Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
De mult timp ne dorim sa vizitam Castelul Huniazilor. Peste 2 saptamani o sa alocam 3 zile ( vineri + sambata + duminica ) pentru o excursie-fulger pe traseul descris mai sus. Il stiu pe tot, inca de anul trecut cand am facut Transalpina, singura portiune necunoscuta este Tg Jiu - Hunedoara, am auzit ca drumul ar fi destul de prost si vreau sa stiu pe ce ma pot baza.

In afara de asta, va rog sa-mi dati cateva sfaturi cu privire la ce se poate vizita intr-o zi in Hunedoara ( si de ce nu - in imprejurimi ), si de asemenea - recomandari pentru cazare si eventual masa.

Multumesc anticipat si promit sa revin cu poze de pe traseu. La intoarcere imi doresc o plimbare de cateva ore prin Dumbrava, daca vremea o sa tina cu noi.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dupa Lainici spre Tg Jiu e o portiune de drum groaznica. Plin de cratere. Cred ca cel mai prost si enervant pe care l-am vazut. De la atatia draci nici nu am numarat cati km are. Mi s-a parut interminabila. Si pe defileu e loc de mai bine dar se poate merge. Dupa defileu pana la Hateg si Simeria drumul era bunicel.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am facut Hateg-Rm. Valcea in perioada sarbatorilor;in defileu este acceptabil(sunt santiere in lucru),insa dupa defileu(pana in Turcinesti daca tin bine minte) drumul este groaznic.Poti incerca ruta alternativa(eu am facut-o acum 2 ani): Rm.Valcea->Calimanesti->Brezoi->Voineasa->Petrosani.
Se trece pe la Lacul Vidra,o zona superba.O parte din drum este prin padure,dar merita vazut.Decat sa mergi cu 30 prin gropi,mai bine mergi cu 20km/h si ai ce vedea.
Acummmmmm,singura problema este zapada Smile) Inainte de a te hotara,ar fi bine sa intrebi.
Hateg-Simeria-Orastie-Sebes este drumul bun.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am fost acum 2 saptamani pe traseul Calimanesti-Voineasa-Vidra-Petrosani. De la Vidra la Petrosani drumul e sub orice critica. Si sunt 50 de km. Zapada acum nu mai e o problema dar pe drumul ala nu o sa mai merg niciodata cu masina personala. Wink
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu merg cu masina personala, insa nici nu vreau sa o omor, nici sa merg stresat si blestemand. A, si nici sa fac 3 ore pe 100 km.

Traseul pe la Voineasa nu prezinta interes pt mine, intrucat l-am facut de mai multe ori, anul trecut am bagat chiar o Transalpina cu un Forrester Wink

Deci imi asum cele cateva zeci de km nasoli si o sa merg pe traseul initial.

Prin Hunedoara ( sau zona ) aveti recomandari ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu vi pe valea oltului - sibiu sebes orastie -hunedoara? E perfect drumul.
Eu cand am de mers la Bucuresti pe acolo merg.
Unde ai de gand sa te campezi? In Hunedoara in oras?
Poti merge la Deva, sa urci pe cetate (e in renovare dar tot cred ca merge telecabina).
Daca vrei sa vezi istorie dute la Sarmisegetuza Ulpia- de la Hateg inspre Caransebes. La Densus si Santamarie-Orlea sunt cele mai vechi biserici din tara. (sec 12-13). Mai sunt ceva situri cu ouale de dinozauri pitici (aparuti pe Discovery Channel) tot in Tara Hategului. Mai sunt 3 baraje micute + cel mai inalt baraj din tara 166m daca mergi pe valea Raului Mare (pe la Rau de Mori intri pe vale).

Mai sunt destule, poate voi fi si eu in zona in perioada aceea si te mai ajut.
Am atasat o harta cu Tara Hategului


Pentru cazare ia vezi aici, e superba locatia http://www.pensiunea-retezat.ro/index.html
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salut Tony.. traseul pe Valea Oltului il stiu efectiv pe dinafara ( bunicii mei sunt din SB ) . O sa vin pe el, dar la dus prefer sa vad lucruri noi, chiar daca asta inseamna ceva gropi pe parcurs.

Nu am stabilit nimic nici de cazare, nici de mancare, nici de obiective - in afara de castelul huniazilor, desigur.

A, si din cauza vremii ( care se anunta ploioasa ) o sa aman un pic excursia, pana in iunie. Si nici masina nu o sa am la dispozitie, am de gand traseul asta sa-l fac cu o masina de peste 300 cai Twisted Evil

Multam fain pentru harta, e foarte utila.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca n-ai nimic impotriva gropilor, da-i bataie pe Valea Jiului Laughing
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Intre Tg. Jiu si Bumbesti Jiu (Sadu) este o singura groapa. Are cam 7 m latime si 15 km lungime. Adancimea fluctueaza foarte mult si nu m-am obosit sa o masor.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dragii mei, dupa TRANSALPINA anul trecut nu ma sperie nimic Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am uitat de restrictia de circulatie pe Defileul jiului: Potrivit unui comunicat de presã al Poliþiei Judeþene Gorj, restricþiile rutiere vor fi valabile în zilele de marþi ºi joi, între orele 10.00 ºi 13.00, în perioada 21 aprilie – 21 septembrie.
Sursa http://infolege.ro/defileul...-inchis-temporar/
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Buna informatia, o notez. Noi vom merge vineri + sambata + duminica, sper sa nu ne afecteze, totusi
Skip ads

  • allyn05vectra

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!Crede-ma ,nu te duce spre tg-jiu,de la sadu,e foarte foarte rau drumul.. Exclamation Exclamation Shocked ,daca ti la masina ta bineinteles!Ar fi o ruta ocolitoare,cu drum acceptabil de la Bumbesti jiu faci stanga spre novaci(cam la iesirea din oras)si mergi drept inainte(Bumbesti,(la prima intersectie dupa 500 m faci dreapta) Tetila (mergi drept nu faci spre tg-jiu dreapta ca e aceias poveste)Lazaresti,Grui urci o panta si faci dreapta spre tg jiu ,treci brin balanesti ,pe la maruta!Ai de ocolit maxim 20 km,dar crede-ma ca se merita!Asta daca nu ai facut inca traseul!Multa bafta!
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
N-am mai apucat sa fac drumul, nu am mai putut lua masina din pacate Sad Si era vorba de un Impreza WRX STI de 304 cai ..

Asta e, o sa se intample cu alta ocazie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR