Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • raptoe

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2009

  • Mesaj Privat
intr-un univers paralel probabil, in al nostru NU. Nu vreau sa fiu obiectiv dar in oras e obositor sa mergi cu AC, in afara nu il simti.
Skip ads

  • dan ovidiu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z13 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut Tuturor
Iata cate ceva despre astra h pe care o detin:
-2007, martie, 1.3 cdti, luata din sibiu, 0 km;
-la 11000 am schimbat cim-ul in garantie (toate au pb asta, am un prieten care a adus-o din germania in 2007, fabric 2006 si i-a cazut si lui, deci atentie cand o cumparati solicitati cartea tehnica pt a vedea daca a fost sau nu schimbat; cimul nou se aduce din state);
-de la 8000 are carlig si trage rulota de 600 kg;
- ff. bun consumul in oras (cam 4.4 vara si 6 iarna cu anv de iarna) si afara (3.5, cateodata 3 vara 90 treapta 6 singur sau 2 -asta e motivul pt. care am luat-o);
-am mers cu ea plina si rulota, cu 90-10%, cu 70-6.3%;
-incarcata este mai lenesa dar atentie sa nu mergeti subturat;
-nu este de liniute dar te scoate din pb-dau a treia si te baga in scaun;
-acum am 48000 fara nici o pb;
-celor care au copii mai mari-peste 13 ani-pot opta pt. o clasa superioara;
  • Ire Adrian

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Uite aici , o Astra H 1.3 Cdti ,, puturoasa'' Very Happy


  • janicahd

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra OPC 2007 h
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vreau sa cumpar un astra h caravan cu motor de 1,9 motorina,dupa voi care este cea mai buna motorizare dizel?1,3? 1,7 ? sau 1,9 ?
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Toate sunt commonrail=injectoare pretentioase la motorina, si in general partea de injectie(regulator presiune,supapa rampa comuna).
Toate ( <2008) au probleme cu CIM,se incearca resoftare,schimbare mufa dar pana la urma se ajunge la inlocuire( >1400 ron).
1.9 cdti- are volanta cu masa dubla care are prostul obicei sa cada cam pe la 150 000 km.Alta problema specifica este galeria de admisie.
Incearca-le pe toate si care iti place pe aia o iei.Toate pot sa te bage in faliment daca iei vreun sh fara sa-l verfici atent.Parerea mea este ca un 1.7 cdti (101 cp) ar fi ok atat ca si consum dar si ca raspuns la acceleratie.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@ janicahd eu am o Astra H Caravan H 1.9 CDTI 74 kW / 101 PS .. cand am luat-o din germania era 300 euro diferenta de pret intre 1,7 si 1,9 acum ma felicit pentru alegerea facuta.. 6 trepte fata de 5 etc.
Eu sunt incantat de motorizarea asta dar nu stiu exact cum te incadrezi la bani
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
salut! am avut o astra g cu motor de 17dti si am fost foarte multumit de ea,iar acum am o astra h cu motor de 13 cdti si sunt si mai multumit !
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Parerea mea este ca un 1.7 cdti (101 cp) ar fi ok atat ca si consum dar si ca raspuns la acceleratie.

Sustin si eu...vezi link-ul din semnatura mea...sunt si 1.7 cu 6 trepte....pe de alta parte nu e nici o sfaraiala cu tr 6...e treapa de fuga , peste 140 km/h si atunci cand bagi tr 6, consumul instant este mai mare cu aprox 1l comparativ cu aceeasi viteaza din tr 5. Bine..cu tr 5 te poti duce pana pe la 170/h...mai sus..iti treba neaparat tr6...dar nu prea ai pe unde sa ii dai viteza asta pe la noi.
Skip ads

  • vanghish

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 1.7 cdti 101 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor am eu o Astra h caravan 1.7 cdti 101 cp din 2008 de vanzare daca este cineva interesat masina este impecabila are o saptamana de cand este adusa din Germania
are cureaua schimbata la 128 000km
  • vanghish

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 1.7 cdti 101 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nimeni nu spune nimic pe aicea?Razz
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut, aici sunt informatii pentru cei care vor sa cumpere, nu neaparat ca si cumpara cineva.Toate posturile sunt ale posesorilor de opel astra h si le zic micile(marile) defecte.Daca vrei sa o vinzi, iti faci un topic la https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=14 . Succes!
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa intru in club cu drepturi, depline deci sa cumpar un astra. Prima masina a mea. Pentru asta am nevoie de niste pareri caci la cate masini am vazut si cate am mai citit si pe aici m-am ametit de tot...vreau de aia dar parca aialalta e mai buna...dar parca are cam multi km...or fi reali?
Sa plec de la buget: 8000euro in care sa ma incadrez cu toate cheltuielile (masina, acte, taxa de inmatriculare daca e cazul).
Masina: ASTRA H 1.7 an cel putin 2007 (de preferat 2008) si sa aiba clima (de preferat) si nu ma intereseaza prea multe dotari (mai multe dotari mai multe probleme).
Am gasit o gramada pe autovit.ro si anunt.auto.ro in banii astia chiar din 2008.
Dilema mea sunt km. Masinile din 2007 in jur de 90-100k cele din 2008 70-100k.
Or fi km reali? 100k km sunt multi pt masina asta?
Am vazut una din 2008 (http://anunt.auto.ro/opel-astra/325311.html) cu 68000 km iar in aceiasi masina pe autovit.ro cu 77000 km. Cati o avea de fapt?

Dupa parerea voastra de posesori cu vechime cam la ce sa ma astept sa cumpar in banii astia? cam cati km sa aibe?

O alta intrbare: sa cumpar una inmatriculata in RO sau nu? adica banii oricum sunt 8000 nu dau pe taxa dau la pret, dar cele inmatriculate in ro au circulat pe drumuri ro,nu? banuiesc ca e important si asta, nu?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pãrerea mea este sã cumperi una "de afarã ". In strãinãtete cine cumpãrã maºinã cu motor diesel circulã cel puþin 50k km pe an, altfel nu se meritã sã cumpere diesel. Dacã o maºinã din strãinãtate are cu mult mai puþin de 50k km /an sunt ºanse mari ca maºina sã fi fost lovitã ºi a stat in service. În România nu se mai ºtie câþi km se circulã cu maºina, de acea recomandarea mea este sã cumperi din strãinãtate, si atenþie la km: maºina 1 an- cca. 50k km, maºina 2ani cca. 100k km ....smd. Desigur sunt ºi unele excepþii, dar foarte puþine. Succes, ºi sã ne prezinþi maºina.
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit urmatoarea
ASTRA 1.9 120CP
An fabric. 2008
Km: 38000
Pret: 8300euro
CUTIE MANUALA 6+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 6 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; INCHIDERE CENTRALIZATA; ESP;
VOLAN DE PIELE MULTIFUNCTIONAL,RADIO CD MP 3, KILOMETRI REALI CARTE SERVICE

Proprietarul zice ca e cumparata de la reprezentanta din RO si are reviziile la zi.
Ce parere aveti?
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vezi sa n-aiba belele...e prea noua si prea putini km sa o dea asa repede.....du-te la servisul unde si-a facut reviziile ( banuiesc ca e in garantie) si verifica istoricul masinii...pune-o pe tester...si daca totul e ok..ia-o...bafta
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca e cumparata din ro e posibil sa fie reali.... dar daca are si carte service e minunat, totusi nu ar strica un drum la reprezentanta,
motorul e cel cu 16v? ca ala merge "sedat" pana la aproape 200CP.
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pretul este prea mic pt numarul de km si anul masinii, ceva e suspect, sau poate ai nimerit peste cineva care chiar are nevoie de bani si o da atat de ieftin.

Eu nu mi-as da astra mea din 2005 la mai putin de 8000.

bafta la gasirea masinii.
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
asa m-am gandit si eu...sa nu aiba ceva masina si nu am bagat-o in seama prima oara...dar nu m-a lasat curiozitatea si l-am sunat pe proprietar (a zis ca e primul proprietar)... nu pare samsar sau rau intentionat. In anunt cerea 8700 si cand l-am intrebat cat mai lasa a zis din prima 8300. Am verificat pe net dupa nr lui de tel si am gasit inca doua anunturi de anul trecut din vara...un ford focus la care ceda leasingul si la cateva luni vindea un BMW 330 din 2007...atat fordul cat si astra au poze facute in aceeasi curte de vila...cred ca e un om care are nevoie de bani (sper sa nu fiu naiv).
Masina maine o vad...nu prea ma pricep. Omul a acceptat s-o punem pe tester dar nu stiu unde...la un service oarecare sau la reprezentanta (la care?). Cam cat costa sa o testeze? Si poate sa-mi spuna tot? Daca a fost lovita si ce reparatii?
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dupa parerea mea la reprezentanta ar fi cel mai indicat, dar risti sa astepti mult pana te programeaza, mie unu asa mi s-a intamplat, te poti duce la maiandrei(colegu nostru de pe forum) iti pune testerul pe ea, se uita la ea si vezi poate ai noroc si chiar e buna.

Succes
  • alindele

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
azi am vazut masina de care ziceam. E inmatriculata prima oara in 14.11.2007 iar in talon anul de fabricatie e 2008. Are tot ce am zis eu mai sus. Ultima revizie ( si singura) e facuta la 31000 km in luna a 10.2008. Acum are 39000km. Eu zic ca sunt reali pt ca masina a fost luata in leasing UNICREDIT si deoarece nu s-a platit rata s-a pus sechestru pe ea. Asta care mi-o vinde zice ca are un prieten la parcul auto de unde a luato si ca a trebuit sa astepte mult dupa ea ca sa treaca perioada in care proprietarul poate sa o ia inapoi.
In carnetul de service apare ca la 14.11.2007(data inmatricularii) i s-a schimbat butucul de la roata dreapta fata. O fi nasol?
Masina arata exceptional.
Seria motorului este Z19DT. Imi puteti spune ceva de el?
Un lucru curios a fost ca nu imi apare pe display consumul si cati km ajunge motorina. Opelul nu are optiunea asta? Ori nu a stiut el sa-mi arate? Ori nu are computer de bord? Stie cineva sa-mi zica?
Maine o pun pe tester la un service si pe elevator sa o vada un mecanic si daca e in regula o cumpar cu 8100euro(a mai lasat la pret). Si am sa sun si la dealer sa vad istoricul masinii pt ca am luat seria caroseriei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR