Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am cam 8000 km cu uleiul asta ... si as vrea sa mai completez 1 litru.
Ultima data am pus ulei Mobil1 - 5w30 .. dar am gasit uleiul de acum 2 schimburi... cand am pus dintr-un bidon de Opel 5w30 - de 4 litri .. din care mai am putin ...
E vreo problema daca sunt marci diferite ?? Ambele sunt 5w30 .. astept sfaturi .. mersi
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
In mod normal am impresia ca poti pune orice ulei atata timp cat este aceasi valoare (5W40) si cat este acelasi aoeficient ACEA.
  • Alexx77

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Braila
  • Masina: Signum 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cind am luat masina din germania revizia doar ce era facuta.Pina am ajuns acasa(Br) masina imi consumase 1 litru ulei.Sa fac spume de suparare.Am zis ca asa mi-e norocul si ca trebuie facut motorul.Insa a 2-a zi am schimbat uleiul si filtrul(castrol magnatec 3,5l cu filtru) si la o luna am verificat joja...cu frica in suflet si surprizaaaaaa! Nu a mai consumat nici un gram.Incearca marca asta sa nu mai fii nevoit sa faci completare.In orice caz nu completa cu alt tip de ulei chiar daca are acelasi indicativ!
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Recomandat este sa nu schimbi calitatea , tipul si producatorul de ulei la completare!
Fiecare bordei un alt obicei!
E vorba de caracteristici asemanatoare intre fabricanti dar retete diferite. E posibil sa dea reactii surprinzatoare si neasteptate.
"Data viitoare incearca sa completezi si cu ulei vegetal. Este ceea ce poate fi cel mai bun la motor ca rezultate si performanta"
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR