Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Adi Gsi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z18 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut ,
Am desfacut un motor y17dt de pe o astra g in urma unui accident , si am motorul aproape complet pompa de injectie cu toti senzorii , inclusiv cel de avans, Ecu fara morina prin el, si avea 1 luna de cand era adusa din germania asa ca piesele sunt in stare buna , nemtii nu prea le repara daca pot sa va ajut cu piese trimite-ti un pm
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit cu info. Dupa ce acum 2 zile am refacut preventiv lipiturile reci din calc de injectie azi am blindat preventiv valva spill.
Asa cum stie toata lumea a fost criminal sa desfac al doilea surub si cred ca o sa fie si mai nasol sa il strang maine la loc.
Atasez ceva poze cu operatia de blindare. Am folosit bison metal.






  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Uff ... tre sa ma apuc si eu neaparat de treaba asta ... Sad
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
hohoho ce chinuiala am mai tras si azi. Exact doua ore sa reusesc sa strang surubul buclucas. A iesit super OK si acum stau linistit, nu mai scot mufa M la fiecare 2 saptamani sa verific.
@bx3m iti trebuie o rampa si multa ... multa rabdare. In rest iti urez succes la operatiune.
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Tu ai gasit vreo rampa in Ploiesti ? crezi ca ar merge si pe "capre" ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la un prieten in Pucheni si am tras-o peste un sant din fata casei. Merge si pe capre, atata timp cat ai loc sa stai sub ea lejer.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Spune-i si de imbusul ala cu forma buclucasa . Bison Metal am folosit si eu iar dupa cateva luni au aparut mici scurgeri de motorina pe scut cu toate ca terenul a fost pregatit as zice eu corect , adica , curatat complet de motorina cu benzina , acetona si apoi polizat , lipit fire si la urma bison metal .
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am cumparat un set de imbusuri in forma de L de la bazar cu 10 lei. am folosit imbusul (fara sa il tai) doar ptr strans si desfacut ultimul filet. in rest am insurubat / desurubat cu un deget si o surubelnita pe ridurile surubului. La mine nu curgea deloc pe acolo asa ca sper sa nu am probleme. tu ai lipit alte fire sau ai folosit tot pinii originali?
Skip ads

  • dani34

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu citeva intrebari:
Stie cineva sa imi zica daca schimb senzoru(ori valva) aia o sa mai am probleme cu motorina in mufe?
Calculatorul ala ce ii pe motor e ECU?(ptr ca eu in ala am avut motorina)
Ca cei de la reprezentanta ma intrebau Ecu de motor sau Ecu de pompa de injectie...
Atasez poza senzorului(valvei)cam asa arata?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca ai fi cautat cu o pagina in urma ai fi gasit poza cu valva spill prin care urca motorina. Cei de la reprezentanta te intrebau pe tine? Wink) ei nu stiau care e calculatorul cu probleme cu motorina? Cel de sus de pe motor la y17dt e ECU (engine control unit sau electronic control unit) iar cel de pe pompa de injectie este calculatorul de injectie.
  • dani34

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 y1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns
Cei de la reprezentanta m-au intrebat ptr ca vreau sa cumpar de la ei,doar piesa,asa mi-a zis mecanicul ca in ECU aveam motorina(sau e posibil si la calculatorul de injectie?)
O alta solutie nu e de facut cu valva asta?(decit lucrul "manual")Eu totus as vrea sa cumpar una noua,dar asa ceva aici eu nu am gasit(nu locuiesc in tara)am intrebat de valve splitt(banuiesc ca e in germana)
Daca se fac acele legaturi pe fire la valva si lipituri,atunci nu mai intra motorina in calculator si mufe,dar motorina tot curge pe linga,nu?de aceea as prefera sa cumpar o valva noua,ca din cite am inteles motorina se scurge pentru ca e slabita garnitura la acea valva
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca nu esti in tara e mai greu sa gasesti pe cineva care sa iti poata repara ECU vechi asa ca un ECU din dezmembrari care sa fie curat ar putea fi o optiune. Valva spill daca este reconditionata cum trebuie sunt mari sanse sa nu mai curga niciodata. Probabil daca vei gasi una noua o sa tina cel putin 100k km.
Skip ads

  • er0s22

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ore in sir de lecturari pe-aici si ture pana la masina sa identific diferite piese am ajuns la concluzia ca in mufa de la ECU-ul meu nu este motorina (sau cel putin pe dinafara nu pare, nu este murdara, etc) dar mufa de la calculatorul de injectie (cel cu problema) este plina.

Intrebarea este: din aceeasi cauza? Este unul din motivele pentru care dracia asta de calculator de injectie se strica periodic (4-6 luni).
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
blindeaza mufa de la spill valve sa arate asa: http://img23.imageshack.us/...55/dsc00012nk.jpg Dupa asta vei scapa de motorina
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@bazare, aceea nu este spill valve, este Timing Valve (Y33).
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
my bad ... lasa ca dau o bere sa ma revansez pentru greseala.
  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut. De vreo cateva luni am si eu problema asta. Tot gaseam pete pe jos de motorina si nu stiam de unde vine.
Am fost la un service si pina la urma i-au dat de urma cu o camera din aia care au bagat-o peste tot ca la endoscopie Very Happy
Mi-au zis ca scapa pe la nush ce senzor pe la pompa de injectie si ca nu stiu daca se poate schimba doar senzorul iar pompa costa o movila de bani.
Acu am dat si eu peste topicul asta si m-am luminat.
La mine nu urca motorina, doar se scurge in scut, m-am uitat azi la mufele de la ECU si sunt uscate si curate. Totusi faza cu scurgerea de motorina nu prea ma incanta.
Este cineva din bucuresti care face treaba asta contra cost? Eu unul nu am scule si nici rampa unde sa o catzar plus ca din cate am inteles nici nu se ajunge prea usor.
M-ar interesa sa o demonteze, lipeasca, monteze la loc totul contra cost normal.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In Bucuresti cauta-l pe maiandrei. Cu siguranta te poate ajuta.
  • snake 31

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2000 17dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
da ...ma confrunt cu o mica problema...,,,,,am un opel astra g din 2001.
de mers merge acceptabil dar se aduna motorina in calculatorul de deasupra motorului,cel cu doua mufe pe el,
C ar trebui sa fac?c ma sfatuiti?
dar vreau cea mai ieftina varianta posibila.....asta fara sa intep nici o mufa si sa pun vreun furtun pe undev
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mai ieftin decat sa citesti paginile din topic si sa faci ceea ce scrie ca se poate face, nu se poate.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR