Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@Georgel: te scuz! Smile . oricum aia e viteza aratata de kilometraj, nu inseamna ca e cea reala.

@Georgel si @jE: vedeti in garaj poza

legat de shoferi: nu era neaparat ptr cei de aici, vorbeam in general. nu pot sa zic ca toti sunt asa, probabil nu, dar cei mai multi care au abordat stilul ala de condus erau cu nr de B

@Georgel: nu era Tariceanu Very Happy ...ca Tariceanu era cu un Harley si o lovit un Ford Mondeo...asta era cu motor de viteza si o lovit o Dacie...era cam spart la cap bietu om... Sad nu stiu ce sanse avea sa supravietuiasca
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
l_stoian79 shefu', am zis io ca nu ai prins?Smile io am scos 180 cu un punto van, de 2 loace, cu motor de 1.2... acum 5 ani... si m-am oprit acolo ca aveam senzatia ca imi ies pistoanele prin capota... la cat de bine antifonata era mashina, asa ca e posibil sa fie cum zici tu:)
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
sincer nu am avut senzatia descrisa de tine. doar ca pur si simplu nu o mers mai mult de atat Very Happy
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
depinde cum e de antifonata mashina. a mea, de ex, e atat de antifonata ca pana m-am obisnuit cu motorul a luat de 4 ori keie (2 de la mine, 2 de la alte persoane) la semafor... ca aveam sentimentul ca s-a oprit.
pe de alta parte, cu o astra f, in 2002, am scos 188km/h, pe bucuresti pitesti (vroiams a vad cat poate), cf, of course, vitezometrul masinii. si nu a fost zgomotul mare. pe de alta parte, punto van-ul ala nu e sin gurul fiat cu antifonare proasta... am mai vazut si alte fiat-uri (si nu numai) care fac o harmalaie in interior, ca la peste 3-4 000 ture te simti mai nasol decat la discoteca...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Fiindca veni vorba de drumuri hai sa va povestesc si eu din circuitul prin tara pe care tocmai l-am facut.
1.Buzau-Transfagarasan prin Bucuresti si Pitesti.Am preferat ruta asta ptr ca drumul prin Ploiesti Targoviste Curtea de Arges e jale.In general bun cu exceptia portiunii de pe autostrada unde se lucreaza.Dupa km 34 parca pana la Pitesti viteza constanta 170 km/h.Transfagarasanul in general e bun,dupa Vidraru sunt portiuni cu gropi insa peisajul de vis te face sa uiti si de drum si de tot.Din zona alpina pana la Cartisoara drumul e super.
2.Cartisoara-Plaiul Foii prin Zarnesti si Bran drum bunicel cu portiuni fff nasoale intre Zarnesti si Bran si apoi cei 11 km pana la Plaiul Foii sunt pietruiti si denivelati (nu cred ca as mai face si altadata portiunea asta)
3.Plaiul Foii-Lacul Rosu prin Sf Gheorghe, Tusnad, M Ciuc si Gheorgheni.Mi s-a parut ff aglomerat in Brasov (am stat si de 3 ori la un semafor), apoi bun pana la Gheorgheni.Aici e jale!!Astia nu au drum,zici ca a fost bombardamentul din Liban!Mare atentie in vecinatatile Gheorgheniului.SUNT CRATERE!
4.Lacul Rosu-Vatra Dornei prin Cheile Bicazului, Bicaz,abatere Durau.Drum bunicel cu gropi in dreptul localitatilor Poiana Teiului, Stejaru si Poiana Larga.In schimb foarte frumoasa zona (valea Bistritei).
5.Vatra Dornei-Targu Neamt prin Campulung Moldovenesc si drumul manastirilor(Moldovita, Sucevita si Putna) apoi Radauti,Suceava si Falticeni.Feriti-va de portiunea Vatra Dornei-Campulung Moldovenesc!Se lucreaza, se sta mult la semafoare improvizate,mi s-a parut o portiune f nasoala, cu multe pericole (cratere,praguri,etc).Drumul manastirilor e bun, proaspat asfaltat,peisaj superb.Manastiri adevarate opere de arta.Merita drumul pana aici.De la Radauti in jos, se vede ca se intra in Moldova.Drum excelent!
6.Targu Neamt (mai precis Agapia)-Buzau.In preajma orasului Tg Neamt se turnase griblura proaspat si unii soferi inconstieni mergeau cu o viteza mare.Sareau pietrele ca la balamuc.De la Bacau la Buzau drum excelent,viteza in afara localitatilor 160-170 km/h.
Sper ca aceste informatii ca fie utile cuiva care isi va petrece concediul macar pe o portiune descrisa mai sus.Am fost foarte multumit de comportamentul masinii mele, am facut 1569 km cu 111 l benzina.Un consum mediu de 7.12 l, eu zic foarte bun tinand cont de portiunile de drum enumerate mai sus si de cei 300 km parcursi in mare viteza (autostrada si Bacau-Buzau) dar si de faptul ca am mers cu aerul conditionat mult timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR