Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea,

Sunt nou pe acest forum si as vrea sa supun atentiei voastre urmatoarea dilema: as vrea sa imi achizitionez un opel astra pe motorina pana in maxim 13.500Euro. Acum problema se pune in felul urmator: as putea fie sa achizitionez un Astra Classic II (G), de 1.7 CDTI, de 80 cp NOU, sau un Astra New (H) tot de 1.7 CDTI,de 100 cp dar SECOND HAND (undeva la maxim 20.000km). Din punct de vedere al optionalelor sunt cam la fel amindoua. Acum problema mea este urmatoarea: sa cumpar o masina deja "uzata moral" - citez pe dealer, sar una noua dar care totusi este SH. Ma mai gandesc ca asta noua la cate "dracii" electronice are pe ea, exista posibilitatea sa apara defectiuni mai repede decat la modelul Classic, mai sarac in astfel de imbunatatiri.

Sper ca nu am postat prea mult, astept sfaturile voastre,

Multumiri anticipate,

Axl
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca iti da garantie la aia SH, macar 1 an, ia-o fara griji. Daca nu, tot m-as mai gandi pe care sa o iau Smile Chiar si SH, Astra H are avantajele lui: discuri spate, materiale interioare de calitate, 5 stele la siguranta, airbaguri, ABS de ultima generatie, loc mai mare in habitaclu, reprize mai bune in acceleratie...
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pai garantia e de aproape un an si ceva. Cica e valabila de la data primei inmatriculari, am verificat la dealer si cam asa este de un an si ceva. Iti spun singura mea temere e la partea electronica ca e f complexa, in rest nu am dubii.

Apropo, ca ziceai de habitaclu, stii cumva ce volum are portbagajul la Astra H, varianta hatchback? ca am uitat sa mentionez, la ambele tipuri de masini ma intereseaza varianta cu 5 usi, hatchback.

Cu multumiri,

Axl
  • gvas_2004

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Astra H are 350L la portbagaj iar Astra G are 370L. Eu tocmai am trecut de pe un Astra G pe un Astra H.

Apropo de temerea ta de partea electronica a lui Astra H: cam ai dreptate dar nu te poti impotrivi evolutiei. Asa am fi putut ramine la Dacie.

Legat de asta eu am avut o problema rezolvata repede de cei de la DiBas: cind aveam pozitiile aprinse claxonul mergea din doi in doi. Plus defilarea in computerul de bord. S-a rezolvat prin schimbarea CIM-ului (unul din cele 10 calculatoare Very Happy )
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact, dar, dupa cate am vazut, portbagajul mi s-a parut mai mare la AstraG decat la AstraH. In schimb, la AstraH spatiul pentru pasageri e mai mare, cei din spate au mai mult loc pentru picioare. AstraH e mai lata cu 6 cm.
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
da, e cam grea alegerea, desi cred ca or sa mi se para amandoua modelele super, tinand cont ca vin de pe dacie.

iar treaba cu portbagajul ma cam intereseaza putin ca volum pt ca m-am obisnuit cu asta de dacie si nu vreau sa fiu socat ca nu prea mai incape una alta Sad
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Alternativa e sa iti cumperi portbagaj pentru pus deasupra, pe care sa-l folosesti cand ai nevoie. Si oricum, diferentele la portbagaj intre cele doua modele sunt mici, dupa cum s-a spus mai sus, deci asta nu e un plus/minus in favoarea vreunui din cele doua modele.
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Da aveti dreptate cu portbagajul suplimentar.

Va multumesc tuturor de informatii, o sa ma decid pana la urma ce model aleg si o sa anunt, si sa revin bineinteles si cu poze.

Numai bine,

Axl
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
chiar nu vad motivul real al dilemei tale... Shocked

cum sa te sperie electronica????
e ca si cum ai prefera televizorul cu comanda manuala si nu unul cu telecomanda, ca deh, ti se poate strica telecomanda.....
Evil or Very Mad

H fara discutie
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In acest caz concret si eu asi spune "H" Rolling Eyes desi "surplusul" de electronica imi place DOAR atuncea cand se justifica... Rolling Eyes
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pai tocmai de aia ca nu stiu daca se justifica. in plus cred ca preturile la piese de schimb sunt mai mari la H decat la G
  • danu_sv

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: suceava
  • Masina: Astra 2011 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2006

  • Mesaj Privat
astra H clar e facuta in germania classic se mai asambleaza in polonia la momentul asta
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Peste 3-4 ani o sa poti vinde mai usor/bine Astra H.Trebuie insa verificata masina bine.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris: materiale interioare de calitate, ABS de ultima generatie, ...

Ce inseamna abs de ultima generatie? Ce face in plus fata de cel de pe G?
Si ce inseamna materiale mai de calitate, plasticele alea cu aspect de lemn? Intreb pentru ca eu nu am sesizat aceste lucruri.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu (am vazut la 5th gear), Astra H are ABS direct pe roti, independent, nu cu pocnitura in pedala. Daca o roata e pe apa iar cealalta pe uscat, fiecare roata va fi deblocata separat, functie de aderenta, franarea fiind mai eficienta.

Cat despre materialele din bord, este stiut ca Astra Clasic e o masina cu materiale si finisare ieftine. Clar, mai bune ca la un Logan, de exemplu, dar nu se compara cu cele de Astra H.
  • bigman

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:

Cat despre materialele din bord, este stiut ca Astra Clasic e o masina cu materiale si finisare ieftine. Clar, mai bune ca la un Logan, de exemplu, dar nu se compara cu cele de Astra H.

Subscriu,Astra cel nou n-are nici o taina cu cel vechi , e alta masina ,dupa parerea mea , mai buna clar.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cu siguranta H.
de ce H:
- interior mai aratos
- exterior mai aratos Smile
- masina mai noua cu revanzare mai usoara
- motor mai puternic

ce nu mi-a placut la H: interiorul e ceva mai mic decat la G. nu mi s-a parut a fi asa spatioasa, cel putin in fata.
cineva zicea ca e mai lata. asa e, dar diferenta e doar de ~3 cm ceea ce ar rezulta teoretic intr-o stabilitate mai buna, insa faceti comparatie intre grosimea portierelor. o sa sesizati ca usile de la H sunt mult mai groase reducand din spatiul interior.
sincer si pe mine ma batea gandul sa fac un upgrade de la G la H insa mai rentabil mi se pare la Vectra C, preturile la sh fiind asemanatoare!
in orice caz, in situatia data as alege H cu siguranta.
  • eu
  • ***
  • 713 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 713
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@ love4cars: ceea ce a descris mai sus dodo_13 se numeste EBD = Electronic Brake Distribution sau "repartizor electronic al fortei de franare"

@axl666: mai e un topic aproximativ pe aceeasi tema. Consulta-l si pe asta: https://www.clubopel.com/vie...=8283&start=0 Aici vei gasi si parerea mea impreuna cu argumentele mele, deci nu o voi mai expune aici.
Orice ai alege... sa o stapanesti sanatos Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR