Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • pruteanu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sunt posesorul unui auto opel vectra b 96 17 de putin timp si pana acum nu am avut timp si vreme buna sa ma pot uita pe dedesupt si am descoperit ca este fupt de jumatate burduful la planetara pe stanga cel mic stiti care ar fi cea mai buna varianta de arezolva aceasta problema? va multumesc
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@pruteanu cea mai buna varianta este INLOCUIREA cat mai rapida.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
tragi pe dreapta pana ajungi la service pt inlocuire..asta daca nu e deja afectat capul de planetara...daca e prea tarziu...incepe sa strangi bani pt unul nou..200-300 lei si asteapta pana incepe sa bata mai consistent...dar numai drumuri scurte, de unde isi pot permite prietenii sa te recupereze. Smile
  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cel mai indicat cumpara un burduf nou si vaselina speciala [fina] ,altfel schimbi planetara si te costa mai mult
Skip ads

  • dan_4ev3r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pt. un vectra a a costat 26 lei un burduf. e inclusa in cutie si vaselina si tot ce iti trebuie.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mai baieti!nu mai speriati omul .. problema nu este asa de grava..daca nu a lnceput sa bata planetara ..nu are nimic..
eu merg cu burduful spart de prin iunie/iulie 2009..si nu a patit nimic planetara..
am mai pus de 2/3 ori vaselina acolo.
deci.. procedeaza cum a spus capellact mai sus si nu o sa ai probleme..
spor
  • pruteanu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru sfaturi planetara nu bate si maine imi vin piesele cum prind momentul favorabil am sa schimb burduful cost cu totul 20 lei manopera am sa vad sa gasesc un mec bun
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mai pune si tu ceva semne de punctuatie. Smile ...manopera e 20 lei sau piesele. Daca ar fi manopera, ar fi pret fff bun. Sa stai langa mecanic sa spele bine vaselina veche ca sigur e deteriorata cu impuritati.
Daca asta e costul burdufului...nu e bun. Un prieten de la noi a pus un burduf ieftin si rigid care nu a permis prinderea corespunzatoare cu colierul si a intrat apa pe sub colier..rezultat: dupa cateva luni s-a bulit capul de planetara.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pretul unui burduf ok este de 20-30 lei. Bune sunt alea care vin cu coliere si vaselina.
Manopera este discutabila. La o vectra A ne-am invartit intr-un service 4 insi 3 ore pentru aceasta operatiune, desi aveam scule si tot ce trebuie.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e deloc discutabila..e de munca la scosul pivotului. Apoi se scoate capul exterior al planetarei din fuzeta si apoi planetara din cutie. Se rup colierele de la burduf, se scoate burduful bucati. Se demonteaza articulatia planetarei ( e o siguranta care treba scoasa)....se baga colierul pe un capat, se monteaza articulatia..se pun cele doua coliere si de aici se intra pe linie dreapta.
Ziceam ca burduful de 20 lei s-ar putea sa nu fie de calitate, sa fie un cauciuc care se intareste la frig etc
  • pruteanu

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cu manopera m-am descurcat super, mi -a schimbat un vecin burduful , moca in fata blocului + ca avea si vaselina pt asa ceva , planetara nu prezenta defectiuni multumesc pt sfaturi
  • lapusteanu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
...ai grija cu burdful ca sunt unele plastic-cauciuc care iti din pana in primul viraj apoi sar si intra mizerie...cu burdufele de pamaetara nu se glumeste...intra putina mizerie si incepe sa roada tot...am schimbat recent un cap de planetara facut in italia pt y22dtr...si am constatat ca a venit cu un burduf de foarte buna calitate din cauciuc...
Skip ads

  • ionut_rip

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare ,
imi puteti recomanda un service bun pentru schimbarea burdufului de planetara la un Corsa C din 2004?
Tocmai am primit o oferta de pret care totusi pare exagerata, 200 Ron burduful (fara manopera).
Burduful este cel de langa planetara ( nu de langa roata).
bafta tuturor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR