Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum stim bordul Astrei este dintr-un material care in timp devine mat si aspru daca nu este tratat cu nimic! iar plasticele de pe usi se zgarie si se albesc foarte repede! Soluti : silicon sau diverse produse . Dar ce ne facem cei carora nu ne place aspecul de unsoare pe bord ( siliconul acela gras care il au samsarii in cantitati industriale pentru a lua ochii )

Eu am gasit un produs ideal ! Ieri inainte sa vin la intalnire am testat pe usa soferului si astazi am ramas placut surprins! Masina proaspat spala , dupa 2 ore de mers prin oras se prafuia intr-un mare hal . Ajuns acasa de la spalatorue vad ca mama cumparase de la cineva o crema de intretinere pentru piele si inlocuitori!

am zis ca nu are ce sa strice si intradevar a facut foarte bine ! este naturala cu ceara de albine + un miros superb


pe cine intereseaza poate sa citeasca mai multe la urmatoarea adresa :


http://www.hemel.ro/leathercare.html



bordul capata un luciu aparte insa fara imaginea aceea gretoasa de silicon gras!! astept pareri de voi in legatura cu acest produs !



nu este un mesaj publicitar si nu va speriati ca nu sunt comerciant Smile) dar stiu persoana care vinde
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
In magazine nu se gaseste hemel ?

eu va recomand http://www.berkebileoil.com/appearance_page.htm (Cherry) se gaseste la selgros. Nu da aspectul de unsoare, nu atrage praful, plasticele par mult mai noi.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cat costa chestia aia? Very Happy eu am cutia mica de la hemel dar o sa imi iau una mare sa o am ! mie imi place fff mult feeling-ul la atingere! e moale ... la urmatoarea inlanire o sa o iau cu mine
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
12 RON la 236 ml Smile
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
dar daca o spal cu apa si putin detergent (sau Pur) se intampla ceva? vorbesc serios
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bordul sa il speli cu PUR ?! ...mai bine spala vasele cu el

Ideea la produsele astea originale de intretinut pielea si plasticurile este ca daca le folosesti regulat, "hidrateaza" si plasticul are aspect+proprietati de nou
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
intradevar poti sa speli cu detergent de vase ( dar care sa contina agenti de hidratare gen aloe vera etc) pentru a degresa bordul dupa o partida de siliconat ! dar si asa il va usca!!! cum a spus si cali produsele speciale hidrateaza materialul si ii confera o protectie ... eu multa vreme am stat pentru ca nu gaseam nimic care sa nu fie unsuros .. si in orice caz dati cu ce vreti pe bord insa nu aplicati si pe volan! am patit-o ... am scapat volanul din mana din cauza siliconului
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In legatura cu curatatul bordului inaintea siliconarii, sunt perfect de acord.
Eu propun curatatul bordului + tuturor plasticelor din masina + a volanului (chiar invelit in piele) cu o laveta din burete pentru vase (costa 1leu/buc) imbibata in apa curata (apa chioara); laveta trebuia clatita des o data ce se murdareste. Imediat dupa curatare si uscare, plasticele trebuia tratate cu silicon de care vreti voi, altfel apare efectul de "uscare" al plasticului (testat de mine).
Eu am folosit silicon lichid Skoda (costa 4 lei flaconul). E cam unsuros imediat dupa aplicare, dar mai apoi e ok.
Repet si eu: NU dati cu silicon pe cercul volanului pantru ca se poate scapa din mana!
Skip ads

  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

De ceva timp ma confrunt cu o problema destul de obositoare si enervanta. Nu stiu exact care este cauza, dar pe tot bordul mi-au aparut pete albicioase si bordul pare destul de afectat. Am folosit cu mult timp in urma silicon si in ultimele saptamani servetele umede speciale pentru bord cumparate din CareeFour .
Un timp nu am avut probleme dar de circa 2 saptamani nu am mai folosit nici o solutie si tot incerc sa scap de aceste pete albe care au ramas pe tot bordul. Am incercat cu apa ( chioara ),cu apa si un pic de sapun si alte sfaturi care le-am mai citit pe aici, dar dupa ce se usuca apar din nou acele pete ....

Am un opel astra GTC . Astept solutii . VA MULTUMESC DIN SUFLET.

STIMA
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Siliconul ataca plasticele.Probabil s-a decolorat.Doar vopsirea cred ca te-ar putea ajuta.
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sper din tot sufletul sa nu ajung la vopsire... Poate mai exista si alte solutii. Am sa mai incerc acuma o degrasare a bordului cu apa si un pic de detergent lichid + o laveta..
Multumesc de raspuns !Va rog din tot sufletul , pe cei care ati avut probleme asemanatoare sa-mi spuneti ce as mai putea face ?! Eventual voi face si poze ....

STIMA
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am revenit si cu 3 poze. Le-am facut acuma spre seara, dar se vede clar , problema cu care ma confrunt...

http://imageshack.us/a/img5...0130223180328.jpg
http://imageshack.us/a/img8...0130223180322.jpg
http://imageshack.us/a/img8...0130223180318.jpg

Va multumesc
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Incearca la o firma (serioasa) care se ocupa cu detailingul auto.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Poate ma insel dar nu prea vad care este varianta in afara de un...silikon sau...cel mai dur,...schimbare plansa de bord pentru ca e arsa de o ...asa zisa solutie de curatat bordul.....parerea lui eu Evil or Very Mad
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Dar dupa parerea voastra, fiind mai experimentati ca mine, care este cauza care a dus la aceeasta nefericire?! Poate reusesc sa refac cumva bordul, dar macar sa stiu ce a dus la acest eveniment ca sa nu mai fac aceasta prostie.

Multumesc Marius , tase !

Va multumesc frumos pentru implicare si raspunsuri.. Inca mai astept solutii ... VA MULTUMESC
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Du=te la o firma care se ocupa cu asa ceva cu ti-a zis colegul astia reconditioneaza tot (vezi masini aduse de afara de samsari toate trec pe la retus)
  • sorin g.

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
eu curat bordul si plasticele cu solutie de geamuri! si sunt destul de multumit!.
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Ok. Va multumesc celor care v-ati implicat si care mi-ati dar sfaturi. Am sa incerc sa ajung la o firma care se ocupa cu asa ceva, dar sper sa nu ma dea pe spate pretul lor.... Eu tot asteptam un sfat sau o solutie prin care pot scapa de aceasta problema ( gen : solutie de cumparat din magazin, sau alte chestii de curatat )

Cu stima Marius
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ Tzakee - Apa cu Pur ? nu merge ? acel alb mai mult ca sigur este de la servetele ! nu de la silicon
  • Tzakee

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@Vlad,

Am incercat cu : - apa si Fairy ( banuiesc ca este ca si Pur ) - fara rezultat
- apa si sapun - fara rezultat
- apa si detergent - fara rezultat
- apa simpla - fara rezultat

Asa ma gandesc si eu ca este de la servetelele cumparate din Careefour pentru bord ( cand stergeam cu ele lasau o chestie alba , banuiesc ca asa aveau compozitia ). Ma gandesc ca am sters cand era foarte cald afara si cine stie ....

Parca putin de tot s-a mai dus ( sau mi se pare mie ), dar inca este foarte vizibil pe bord. Daca cumva reusesc sa scap , am sa postez si aici solutia. Intre timp mai astept pareri de la voi, poate ceva nu fac bine sau....

Stima
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR