Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am inteles ca in spatele Dual info displayului, este mufa trasa pt comp. de bord si sub masca de la frana de mana este mufa pt buton. Daca imi fac rost de un computer de bord trebuie programat cu tech1 sau merge plug and play ?
Skip ads

  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Merge plug and play
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
PS: mufa din spate e galbena
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Deci daca gasesc de la un c20ne e bun? Credeam ca trebuie programat pentru C25XE daca nu e de la un c25xe.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
!!!!!!!! compurile de 4 cilindri sunt TOTAL incompatibile cu cele pe 6. Deci pt tine iti tre unul de V6.

Pentru restul TEORETIC poti gasi unul de la alt motor si se reprogrameaza, dar NU ARE CINE SA-L FACA. Desi am pile bune la reprezentanta Opel, mi-a luat 1.5 ORE SA-L FAC SA INTELEAGA CA SE POATE. I-am dus extras din TIS, si tot nu ma credea. Pana la urma a gasit si el ca se poate, dar mi-a zic ca e prea greu (nu mai facuse niciodata) si cu toate pilele mele ma costa manopera de ma rupe. Numai asa ca sa nu faca ca a fost el idiot.

Ideea e ca masinile mai vechi de 2000 pt ei nu conteaza.

Eu am unul de C20XE si imi arata cu 33% mai mult tot ce tine de consum, motorul meu fiind C20NE. Daca aveti careva pt motorul meu si vreti sa schimbati....de-abia astept Smile

De reporgramat se reprogrameaza EPROM-ul din spate, il puteti vedea daca scoateti clapeta aia (iese cu ea)

MUFA NU E INTOTDEAUNA. Desfaci frana de mana, si daca ai mufe de geamuri electrice, f. probabil sa o ai si pt comp. De obicei e bine ascunsa si trebe dat jos totul pana la cas.

Any more info? Stiu toate despre bord si electrica interioara Razz
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Stiu eu pe cineva in Anglia care poate sa-ti programeze epromul din BC
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
E vorba de Ian, de pe cavweb?

Am vb cu el, zice ca in principiu el poate modifica consumul in sensul ca poate creste/scade valoarea aratata in procente. Altfel ei cum lucreaza cu MPG, nu prea are firmware pt epromuri din europa continentala. Doar daca ii gasesc un eprom de C20NE care sa-l citeasca.

Ma enerveaza ca astia de la reprezentanta pot sa faca asta, dar li se pare asa greu cand nu cunosc despre ce e vorba... Sad
  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
salut.
eu am pe calibra un comp. bord de c20ne, iar motorul este c20xe.de obicei merge bine,dar cate o data imi arata un consum mai mic.as dori sa-l schimb,dar scrisul de pe afisaj nu mai arata asa de bine...
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai nu conteaza afisajul. Se schimba doar EPROM-ul

Daca il scoti, ai sa vezi in spate o chestie de 1x2 cm care se detaseaza - are o clema. Poti sa-l tragi afara direct, eventual te ajuti de o surubelnita.

Daca vrei, facem schimb de EPROM-uri si ne rezolvam reciproc problema Smile
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Epromul este foarte ciudat. Nu prea am mai vazut asa modele. Nu gasesc niciunde documentatie despre el, capacitate memorie, etc.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Hmm.... parca 128 kb. Nu mai stiu exact, insa pe cavweb.co.uk scria undeva. Am de la Ian si continutul epromului pt mai multe modele.

Parca e undeva pe net si interfata cu care poti citi/scrie epromuri din alea.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ridicati frumusel capota... pe placuta aia argintie unde scrie seria de sasiu, kilograme si mai stiu eu, e un rand cu codul de culoare..

pe linia cu codul de culoare, care de ex la mine este E266 (scharwze nustu cum) tre sa mai fie un nu numar din 2 cifre. Numarul ala e codul programului scris pe EEPROM.

ca sa vezi ce program ai pe EEPROM, tii apasat cele 2 butoane de la switch, in parte ade sus apare codul programului (la mine pe calibra c20ne e 36) si jos iti arata ceva gen 8603:E03
adica, 8603 de impulsuri pe minut care le primeste de la senzorul de viteza, si limba Engleza, 03 fiiind normal (km/h nu miles si litri nu galoane).
Eu pan acum 1 luna am avut computer de c20xe pe c20ne si arata consumul foarte mult. Nici km ramasi pana ramai fara benzina nu ii spunea bine. Am facut schimb cu cineva care avea computer de c20ne dar isi schimbase motorul si acum totul e ok.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai eu stiu ca e comp e C20XE, ca de pe o vectra 2000 a fost luat, cu asa motor. Da' sa vad radu, ca nu zice nimic la sugestia mea de a le interschimba (cum ai facut si tu, ToX)

Partea buna e ca daca o sa-mi schimb vre-odata motorul sa-mi pun C20XE o sa mearga bine comp-ul Wink
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu am avut noroc intamplator m-am intalnit cu un amic mai vechi care isi luase calibra de putina vreme si si-a schimbat motoru... Primul computer l-am cumparat de pe ebay.de, am dat pe el 86 de euro cu tot cu transport.Frecventez si eu cavweb si clubcalibra.com

Intentionez sa fac ceva ge clubcalibra.com dar cu toate opelurile, si adunate toate si traduse de pe la topbuzz.co.uk, maxboost.co.uk si altii de prin UK si DE care au o gramada explicatii si tutoriale despre calibra vectra astra etc.

ce ziceti ? spatiu de hosting am.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Mai bine te-ai unii cu clubopel.com, ca nu cred ca are rost o sectiune separata pt calibra.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
da, e o idee, ca aici cand intri te arunca direct pe forum? stii cumva cine se ocupa de site ?
era misto o chestie gen calibra.de , dar pt tot ce inseamna opel, cu chestii explicative, articole cu poze + galerii de poze cu masina fiecaruia.
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Tox , probabil asa au vrut ei sa-l faca (site-ul), nu stiu , e treaba lor sincer . Bine ca este si in romania asa ceva .
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
4EST am gasit display de cumparat la 2 calibre la dezmembrari dar nu are nici una nici cealalta masca de deasupra. Daca gasesti cumva pls buy me one. Sau oricine platesc oricat ( aproape Smile )
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cum se regleaza ceasul acolo jos pe afisajul computerului de bord ca eu nu reusesc...sau nu e ceas acolo?
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Arthuro ce vad eu in poza aia suntem un fel de colgegi?Da un pm!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR