am in minte este decuparea unui cablaj subtire de 1mm sau mai putin pe conturul ceasurilor, imprimarea traseelor de leduri si rezistente pe cablaj, si lipit smd-uri pe cablajul imprimat.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La blocul de lumini cu ai cum sa faic cablaj imprimat...La ceasuri si la climatizare da poti da la blocul de lumini nu prea cred...
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Se poate face si la blocul de lumini, e ceva mai complicat dar se face ceva profi.
La mine cand am modificat luminile in interior numai cu cablaje am lucrat dar nu am poze. Am o masina de modificat saptamana asta si daca vreti fac niste poze la blocul de lumini modificat sa vadeti cum se face.

La ceasuri mele in sunt niste poze aici https://www.clubopel.com/vie...sc&start=2460
  • bogdan_alex

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
m.nyck ai cumva dimensiunile plansei acelea de la ceasuri sau sti de unde pot face rost de asa ceva fara sa-mi desfac inainte bordul ?

PS: exact cum ai lucrat tu am si eu in gand sa lucrez. Mi se pare mult mai profi asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR