Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • k3nnz0

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am o astra f cabrio bertone din 93' si consuma cam mult in oras e adevarat am un filtru sport pe ea, nu cel stock dar nu cred ca de la acel filtru sa consume 14-15 % in oras... motorul de pe ea e c20ne 1998 cmc 115 cp.... am mai citit pe forum si am vazut ca la motoru asta consumu din oras ar trebuie sa fie undeva la 9-10 % mers frumos... Astept pareri si ceva indicatii cam ce ar trebuii sa-i fac sa-i revina consumu la normal sau in parametri cum se spune Rolling Eyes Exclamation Question
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pe care forum ai citit tu de 9-10 consum cu c20ne?

cine declara consum sub 12 numai urban cu c20ne este un mare pescar mincinos.fabrica declara pt urban consum de 11,1

cazul meu. vectra a c20ne(1150 kg in talon) consum in oras 12-16 depinde de drumuri si temperatura de afara.afara consuma 6,8-7,5.
asa ca tu in bucresti cu astra( care cred ca e un pic mai grea decat vectra mea) consumi bine 14-15%

ps:foloseste cautare inante sa deschizi topic nou.despre consum la c20ne s-a mai discutat.oamenii seriosi spun ca mine.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
a trecut baiatul azi pe la mine...cum sa nu aibe un consum marit cand garnitura lui de evacuarea este inexistenta si supla pe acolo ca la balauc.si l-am asigur..sub 12-14 iarna..si 10-12 vara tot nu va scapa..orice i-ar face....
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ce garnitura de evacuare ?
te referi cumva la garnitura galeriei care pleaca de la motor ? ''saxofon'' cum ii mai spun mecanicii
cum adica inexistenta ? lipsea cu desavarsire ? era facuta praf ?
si cum ai observat asta ? ieseau gaze pe acolo ?
fii mai explicit te rog . am si eu o problema cu consumul
merci
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
in cazul lui e una din probleme.e vb de garnitura aia de la saxofon.cum mi-am dat seama?ascultand motorul...dar asta nu insemna ca va scadea consum la 5...
ii va scadea consumul in special la rece cu 1-2% max...deci va avea undea la 12-14 nu 14-16...
  • k3nnz0

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
marius_f a scris:ce garnitura de evacuare ?
te referi cumva la garnitura galeriei care pleaca de la motor ? ''saxofon'' cum ii mai spun mecanicii
cum adica inexistenta ? lipsea cu desavarsire ? era facuta praf ?
si cum ai observat asta ? ieseau gaze pe acolo ?
fii mai explicit te rog . am si eu o problema cu consumul
merci
da garnitura de la saxofon e dusa mi-am cumparat alta de la opel-shop dar inca nu am schimbato ca sa fac diferenta... oricum voi fii super multumit daca dupa ce ii voi pune dinou filtru ei original de aer si garnitura aia sa-mi scada consumu cu 2%... adik un 12 % in capitala pe aglomeratia din zilele noastre mi se pare foarte ok.... acum vom vedea Rolling Eyes
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mda , nu stiu ce sa-ti zic
dar am mers cu masini cu motor mult mai mare , ceva de genu' 2500 cmc si pot sa-ti spun ca aveau un consum de cca 12-13 % in oras .
am vazut , am fost cu persoanele respective in masina , nu spun din auzite
si erau si ale lor destul de vechi
de-asta ma ingrijorez
la a mea nu cred ca ar trebui un consum mai mare de 9-9,5% in oras , iar la a ta un 10-11% MAXIM in oras
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mai omule tu compari craiova cu bucurestiul?in bucuresti si un motor de 1.4 ia 10..atunci cum poti sa-i spui omului ca un 14 e mult iarna in bucuresti?
eu am 1.8 16v pe astra si imi papa 14 iarna in ploiesti..dar nici nu ma mira..vara ma iarta cu 11....sa ai 10 in bucuresti iti trebuie ori diesel ori matiz....
  • k3nnz0

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sincer nush ce sa mai zic o sa-ma duc la un mecanic care se pricepe mai bine la motoare si o sa o pun si pe un tester ceva... sa vad ce zic si ceva oameni care cu asta se ocupa zi de zi...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
fabrica spune 11,1 in urban.bunn sigur nu a fost facut consumul asta in bucuresti.deci sa rotunjim la un 12. dupa ia vezi tu cati ani are masina ta si cati senzori ai in parametri.si dupa mai vorbim.

@naniacostin detaliaza te rog cum e cu garnitura si cum influenteaza consumul.si la mine sufla pe acolo dar nu exagerat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR