Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sunt si eu la etapa fabricarii unei interfete cu Max 232 si va intreb daca ar putea merge asa ceva :

Mi-am cumparat toate cele necesare, inclusiv o mufa OBD 2, si astept parerile voastre pana luni, daca sa poate, ca sa o pot pune in aplicare pana miercuri cat mai am liber de la servici.
Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu cei 5 volti de pe USB sunt stabilizati de sursa, si de aceea am eliminat acel 78L05, minusul este minus si e comun, selectorul e la locul lui, deci teoretic cred ca ar merge.
Totusi, sunt un amator in electronica si de aceea sunt curios de parerile voastre despre schema.
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu o sa-ti mearga pe USB.Doar pe port serial si lasa stabilizatorul acolo.Vezi ca sunt scheme pe paginile anterioare.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Asa e cum zice ovidiuvuia, merge pe serial si nu pe usb si vezi ca mai exista si pinul 8.
Bafta
Skip ads

  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
OK. Deci merge doar pe COM, inteles.
Ceea ce nu mai inteleg e : ,,vezi ca mai exista si pinul 8".
Eu am schema asta, din cate am citit in 60 de pagini, functioneaza, dar cu o rezistenta de 10k pe pinul 10.

Puteti pude o poza in care sa stiu ce e cu acel pin 8 ?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Colegu se referea ca pe langa pinii mufei OBD 3,7,12 mai ai exista si 8.
  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
OK, dar unde vine in schema pus, si la ce se foloseste
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se conecteaza pe comutatorul pinilor 3,7,12 la fel ca astia,numai ca mai adaugi si pin 8 parca cu asta se face diagnoza pe BCM (body control machine).
Skip ads

  • Xian

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Merci de sfaturi, scuze de stress, dar inafara de astia 4 pini mai trebe vreo-unul ? Question
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu pentru Opel sunt deajuns pini 3,7,8 si 12 dar daca vrei poti sa mai adaugi si pini 1 si 9 si o poti folosi si pentru grupul Fiat, daca vrei.
1 ABS si EPS. Ramane la latitudinea ta.
  • nydu2008

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cateva nelamuriri am si eu poate ma ajuta si pe mine cineva mai cu vechime in domeniu...
Am cumparat un tester opcom de la o persoana.
Am versiunea de soft 090820d -ro
Am reusit sa citesc si sa sterg erori, totul e ok. Am vazut pe net ca multi au facut ceva activari, care te trimit pe site la persoana din ungaria care le distribuie. Eu trebuie sa activez ceva la ea? sau o pot folosi asa ?
Am vazut ca se mai vorbeste la ele despre versiunea de software si firmware...nu e una si aceeasi adica cea zisa de mine mai sus.
Si inca o chestie, pentru a activa functii din bc, sau alte functii ce pot fi activate unde trebuie intrat ? de ex pt bc....
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
este normal sa am eroare can't find interface daca nu am conectat interfata la masina ?
inca nu am avut timp
Skip ads

  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
alamic a scris:este normal sa am eroare can't find interface daca nu am conectat interfata la masina ?
inca nu am avut timp


Da.Pune-o pe masina si daca este totul in regula n-o sa mai ai eroare.
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am urmatoarea problema:
Am achizitionat o interfata ELM 327 v1.3 pt Vectra B din 96. Problema este ca desi am mufa pe 16 pini interfata nu merge( se pare ca au pus doar mufa nu si protocol pe OBD2).
Am inteles ca exista cablu adaptor. Daca are cineva de vanzare, sau macar o poza cu el sa vad cum arata( am vazut ceva pe net, dar nu mai fac aceeasi greseala).
Multumesc anticipat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uita de ELM ca nu iti maninca decit nervii. Daca ai serial cumpara un KKL-serial de 80lei ca te ajuta enorm la X16XEL, vezi ca era unul la bazar.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ Domnu' Dan, sunt de parere ca o interfata KKL-COM, adica seriala, nu trebuie sa lipseasca din ograda unui pasionat. Totusi, consumul de nervi este destul de mare, mai ales cand nu ai un laptop cu serial nativ si gasesti tot felul de trucuri pentru a emula portul serial(merge doar cu un card PCMCIA). La o interfata seriala, nu mai poti conecta doar decat masinile fara CAN, adica cele mai vechi. De asemenea, parca este si mai complicat in utilizarea softurilor ce pot fi folosite cu o astfel de interfata.
De aceea, pentu colegii care nu au cunostinte avansate in asa ceva, le recomand o interfata USB, chiar si clune. Sunt de 2-3 ori mai scumpe, doar ca (aprope) merg din prima, fara batai de cap. Atentie ce si de unde cumperi.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alex_rx a scris:Am urmatoarea problema:
Am achizitionat o interfata ELM 327 v1.3 pt Vectra B din 96. Problema este ca desi am mufa pe 16 pini interfata nu merge( se pare ca au pus doar mufa nu si protocol pe OBD2).
Am inteles ca exista cablu adaptor. Daca are cineva de vanzare, sau macar o poza cu el sa vad cum arata( am vazut ceva pe net, dar nu mai fac aceeasi greseala).
Multumesc anticipat.

Nu iti trebuie cablu adaptor pentru masina ta. ea are deja mufa cu 16 pini. Ti-ar fi trebuit cablu adaptor daca avei mufa cu 10 pini.
ELM 327 functioneaza pe masina ta dar nu cu softurile pe care le primesti pe CD la achizitionare.
In orice caz cu ea nu poti decat sa citesti codurile de eroare pentru ECU motor, ABS, Transmisie si Imobilizator.
Nu vreau sa se inteleaga ca nu sunt deacord cu colegii care au postat inaintea mea, numai ca daca ai dat banii pe interfata asta folosestete de ea.
Cauta pe net softul VauxCheck, conecteazate cu el si va functiona daca masina ta are una din urmatoarele motorizari: X16SZR, X16XEL, X18XE, C20SEL, X20DTL, X20XEV, X25XE
Softul se gaseste crackuit asa ca nu ai decat de castigat.
Multa bafta.
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
imi gaseste virus cand incerc sa instalez OP-COM 090821d sauOP-COM 090820d, win32 agent trojan
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nicuiry a scris:imi gaseste virus cand incerc sa instalez OP-COM 090821d sauOP-COM 090820d, win32 agent trojan

Suspenda antivirusul, instaleaza programul si dupa aceea da-i o scanare.
Daca nu incearca sa-l iei din alta parte.
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am incercat si asa cum spui tu sa dezactivez antivirusul dar dupa ce instalez si activez iara antivirusul il gaseste si il sterge iara, trimitemi si mie pe pm daca ai ceva, multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR