Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

As dori sa stiu ce se intampla daca iei o amenda in strainatate si nu o platesti.
Eu am primit una in austria pentru parcare (nu am avut ceas de parcare) si am primit 20 euro. Nu era nici un indicator in acest sens si nici automat pentru plata parcarii, dar pe jos era marcat cu albastru si alb. Era "zona centrala" sau "albastra" (botezata dupa mine) si peste tot in Austria, unde intalnesti asa ceva, iti trebuie acel ceas pentru a stationa gratuit de la 30 la 90 min, depinde de oras (ceasurile se iau de la centrele de informatii).
Am incercat sa merg la politie dar toti mi-au spus ca nu am ce face si trebuie sa platesc.

Multumesc.
Skip ads

  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O solutie ar fi sa cauti adresa ori telefonul serviciului care a emis procesul verbal si sa le bagi un mail / telefon.
Cel mai probabil iti vor da un numar de cont si suma de plata acutalizata...
Daca nu, poti sa mergi pe burta si sa speri ca nu se vor deranja cu tine. Dar sansele sunt destul de mici, iar riscurile destul de mari. Exista deja protocoale de colaborare intre militieni, ba avem si militieni de-ai nostri trimisi la ei sa ajute in cazuri cu cetateni romani. Si au baietii grija sa-ti trimita acasa prin posta suma de plata actualizata. Sau, eventual o incasezi prima data cand ti se cere pasaportul, la vreo vama pe undeva...
Desigur, exista si sansa ca aia sa te lase in pace, sa spuna ca iar au dat peste un roman, sa ne faca in fel si chip si gata. Dar nu m-as baza pe asta.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu am luat amenda in grecia 68euro tot pt parcare acum vreo 3 ani. nu am platit-o si nu am avut niciodata probleme(am mai fost de vreo 6-7 ori de atunci). am gasit hartia in geam si oglinda indoita ca era o sosea foarte ingusta.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred sa fie probleme, pentru ca am adunat din 2001 si pana acum mai mult de 10 amenzi de parcare (in Viena, Salzburg, Munchen, Frankfurt, Wurzburg, Budapesta s.a.m.d), le am inca acasa la catastif, dar nu m-a cautat nimeni pt nimic, nu mi-au luat nici din impozitul pt stat, asa cum se ia pentru amenzile de parcare neplatite (in Cluj cel putin)

La cate am adunat, grabit fiind sa vizitam o locatie, fara sa ma gandesc la plata parcarii masinii, stau destul de linistit.

Dupa ce-am intrat in UE mi-am cam platit parcarile in afara tarii, deci nu cunosc modificarea problemei cu Interpolul parcarilor europene Smile

Cheers!
Skip ads

  • rusu tudor

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am luat si eu doua amenzi de parcare (berlin si amsterdam) si nu le-am platit . Vreau sa ies dincolol din nou. Oare ma agata la vama ? sau mai incolo? Sau deloc ?


Ioan Paul a scris:Salut,

As dori sa stiu ce se intampla daca iei o amenda in strainatate si nu o platesti.
Eu am primit una in austria pentru parcare (nu am avut ceas de parcare) si am primit 20 euro. Nu era nici un indicator in acest sens si nici automat pentru plata parcarii, dar pe jos era marcat cu albastru si alb. Era "zona centrala" sau "albastra" (botezata dupa mine) si peste tot in Austria, unde intalnesti asa ceva, iti trebuie acel ceas pentru a stationa gratuit de la 30 la 90 min, depinde de oras (ceasurile se iau de la centrele de informatii).
Am incercat sa merg la politie dar toti mi-au spus ca nu am ce face si trebuie sa platesc.

Multumesc.
[align=justify]
  • qwertyus1

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2006

  • Mesaj Privat
au anuntat ca de la 1 ianuarie 2008 se urmaresc toate menzile in ue indiferent de tara si cetatenia celui care primeste amenda!deci o iei in paris si o platesti la peris sau urziceni ville. sa vedem cum functiuoneaza!ca de la a vrea si pina la a putea..... desi e voraba sa ia bani nu sa dea!deci se poate sa functioneze! deci atentie si cind vine mutarea in plic dati si o stire pe net sa ne ferim mai tare..daca putem...
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mare grija cu amenzile astea pt ca pe vremea cind faceam transporturi in spania am avut ocazia sa imi fie arestat un om din bucuresti la munchen si cind am intrebat miau spus ca avea ceva amenzi neplatite in germania dar ce parca poti sa stii cu adevarat ce era la mijloc?
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa stai linistit, am amenzi in: Austria, Italia si Slovenia asta de vreo 3 ani tot strang la ele si crede-ma ca am intrat in tarile astea destul de des de atunci.
Si nu am avut probleme nici ca am intrat cu masina , avionu sau cu ....bicicleta Smile

Saptamana trecuta m au oprit la aeroport, in Italia, ma gandeam gata ma pun astia sa platesc cine stie cat, dar probabil nu lea placut fata mea.

Soooo No problem!
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa crezi tu ! eu iti spun un lucru frate cumnatului meu , iau venit amenzi dupa patru ani ,sa le plateasca si nare numa vreo cinci mii de euro de plata ca tot asa zicea si el ca nul mai gaseste nici dracu dar uite ca lau gasit asa ca WATCH OUT BROTHER
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,357
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dar haideti sa discutam la concret.
Daca este vorba de 10-20-50 de amenzi de parcare adunate in fiecare an in cateva tari europene pe unde ne perindam, nu cred ca este o problema foarte grava.
Daca exista insa abateri grave legate de acte, marfa si proveninta ei, transporturi ilegale, samd, atunci poate ca o iscoada gen Interpol isi baga coada, mai nou Romania fiind pe harta Europei, avand posibilitatea sa gaseasca un anume individ, cu sprijinul autoritatilor romane, bineinteles ca ii vine acasa amenda de mii de euro.

In rest, va scanez amenzile adunate de mine de cand am inceput sa ies peste hotare, sunt numai si numai amenzi de parcare, pt ca in rest nu am depasit viteza sau am facut alte abateri, incercand sa fiu civilizat si sa nu ies din tiparele cetatenilor tarii respective (de ex. de la Paris si pana la Atlantic am rulat numai pe sosea si nu am facut nici o depasire si nici nu am mers mai mult de 100 km/h pt ca asa era traficul, linistit, fara stres - credeti ca mi-a placut? destul de plictisitor de altfel, as mai fi calcat pedala sa-i tai fata vreunuia, cum suntem obisnuiti in Ro cand unu se cacaie pe sosea, dar acolo n-a fost cazul)

Deci: ramanand cred ca in limita bunului simt cu motivul amenzii, nu cred sa vina nimic acasa in Ro pe motive puerile.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aici nu-ti va veni, dar daca vreo data ai sa dai ochii cu cei din UE, sar putea sa dai cu banu, iar cit despre interpol, stai linistit ca nu umbla ei dupa amenzi de parcare, dar cumnatul meu avaea numai si numai amenzi de radar, si nimic altceva
  • Adrian06

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Inca nu ne fac nimic pentru amenzile neplatite in Comunitate. Dar se pune la punct un acord prin care ne vor veni acasa, deci nu va mai stresati ca va gasesc ei. Oricum sumele sunt atat de mari incat au fost luate in calcul ca venit la bugetul tarilor in care nu ne-am platit amenda. Va fi identic cu cele primite in tara. Intrebarea este daca se aplica retro.
Cat despre cele luate in afara comunitatii asta e.
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare draci colegii redeschid topicul acesta deoarece pe 27/03 am primit amenda(20.000 de forint) in ungaria ca nu aveam faza de intalnire aprinsa si ca pasageri din spate nu purtau centuri( farurile erau aprinse da dobitocu de ungur se facea ca nu le vede si centuri nu purtau pasageri si inca un motiv pentru el) Acuma intrebarea mea este daca nu platesc amenda ce se intampla, ca am auzit diverse variante un roman din cluj cu care m-am intalnit in budapesta mi-a zis ca daca nu mai intru 4-5 ani la ei sa nu o platesc, altcineva mi-a zis ca in tara nu au cum sa o trimita ca ungurii nu au acces la baza noastra de date da cum intru la ei(si dupa 10 ani) ma descopera de la vama si ma pun sa o platesc, daca nu am bani fac parnaie(asa a patit cineva cu o amenda in germania) Sad acum voi ce ziceti? multumesc
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu fac aproape lunar drumul intre Romania si Germania si as fi un pic mai circumspect.Din experienta personala va pot spune ca:
1.Fiind oprit de politia rutiera in Germania pentru un control de rutina,politistul mi-a verificat buletinul pe calculator si am ramas cu ochii holbati cind mi-au aparut pina si creditele pe care le aveam.Va pot spune ca politiile europene au acces la bazele noastre de date si ceea ce nu va spune Garcea pentru ca nu stie si nu are cum,va spune insa politistul Franz care va vede prima oara!
Ca institutiile noastre nu functioneaza asta e alta problema,ale lor insa functioneaza perfect.
2.Prietenului meu care imi dadea clasa cu Espace-ul pe autobahn in Ungaria si Austria i-au venit amenzi de radar la circa financiara luate anul trecut.Si el spunea ca nu are probleme. Acum are!
3.In Ungaria daca nu aprinzi luminile iti iei amenda!Daca nu ai sansa sa te ierte,politistul iti poate opri masina in parcarea politiei pina faci dovada ca ai platit amenda.Ca sunt ei mai intelegatori asta e altceva.
Daca esti oprit si la verificare vad ca mai ai amenzi din trecut neplatite,atunci situatia poate deveni cam nasoala!
Nu prea mai e de joaca,nici in Ungaria ,nici in Austria.Nu prea le place ca ei sa respecte regulile si romanii sa vina cu obiceiurile lor.Ca unii nu au patit inca nimic,norocul lor!
In rest,fiecare face ce vrea pe banii lui!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
TDriver a scris:
2.Prietenului meu care imi dadea clasa cu Espace-ul pe autobahn in Ungaria si Austria i-au venit amenzi de radar la circa financiara luate anul trecut.Si el spunea ca nu are probleme. Acum are!


Radare fixe? Rolling Eyes
Sper sa nu ma trezesc cu mici surprize.
  • TDriver

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu e specificat daca amenda e de la un radar fix sau mobil.Se pare ca nu ti le trimit pina nu faci 3 abateri sau pina se stringe o suma mai considerabila.
Oricum,amandoi aveam detectoare radar performante Beltronics RX-65,pe care le-am dat jos fiindca amenda daca esti prins cu ele e foarte mare plus confiscarea aparatului,amandoi avem sisteme gps cu detectie de camere si radare fixe.
Un alt amanunt este ca pe autostrada pe linga masinile politiei si camerele vizibile,mai patruleaza si politia autostrazii in masini civile.Sunt cei care se aseaza in spatele tau si verifica din mers,pe calculator dupa nr.masinii daca ai platit vigneta sau nu.Se pare ca si pe unele din ele sunt radare.In momentul verificarii,apare si daca ai mai avut amenzi care sunt neplatite si atunci iar apare un Bitte Folgen-Va rugam sa ne urmati!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In Austria vigneta nu este electronica. Ce ai descris tu se aplica doar la maghiari.

Ma gandeam ca le-am puscat pe alea fixe de pe centura Budapestei. Evil or Very Mad
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mai astept si parerile altor colegii, multumesc tuturor pentru raspunsuri!
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
TDriver a scris:
1.Fiind oprit de politia rutiera in Germania pentru un control de rutina,politistul mi-a verificat buletinul pe calculator si am ramas cu ochii holbati cind mi-au aparut pina si creditele pe care le aveam.


Ce taree sa-ti vada politistu' frigideru' in rate de la Altex in "baza de date "
Mai taie din creditele alea ! Wink
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@ Slash
Da Da!
Da Da!
'Ai mai taie din ele...d-ale ...
Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR