Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2010

  • Mesaj Privat
da.este foarte probabil din cauza ca vine caldura mai ales ca eu stau in spania si e mai cald aici.toata iarna nu am observat ulei,acum de vreo luna de cind sa mai incalzit.gaseam si inainte dar foarte putin.
acum dupa ce am scos furtunele am observat ca sunt prea casante si nu mai etanseaza perfect,dupa 100km deja aveam ulei.daca le scot inapoi sii pun un pic de silicon sanitar nu are nimic,sau trebuie silicon special de temperatura? mersi mult de ajutor.
  • iriahu

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Hi baieti, Uleiul care trebuie folosit este 15W40 sau 10W40-50 nu mai subtire de acestea .Preferabil 15W40 !
Pentru Laur : despre ce furtunas vorbeai in postul de mai sus ? Tare nu m-am lamurit !
Pentru valva EGR folositi la curatate sprey cu care se curata aragazul de grasimi . Se stropeste cu spray prin
gaura unde vine teava de recirculare gaze (este o teava de 16 mm ci o flanse cu doua suruburi) si o lasi cu spryul pe scaunul supapei sa se topeasca murdaria spala cu sprei contra degripari suruburilor si de pus inapoi . Atata tot pentru curatirea valvei ! Daca luceaza sau nu asta se face verificand vacum si furtunase .
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
iriahu a scris:Hi baieti, Uleiul care trebuie folosit este 15W40 sau 10W40-50 nu mai subtire de acestea .Preferabil 15W40 !
Pentru Laur : despre ce furtunas vorbeai in postul de mai sus ? Tare nu m-am lamurit !
Pentru valva EGR folositi la curatate sprey cu care se curata aragazul de grasimi . Se stropeste cu spray prin
gaura unde vine teava de recirculare gaze (este o teava de 16 mm ci o flanse cu doua suruburi) si o lasi cu spryul pe scaunul supapei sa se topeasca murdaria spala cu sprei contra degripari suruburilor si de pus inapoi . Atata tot pentru curatirea valvei ! Daca luceaza sau nu asta se face verificand vacum si furtunase .


Ma refeream la [epurator] furtunul care iasa din capacul chiuluasei si merge in cel de aier , acela se scuate si la 90grade tempul se vede ce iasa pe el aia veti gasi in galerie si intercooler , daca picura ulei ,sau daca da gaze multe .
  • manolo83

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 1996 2.5 tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2007

  • Mesaj Privat
au pormit omegele pe frigurile din iarna asta?mie nu ,decat trasa.
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mie de exzemplu sfert de cheie si la -24grade , parca atunci era oprita , dar am intrat in iarna cu filtre noi , ulei nou cam gros pentru iarna dar mobil ori cum 15w40 + un aditiv metabond-gold dinala scump , baterie de un an pusa pe masina de 70amperi , perile la electromotor ar trebui schimbate cred ca invarte cam incet , dar alea mai la vara cand mai dau de bani .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR