Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va salut!
Sunt nou venit aici pe ClubOpel si am si eu o problema la masina un Astra G 2000 edition 1,7DTI.
Am cautat problema pe forum dar am gasit doar cateva mici discutii vechi de aceea m-am hotarat sa deschid o discutie acum.
In urma cu un an mi-am luat un astra g din germania, 1,7 dti 168000km (noiembrie 2000) adusa in feb 2009. Masina merge impecabil nu am avut mari probleme cu ea. Am mers cu ea cam 3000 de km si a inceput sa dea un sunet la roti un scartait si frana incepea sa nu mai tina. am mai mers cu ea cam 500 de km apoi am observat ca daca apasam frana ramanea roata dreapta fata infranata si tagea dreapta. Am folosit un scurt timp frana de mana pana i-am luat placute 'remsa'. Am fost la un service mai ieftin sa le pun, mecanicul mi le-a montat si a aerisit franale. cam 300 de km frana nu tinea bine, dupa aceea a inceput sa tina, dupa 5000 de km acum cand franez mai brusc dupa o scurta perioada de timp observ ca masina nu mai trage si se opreste repede daca apas ambreiajul. janta se incinde foarte tare si miroase a ferodou incins si scoate chiar un fum albastru din discul de frana. Nu mai stiu ce sa mai fac! Va rog mult ajutati-ma!
Respect!


Ultima modificare facuta de Gabello la Lun 21 Mar, 2011 8:24 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cauzele sunt multiple...da jos roata si verifica etrierul....la mine se mancase garnitura etrierului si nu mai functiona pistonasul...se incingea roata exact ca la tine.....s-a rez cu schimbatul garniturii....
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
guliver a scris:Cauzele sunt multiple...da jos roata si verifica etrierul....la mine se mancase garnitura etrierului si nu mai functiona pistonasul...se incingea roata exact ca la tine.....s-a rez cu schimbatul garniturii....


Si de unde ai luat garnitura? noua sau dezmembrari? si cam la ce pret? multumesc pt raspuns!
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
garnitura a costat 30 lei de la AAuto......magazin piese.....mai greu a fost de schimbat...dat etrier jos..pierdut si lichid frana......aerisire.....etc
la tine poate nu e de la garnitura...desfa si vezi...
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
guliver a scris:garnitura a costat 30 lei de la AAuto......magazin piese.....mai greu a fost de schimbat...dat etrier jos..pierdut si lichid frana......aerisire.....etc
la tine poate nu e de la garnitura...desfa si vezi...


ok! multumesc pt raspuns, asa am sa fac, o sa dau roata jos si sa verific. Cand mi-a schimbat mecanicul ala placutele mi-a curatit si pistonasul si a aerisit si franele pierduse mai mult de jumate din vasul cu lichid de frana...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Alte pareri mai aveti? care sa fie problema? Cand e janta incinsa daca trag pe dreapta si stau 2 minute isi revine... asa mi-a facut ieri, Am intrat in benzinarie si cat am alimentat si-a revenit...dar trosneste, face urat ca si cum ar plesni discul. Daca dau roata jos ce trebuie sa observ la etrier? sau cum imi dau seama dak e de la pistonas sau altceva? Va multumesc!
Cu stima!
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel da la roata spate.
1- da roata jos desfaci etrieru scoti placutele si vezi daca e bine aseazata garnitura la locul ei( la mine nu era asezata bine a intrat mizerie si mi-a blocat pistonasu care nu se mai retragea la loc).
2- scoti garnitura dai cu spray w40 pe pistonas apesi pedala de frana sa iasa pistonasu afara, mai dai cu putin spary il impingi la loc, vezi daca intra tot apesi iara frana sa iasa il impingi la loc faci miscarea asta de 3 -4 ori si poate scapi cu asta.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vechea dacie a lu`tata patzea aceleasi simptom..Se bloca etrier.S-au schimbat garnituri,dupa care etrierul cu totul.S-a schimbat pompa de frana,si vreo 2 randuri de garnituri,si inainte si dupa..Nimic,dupa vre0 2-3 pedale,ramanea blocat,DUPA2-3 min isi revenea.
In ultima instanta a schimbat si furtunul de la etrier,care era destul de vechi,si se facuse muci (pardon)in interior.Toata tocatura si franjurile din interior permiteau lichidului sa treaca atunci cand se apasa pedala,pt ca venea cu presiune,de la pompa.Inapoi insa,fara presiunea de la pompa,mai trecea`CUCU`sau `MUMU`,dupa caz,si asa ramanea pistonasul blocat,chiar daca era curat la lacrima,sau chiar nou.Incet-incet,scapa inapoi lichidul,si se elibera si discul.
Ca sa nu te apuci sa dai banii pe balarii,dupa cum zice unul sau altul,desfa furtunul de la roata cu pricina,apoi sufla un pic in el,si vezi ce se intampla..Poti incerca si cu conducta la fel,dar e putin probabil.Toata paguba ar fi o sticla de lichid,daca nu am nimerit-o..Si vezi ca vinde Raluca kit conducte metalice,poate faci un `upgrade`usor cu ocazia asta.
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt raspunsuri, am sa incerc si asa cum spuneti voi...sa mai treaca un pic zapada asta sa se usuce pe jos sa pot sa ma misc pe langa ea ca nu am garaj... Ma apuca groaza cand ma gandesc ca nu merge frana aia, merg prin oras cu 30-40 si pun frana de mana, k dak o pun pe aia de picior...revine problema.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In cazul meu , aceeasi roata blocata s-a rezolvat prin cumpararea unui Kit de Reperatie Etrier ( are mai multe garnituri in el ) si inlocuirea garniturii de la etrier + schimb de placute pentru ca erau foarte uzate . Roata se incingea atat de tare ca in 5 km abia am atins 80 km/h iar la oprire iesea fum din ea.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:In cazul meu , aceeasi roata blocata s-a rezolvat prin cumpararea unui Kit de Reperatie Etrier ( are mai multe garnituri in el ) si inlocuirea garniturii de la etrier + schimb de placute pentru ca erau foarte uzate . Roata se incingea atat de tare ca in 5 km abia am atins 80 km/h iar la oprire iesea fum din ea.


eu iau si 100 in 5 km dar ajunge mirosul de incins inauntru...Placutele sunt schimbate cam de 2000 de km...
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
te sfatuiesc sa faci operatiunea cat mai repede...o sa ramai uimit sa vezi ce-a mai ramas din placuta de la roata cu problema......sa nu strici si discul....
Skip ads

  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
asa am sa fac. ieri si azi nu am mai iesit cu ea...am incercat azi sa desfac roata dar era zapada topita si noroi pe langa ea si am lasat-o balta...mai incerc si maine...
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si inca ceva, am uitat sa va spun, din cauza rotii care mergea mai greu dupa franare acum 3 zile m-a bagat intr-un sant de pe marginea soselei. Nu aveam viteza mare 30-35 si am simtit odata k s-a invartit cu mine pe sosea, a tras dreapta, noroc ca era santul plin cu zapada si nu a intrat masina decat cu roata cu probleme un pic aproape jumate de metru...Am incercat sa o scot singur, dar fara succes, orocul meu a fost ca a trecut un om prin zona( pe jos) si m-a ajutat sa o scot...Doamne ce spaima am tras!
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
era si soseaua acoperita cu gheata( pt mesajul de mai sus)

Scuze ca nu v-am mai tinul la curent cu problema, am fost plecat, iar masina a fost acasa,
acum am venit, maine dimineata vreau sa ma uit la masina sa vad ce are, dau roata jos si o sa vad daca este si discul ovalizat, si o sa curat pistonasul de la etrier, poate inlocuiesc si garniturile. Are ceva daca curat pistonasul cu degripant? sau ar fii mai bine cu lichid de frana si sa il frec cu un smilgher?
O sa va tin la curent cu problema.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sall baieti, chiar nu stiu ce sa ii mai fac, am curatat garnitura, am curatat pistonasul degeaba. Problema este urmatoarea:
Cand masina sta pe loc - apas o data pedala de frana, iau piciorul, o apas a doua oara nu mai se apasa asa mult doar dupa un interval de 1-2 minute.
-daca plec dupa loc cel putin o jumatate de metru merge sa apas iar mult frana.
-daca pun o frana brusca in mers, trebuie sa opresc masina, altfel se incinde janta rau de tot si iese fum din etrier. In alta ordine de idei, dupa ce franez mai brusc trebuie tras pe dreapta , ca sa pot sa plec linistit mai departe...
Mai dati-mi va rog si mie cate un sfat!
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cred ca trebuie sa schimbi etrierul cu totul....
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca nu se mai retrage pistonasul la locul lui?
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Deci sa inteleg ca nu se mai retrage pistonasul la locul lui?


Da nu se mai retreage, se simte si la pedala, am scris mai sus problema, apas pedala, cand e pe loc prima data intra mult apoi daca apasam intra doar un pic de tot.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
guliver a scris:cred ca trebuie sa schimbi etrierul cu totul....

si eu la fel m-am gandit...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR