Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • maistruleo

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
va rog sa ma ajutati am facut o mare prostie am dus masina la o asa zisa spalatorie chimica sa imi faca interiorul si dupa 2 zile surpriza tapiseria plafonului a inceput sa se dezlipeasca acum atarna foarte rau
Skip ads

  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dute la aia inapoi si aratale ce au facut..
sa remedieze ....
  • maistruleo

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am fost si dupa ce m-am certat cu patronul mi-a dat banii inapoi dar plafonul tot dezlipit e
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai spune-i ca te costa 200 ron plafonul la mine,sa-ti deconteze si pe astia.. Razz
Skip ads

  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu iti ramine decit sa inlocuiesti tapiteria.Eu am schimbat-o singur la fostul opel.Am dat jos copertina interioara si am curatat pinza buretata.In locul ei am lipit un material tip vinil la culoarea masinii.Totul este sa intinzi bine materialul ,sa nu faca cute(lipit din aproape in aproape).Nu a durat prea mult si a iesit minunat.Actualul proprietar nu a avut probleme de la cumpararea masinii(5 ani),interiorul pastrindu-se ca la inceput.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Corect! Doar inlocuit materialul! La vechea masina am fost nevoit sa fac singur aceasta operatiune, tot in urma unei "curatiri" chimice! Am gasit material plusat foarte frumos si l-am lipit cu prenadez! A iesit mai bine ca cel din fabrica si stiu ca dupa 6 ani, inca mai rezista fara a se deslipi! Este ceva munca dar merita sa incerci...asta in cazul in care nu doresti sa cumperi de la terti un plafon SH in regula!
  • maistruleo

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
deci sa inteleg ca nu mai merge sa lipesc fostul material? Sad
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cauta la sh plafon....gasesti..
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa cauti un adeziv mai fluid, il bagi intr-o seringa cu ac mai gros si injectezi deasupra tapiseriei 10-15 ml..apoi fixezi cu ceva cateva ore, sa stea presata pe tavan tapiseria si vezi ce iese. Ar fi indicat sa incepi cu un colt mai 'ascuns' pt ca in caz de esec acesta sa fie mai putin vizibil. Daca merge...incepi dintr-un capat al masinii cu 5-6 puncte de lipire zilnic si intr-o saptamana esti gata cu totul.
  • maistruleo

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
e o idee am sa incerc o sa revin sa va zic ce a iesit merci pt idee
  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu D_M_G.Si eu la astra mea am refacut plafonul cu material textil lipit cu prenandez si nu am probleme cu el(aprox.2 ani).
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cu injectatul nu faci nimic,o sa apara"valuri "ale materialului deoarece trebuie intins.Cred ca sa dezlipit si materialul de pe burete,raminind silonul gol.FACI CUM CREZI ,DAR MUNCA VA FI IN ZADAR. Oare?
Skip ads

  • almarian

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva unde as putea gasi in Bucuresti un magazin care comercializeaza silon? Am fost la cateva magazine si cand am intrebat de silon habar nu aveau ce e ala.

Multumesc anticipat!
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
moldovan_nicu74 a scris:Sunt de acord cu D_M_G.Si eu la astra mea am refacut plafonul cu material textil lipit cu prenandez si nu am probleme cu el(aprox.2 ani).


si eu am facut la fel , a costat cam 50 lei ( plus , prenandez si o ciocolata iubitei ca singur nu puteam ) asta acum un an jumate

P.S. : cere material plusat pt tapiterii , eu am gasit special pt auto , are un strat de burete si unul de panza pe partea inferioara


Ultima modificare facuta de valycraciun la Lun 10 Mai, 2010 2:36 pm, modificat de 2 ori in total
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@almarian: magazinul obor la parter in zona perdelor si stofelor. Da o tura doua pe acolo si gasesti.
  • almarian

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@mctoto: Multumesc pentru informatie. Am fost aseara si am gasit materialul respectiv la magazinul Obor, 27 RON/m. Am luat 3m, pentru Caravan. Acum urmeaza sa fac operatiunea cu lipitul.... Sper sa imi iasa.. O sa va pun poze la final.
Multumesc inca o data.
O zi buna!
  • johnnytuch13

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Am o problema asemanatoare pe un opel vectra 2001. Ieri, cand veneam de la tara, a inceput sa-mi tremure plafonul cand intram in frana de motor. Zgomotul e foarte enervant, plafonul nu arata sub nici o forma dezlipit iar daca imping usor cu palma in centrul lui, zgomotul dispare. Dati-mi o idee, va rog. Mai in gluma i-am zis prietenei ca imi montez o bara de striptease pe centrul masinii, numai sa nu mai aud chestia aia!
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@almarian: cum a iesit ?

Am si eu un Astra F combi, si mi s-a dezlipit de la turela spre spatele masinii. La fel, tapiteria, materialul textil, s-a dezlipit de acel burete. Ceva sfaturi ?

Iau material plus de la magazine ?

P.S. sunt din craiova, sper sa ma poata ajuta cineva.

Thx.
  • johnnytuch13

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata! Am dat plafonul jos, in spatele lui sunt 2 traverse de metal sudate la capete si erau lipite de tabla acoperisului cu nush-ce chestie care se sfaramitza ( arata ca un carbune lucios). Am curatat chestia aia si am bagat intre traversa si acoperis o surubelnita pentru a-mi face loc, apoi 2+2 Instant Gasket rosu , merge si negru. Cand se intareste devine cauciucat ceea ce il face sa nu mai cedeze pe viitor datorita diferentelor de temperatura, respectiv metalul se dilata-contracta. Asta a fost la mine, cel putin. Mie nu mi s-a belit tapiseria cum au patit altii.
P.S. Exista o alta discutie despre cum se desfac manere, suport ochelari, parasolare, etc., pentru a demonta plafonul. Dati search.
  • insane_mcd

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
la astra f ul meu am dezlipit materialul care se lasase putin,am dat cu o perie mai aspra sa curat buretele,apoi am aplicat mastic negru (de forma unui baton de salam) pe care am dat 35 lei 700 ml.am aplicat peste vinilin gri inchis si am prins la margini din 5 in 5 cm carlige de rufe.am lasat la soare 3 ore si l am montat
nici pana in ziua de azi nu a cazut Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR