Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Mersi frumos pt. raspuns.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
colbert a scris:Ce parere aveti de crt 77?


Nu e rea! E la urma urmei o statie. E mica, simpla si fara prea multe optiuni. Are tot 4 W cam ca toate statiile CB. Cu o antena buna isi face treaba foarte bine.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
O am eu si sunt multumit de ea. Cateva pagini mai in spate gasesti primele mele impresii si ceva dezavantaje.
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
http://www.gls.ro/produse_s...obile_tk_7162.php pot sa folosesc aceasta statie si altfel (in trafic) nu numai pentru taxi? pentru ca am inteles ca sunt codate sau cam asa ceva pentru o singura frecventa. Embarassed (sunt incepator )
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu se poate folosi in CB. E programabila in frecventele 136~174 MHz.
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns. daca am totul montat,antena si alimentare(potrivire mufa alimentare),pot inlocui statia kenwood cu una CB fara sa mai fac alte modificari intre ele?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Desigur, fãrã probleme. Numai bine.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:
colbert a scris:Ce parere aveti de crt 77?


Nu e rea! E la urma urmei o statie. E mica, simpla si fara prea multe optiuni. Are tot 4 W cam ca toate statiile CB. Cu o antena buna isi face treaba foarte bine.

Ok! Asta am vrut sa stiu! Te caut saptamana asta!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
antena in banda privata( 134-174) nu se pupa cu statiile in banda libera.
  • tinculetz

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sandu_18smd a scris:multumesc pentru raspuns. daca am totul montat,antena si alimentare(potrivire mufa alimentare),pot inlocui statia kenwood cu una CB fara sa mai fac alte modificari intre ele?


antenele pentru CB sunt in 27 de Mhz. ce ai tu de pe taxi, e in alta frecventa. nu ma pricep absolut deloc, dar am citit multe pagini de forum si am inteles ca trebuie antena de 27Mhz, altfel nu merge in primul rand si altii spuneau ca poti sa arzi finalii statiei.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu o intrebare. Colegii care mai au Alan 42 multi unde o tin in masina? Sunt atat de sensibile la vibratii aceste statii precum se zice? Eu nu i-am gasit o pozitie ideala. Cand sunt singur in masina o tin pe scaunul din dreapta iar cand nu pot acolo o tin ca in poza.

  • faur
  • *
  • 17 mesaje
  • din 25 Mar 2007
  • Astra 1.8 XER 140 hp
  • Bucuresti
  • faur

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.8 XER 140 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut, colegii si bine v-am gasit in CB!
Nu stiam ca sunt atatia CB-isti pe opelclub! Smile
Sa ma prezint si eu -
- pe masina permanent - un intek m-795 power "jumparita" de mine pana la 20w curati, sensibilitate 0.5uV la 12 in FM, ASQ automat etc + antena Sirio Megawatt 4000 de 230cm.

-acasa un Yaesu FT-857D cu filtrele de rigoare + 2 antene fixe pe bloc, una dual-band radioamator + una CB lambda/2 ...

Ma aud cu ele pana in nordul tarii daca am noroc ... (cunoscatorii stiu la ce ma refer) (sunt din Bucuresti)

Mi-am programat pe Yaesu si repetoarele RO si e super cool! Daca mai e cineva pe aici, de-abia astept un QSL...


Cu respect,
73
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@faur - bine ai venit printre CB-isti opelisti! Smile
Un 73 si de la mine! Wink
  • medgidia

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2013 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Joi 22 Apr, 2010 12:34 am

salutare la toata lumea am un opel astra g si dupa multe plimbari cu un tir m-am hotarat sa-mi iau o statie cb.
toate bune si frumoase acum ce va rog pe voi sa-mi spuneti o statie buna in raprt calitate pret si o antena micuta sa o pun pe masina dar sa fie destul de buna
statia [e care vreau sa o iau este Jopix Omega 7w + antena FS9 Farun.
ce parere aveti?
stima si drumuri bune



va multumesc ca nu a raspuns nimeni la intrebarea mea pana la urma am luat acel jopix omega si antena de la farun
  • faur
  • *
  • 17 mesaje
  • din 25 Mar 2007
  • Astra 1.8 XER 140 hp
  • Bucuresti
  • faur

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.8 XER 140 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa umila mea parere statia e buna pt auzit traficul cu ea cand te deplasezi...antena insa eu mi-as lua-o cu spicul mai mare...si as baga un SWRmetru pe ea inainte sa emit ceva...acum..na...designul nu se potriveste cu calitatea , cel putin in CB...

73
  • faur
  • *
  • 17 mesaje
  • din 25 Mar 2007
  • Astra 1.8 XER 140 hp
  • Bucuresti
  • faur

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1.8 XER 140 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Completare >> medgidia

Nu fii suparat pe colegii de forum, comentariul tau a fost destul de tarziu postat si poate oamenii dormeau...iar eu am fost cateva ore afara...si acum am vazut comment-ul....
Bafta
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pentru a elucida unul din misterele ce îi necãjesc pe câțiva colegi, vreau sã anunț colegii ce-și doresc o calibrare de antenã cã în Cluj au douã posibilitãți (din ce am aflat eu - plimbând mașina și întrebând în eter):
- pe str. Plevnei, unde e singura stație peco de pe respectiva stradã, se intrã în curte și se cautã sau se întreabã lumea din zonã
- pe str. Cãlan, colț cu Cepei, la sediul Terra Fan Taxi (un banner cu Motorolla pus strategic vã va ajuta)
Pe Plevnei toatã lumea știe, eu n-am fost, nu cunosc calitate, prețuri, pe Cãlan am fost, nu cunosc prețuri, dar domnii de acolo par sã-și cunoascã foarte bine meseria.
Sãptãmâna asta, dacã îmi permite programul, voi face și eu calibrarea respectivã.
Revin mai încolo cu povești promise!
  • sorente

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce le-o place unora sa foloseasca ecoul pe voce, se aude ca dracu abia mai intelegi Very Happy
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sorente a scris:Nu inteleg ce le-o place unora sa foloseasca ecoul pe voce, se aude ca dracu abia mai intelegi Very Happy

Sa fie asta similar cu ce mai auzim cateodata vorbit pe la alte microfoane "fara numar, fara numaar... numaaar... numaaaaaar..." ? Eu tind sa cred ca da. Coincidenta sau nu, unele statii chiar asa si au numit sistemul asta de ecou, "TurboEcou" Smile) Deci e pe sistem turbo... Unii cred ca brusc, cum te auzi cu ecou, parca esti cumva stapanul MHz-ilor, regele CB-ului... Te si vezi avand la picioare o multime ascultatoare care nici nu clipeste si asteapta ca tu sa apesi pe butonul PTT si sa emiti omnipotent in eter. Poate ma insel, poate nu, dar uite ca prin anumite mijloace (cel putin la noi) se manelizeaza incet-incet si eterul...
OK... si prin alte tari s-a inventat CB-ul si ecoul, dar la noi, atata timp cat ai un "porc" gras langa statia care, lasa bre ca merge si asa, nu e musai sa fie de cine stie ce calitate si eventual o antena calibrata dupa ureche sau chiar deloc... Ecoul sa sune! Macar atat Very Happy
Si cat am umblat pana acum cu statia prin tara si strainatate, foarte putine au fost cazurile de convorbiri cu ecou care sa fie de calitate si inteligibile... Iar treaba cu ecoul ar mai fi legata si de alta, la fel de insignifianta in aparenta, cea cu RB (Roger Beep); si in acest caz lucrurile incep sa se complice, mai mult decat ar fi necesar... OK, folosim RB, dar mai nou nu ne mai ajunge tonul ala simplu emis de statie... Vrem altceva, vrem sa ne "tunam" statia la maxim, asa ca avem nevoie de un adevarat "tril" care sa cante pe frecventa, ca sa stie tot colegu' ca noi am incetat emisia... Inteleg si aici cazurile in care daca avem un QRM puternic (interferente mari si deranjante), da, atunci un RB ajuta, dar si in acest caz moderatia este calea cea mai buna...
Legat de RB, am gasit aici un articol interesant.
Si oricum, piata de la noi de CB si accesorii specifice nu este asa dezvoltata ca prin alte parti, unde poti gasi vrute si nevrute pentru a "tuna" statia. Dar cu globalizarea asta, nu va trece multa vreme cand vom putea cumpara si noi echoboards si rogerbeep modules, de ex.
Sa ne auzim cu bine, colegii! 73
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ÃŽntre un Volvo F16 440, un Mercedes de vreo 20 de locuri și un BMC de multe locuri m-am strecurat și eu azi pe str. Plevnei, Cluj, dinspre Someșeni, urmãtoarea curte dupã singura stație peco, în capãtul curții și la dreapta, unde se instaleazã tahografe și cu 15 lei am calibrat antena.
ÃŽn sensul cã era bine cum era, n-am mai fãcut modificãri pe ea. Faptul cã recepționam colegi de pe Calea Turzii și din Baciu i-a fãcut invidioși pe privitorii din zonã.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR