Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • Jaro

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Voi sumariza in cateva randuri actiunea de schimbare a Codului Rutier initiata de catre Asociatia Timisoara Bikers, actiune care se adreseaza atat conducatorilor auto cat si moto din Romania:

In 2009 am pierdut un prieten, un motociclist si un om deosebit. În data de 26 iulie 2009, pe raza localitãții Mãureni, judetul Caraș-Severin, Andrei Popoviciu (Mãtãsosu’) a fost implicat intrun grav accident de circulație, în urma cãruia și-a pierdut viața. Un vacar a lovit o vaca ce a sarit brusc in sosea, Andrei ne mai reusind sã o evite, a intrat in coliziune cu aceasta. Echipajul de urgențã al Salvãrii nu a mai putut face nimic pentru a-l salva pe prietenul nostru.
Pentru ca acest gen de situatii foarte periculoase ne pot fi fatale oricaruia dintre noi, dorim sa tragem un semnal de alarma asupra pericolului pe care il reprezinta animalele nesupravegheate sau supravegheate de oameni iresponsabili, in apropierea soselelor intens circulate.
Pentru ca nu putem asista nepasatori la neglijenta criminala a unor inconstienti, Timisoara Bikers a redactat un Memoriu cu care vom incerca sa schimbam ceva. Stim ca este dificil dar stim si ca nu putem astepta nepasatori sa fim noi urmatorii pusi in situatii de acest gen.

In linii mari planul de actiune este urmatorul:

1. se strang semnaturi pentru sustinerea memoriului si se coopteaza la actiune parlamentari
2. se ia legatura cu organizatiile constituite/sau nu, din tara si se pun bazele unei actiuni la nivel national
3. in data de 8 mai 2010 se va incerca organizarea de actiuni in cat mai multe orase din tara, actiuni la care se vor sustine urmatoarele:
a. Completarea legislatiei in vigoare cu prevederi clare si sanctiuni in legatura cu accesul animalelor pe drumurile publice
b. Tragerea unui semnal de alarma in legatura cu pericolul pe care il reprezinta lipsa acestor prevederi pentru toti participantii la trafic
c. Prezentarea problemelor specifice motociclistilor ca participanti la trafic

As dori sa stiu daca exista posibilitatea atasarii documentelor de tip *.pdf pentru ca nu am gasit aceasta optiune. Intreb acest lucru pentru a atasa Memoriul si un Tabel Nominal care reprezinta o lista de semnaturi si care, dupa completarea lor, vor fi atasate dosarului care va sustine acest Memoriu in parlament. Prin acest post doresc o mobilizare a tuturor automobilistilor in a ne ajuta sa strangem semnaturi cat si, daca va fi cazul, ca unii dintre voi sa initieze actiuni similare.

In cazul in care doriti sa ne contactati, mai jos sunt trecute cateva adrese de contact:

ªtefan Agotici
Telefon: 0724 758 648
Email: agotici.stefan@timisoarabikers.ro

Anca Bogdan
Telefon: 0745 813 196
Email: ancabogdan.tm@gmail.com

Jaro Urban
Telefon: 0730009637
Email: pavel.jaro.urban@gmail.com

Multumesc,
Jaro
  • Barboo

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut

In seara asta ClubOpel Bucuresti au intanlirea saptamanala

O sa vorbesc cu colegii, stiu ca avem si un moderator printre noi si sa vedem ce hotarare se ia si daca se poate atasa documente PDF

Stiu ce inseamna un animal pe sosea. Eu am platit si porumbul omului, si reparatia la masina mea si era cat pe ce sa platesc si o borna kilometrica pe care era sa o sifonez. Mi-a sarit un cal in fata masinii si ca sa nu-l omor si sa ma omor, am intrat in lanul de porumb.

Eu ridic si o alta problema, poate ca e folositoare.

Eu am vrut sa il iau pe proprietarul calului la intrebari dar i-al de unde nu-i si nici un taran din comuna respectiva nu a recunoscut ca ar fi calul lor. Pe cine sa iau eu la omor ca a lasat saracul animal nevinovat, nesupravegheat ?

Normal ar fi ca animalele sa fie inregistrate la Medicul Veterinar din zona cu un numar de identificare, in caz ca nu recunosc ca e animalul lor sa ai de unde sa-l iei pe nenorocit sa-l poti trage la raspundere.

O sa revin cu raspunsul dupa ce pun problema in discutie

Drum uscat si vant din spate
  • Jaro

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Stima si respect!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR