Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • boby9999

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ma poate lamuri si pe mine cineva care sunt motoare de fiat sau daca motoarele ecotec pe modelele noi de opel (ex: 1.9 cdti ) sunt de fiat?
Am auzit mai multe lucruri iar din cate stiu eu motoarele de fiat au intrat aproximativ din 2003......... dar pe modelel noi nu mai stiu nimik, au ramas tot de fiat sau iar ecotec?
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Motorul tãu este original OPEL ( y20dth , euro 3), la Zafira B motorul CDTI ( euro4 ) este realizat de cei de la Opel in colaborare cu cei de la Fiat.
  • boby9999

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
oare sunt la fel de reusite si motoarele astea noi ca si cele vechi caci se speculeaza cum ca nu ar mai fi atat de fiabile? ma gandesc sa trec la o zafira B si astfel de ganduri ma retzin.....
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut ambele tipuri de motoare. Cea ce pot sa-þi spun este cã motoarele CDTI sunt mai sensibile ( eh, tehnologie common rail ), dar ºi foarte fiabile. Dacã ai grijã de un astfel de motor, nu vei avea probleme majore.
Motorul de 120CP pe care eu il am pe maºinã se comportã excelent, ºi nu am citit despre probleme majore apãrute. Poþi trece liniºtit la o Zafira B dacã ai posibilitatea Wink
Skip ads

  • boby9999

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
pai am cautat pe germania o zafira B dar destul de dotata pt ca nu vreau sa trec de la asta la una noua cu mai putine dotari practic ar fi involutie Razz, recenta zamfirica o am tot din germania din 2005 si pana acum super multumit.

L.E. chiar la 350 000 km

Foloseste butonul "Modifica" ( Edwin )
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nici o Zafira B nu te va dezamãgi Wink
  • boby9999

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 2.0 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ms Very Happy
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal

sunt motoare f f bune,eu am o bevtra C cu motor de 120cp,si este motorul de pe Alfa Romeo,si sunt f f multumit de masina.atat de consum cat si de intretinere
motoarele de fiat sunt cele de 1.3 cdti de pe astra cu 6 trepte de viteza.si sunt la fel motoare super ok,atat ce au de opel la majoritatea motoarelor 1.3/1.9/1.7 cdti este turbo si EGR.ul,atat este original opel.dar sunt f f reusite.nu sunt motoare pretentioase la turatii,

in rest numai de bine
bafta
Skip ads

  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:sal

sunt motoare f f bune,eu am o bevtra C cu motor de 120cp,si este motorul de pe Alfa Romeo,si sunt f f multumit de masina.atat de consum cat si de intretinere
motoarele de fiat sunt cele de 1.3 cdti de pe astra cu 6 trepte de viteza.si sunt la fel motoare super ok,atat ce au de opel la majoritatea motoarelor 1.3/1.9/1.7 cdti este turbo si EGR.ul,atat este original opel.dar sunt f f reusite.nu sunt motoare pretentioase la turatii,

in rest numai de bine
bafta


bai nene, lasa spirtoasele si mai baga o fisa. Am inteles fix nimic din balamucul asta.
  • opelgts2

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2005 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mirceap

sal

simplu se intelege
1.3cdti/90cp/6+1 este motor fiat
1.9 cdti/120 si 150cp sunt motoare Alfa Romeo
1.7cdti/101 cp este motor isuzu
,motoarele sunt in colaborare,cu cei de la fiat,alfa si isuzu

ce este conceptie opel sunt doar Turbo si EGR.ul
asta era de inteles
  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
opelgts2 a scris:mirceap

sal

simplu se intelege
1.3cdti/90cp/6+1 este motor fiat
1.9 cdti/120 si 150cp sunt motoare Alfa Romeo
1.7cdti/101 cp este motor isuzu
,motoarele sunt in colaborare,cu cei de la fiat,alfa si isuzu

ce este conceptie opel sunt doar Turbo si EGR.ul
asta era de inteles



parca e mai romaneste. Alfa romeo apartine grupului Fiat, deci 1.9 nu e motor alfa romeo, e motor fiat.
Pentru mai multe informatii viziteaza
http://en.wikipedia.org/wiki/JTD_engine


PS: ce legatura are cutia de viteze cu provenienta motorului? ai scris la 1.3 / 6+1...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Oameni buni, "take it easy"....

Va pot impartasi parerea mea despre 1.9 JTD/105CP, care este inaintasul CDTI-urilor....un motor superb.... Embarassed

Alfa Romeo = Fiat precum
Audi = VW
Lexus = Toyota.....

Asadar tot de la Fiat vine conceptia motorului, indiferent unde este asamblat si pe ce este montat.
Skip ads

  • mirceap

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am clarificat situatia. El zicea ca 1.3 e fiat si 1.9 e alfa romeo... Pai ambele sunt fiat.

si din fraza asta : "motoarele de fiat sunt cele de 1.3 cdti de pe astra cu 6 trepte de viteza.si sunt la fel motoare super ok,atat ce au de opel la majoritatea motoarelor 1.3/1.9/1.7 cdti este turbo si EGR.ul,atat este original opel.dar sunt f f reusite.nu sunt motoare pretentioase la turatii," intelegi ceva? Fara litera mare la inceputul frazei, fara nici un sens. Trebuia sa inteleg din "atat ce au de opel la majoritatea motoarelor 1.3/1.9/1.7 cdti este turbo si EGR.ul,atat este original opel." ca doar egr si turbo este "designed by Opel"? Oricum si asta zic eu este o mica aberatie, nu stiu de cine sunt facute egr si turbo, dar banuiesc ca si alte piese sunt facute ori de GM ori de fiat, ori de alta firma. Oricum.... sa iti traiasca "bevtra C" (cumva o combinatie BEMVE cu VecTRA"?)
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dar de motoare pe benzina nu se mai vb pe aici? Eu am un motor 1,8, 140cp z18xer. Este in colaborare cu fiat sau original opel?
Eu sunt multumit de el, mai putin de consum (intre 10-12 urban, 6.5-8 extraurban) in functie de cum o calci.
  • alex.ioan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Motoarele de 1, 7 125 CP euro 5 tot de fiat sunt facute?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Toate dieselurile avute de Opel sunt de diferite conceptii. Adica au luat motorul de ka X si adaptat pentru cerintele vremii si modelului. Piese comune au ramas o gramada.
Sunt si exceptii ca 2, 5 D de pe Omega care sunt de provenienta directa BMW. De la acest model s-a ajuns la Y2xDTx.
Z19DTx este de conceptie Fiat. GM detine o idee din concernul Fiat. Sau detinea. A20DTx e o evoluti se pare a primului.
Z13DTx e conceptie Fiat.
Toate diesel 1,7 concept Isuzu la fel ca si 3.0.
Mai sunt...

Toate sunt din curtea GM.
Benzina cam dezvolta Opwl si vinde in familie dar nu neaparat. Ma aduc de la Saab, Holden, Chevy.
  • Zenith7

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2009 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Zafira B motorul Z22YH cine i-l produce ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR