Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va zic sincer ca sunt somer de ceva timp si nu am bani sa merg cu masina la mecanic. Vreau sa ii schimb uleiul singur, si uleiul de la motor si cel de servodirectie. Vreau sa imi spuneti si mie (cei care ati mai facut personal acest lucru) cum si pe unde se goleste uleiul de la servodirectie, ce cantitate trebuie pusa, ce fel de tip de ulei trebuie pus si alte lucruri de care ar trebui sa tin seama cand schimb uleiul de la servodirectie.

Am citit in cartea masinii ca intra fix 3,5 l de ulei pentru motor. vreau sa imi spuneiti si mie daca se potriveste cheia de la baia de ulei de dacie (am una pe acasa) la cea de opel pentru a da drumu la ulei.La busonul baii de ulei trebuie schimbata vreo garnitura? (unele au inel de cupru) sau au vreo garnitura de cauciuc ceva?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Tatal meu are acelasi motor ca tine. Da, 3.5 l ulei motor se pune (sa schimbi si filtrul de ulei cand schimbi uleiul de motor). Eu recomand aral 10w40, dar merge si mobil 10w40, castrol 10w40. Depinde si de km masinii, oricum cred ca are in jur de 250 000 km asa ca merge ce am zis mai sus. Uleiul de servodirectie este recomandat GM ATF 220 (rosu la culoare). E dublu la pret fata de Mobil sau Aral ATF 220. Tu decizi ce sa pui....
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
e din 95 si are 150.000 km reali, a fost adusa de tatal meu din Belgia in anul 2000 si in prezent este a mea.Ulei in ea a fost mereu castrol 10w40 sintentic.Poate e cineva care a schimbat personal uleiul motorului si cel de la servodirectie.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR