Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sambata dimineata plec in concediu o saptamana. Traseul deocamdata se prezinta asa :

Buc - Campina - Provita ( stam la niste prieteni 3 zile )

Marti dimineata plecam spre Arieseni ( pe valea Ariesului ) unde avem si rezervare. Cred ca cel mai indicat traseu este BV - Sighisoara ( drum bestial si ff bun ) Tg Mures - Turda - Arieseni. Pe viamichelin asta pare si cel mai scurt, dealtfel. Singura "buba" e faptul ca trec inevitabil prin posada sinaia si toata nebunia de pantofari de-acolo, dar sper sa nu stau prea mult, ca plec marti. Acolo stam 3 zile , program nu avem ca nu stie nici unul zona deloc. Poate capat vreun sfat de la un coleg forumist din zona, poate ne si intalnim , cine stie Embarassed .

Traseul de intoarcere ( plecare vineri dimineata ) ar presupune Alba Iulia - Sibiu - Transfagarasan ( unde dormim o noapte ) si apoi coborare prin Curtea de Arges - Rm Valcea ( tb sa fim acolo neaparat sambata sa lasam pe cineva ) - Pitesti - Bucuresti.

Astept idei pt trasee pe valea Ariesului, obiective ce merita vizitate etc. In principiu mergem sa scapam dracului de nebunia de-aici si sa vedem niste munte , verde, gaina , tzaran ( nescuipator de seminte si ragaitor cu burta aerisita prin tricou cu gaurele ) , porc ( fara mertzan si Aseis ) etc.

Vreau natura si ardeleni.
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cauta-l pe Octav_Bz pt.ca e cel mai bine pregatit in domeniu.Concediu placut.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cauta-l pe Octav_Bz pt.ca e cel mai bine pregatit in domeniu.Concediu placut.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
iti recomand sa mergi in comuna Avram Iancu la casa memoriala a lui Avram Iancu si in trecere o privire la Dealul cu Melci. Iar la intoarcere poti sa alegi traseul; Arieseni - Campeni- Abrud- Brad - Deva- Alba Iulia.Iar ca alte obiective Muzeul aurului din Brad si castelul Huniazilor de la Hunedoara.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Kegpr,din ce am citit se pare ca nu o sa ai decat 2 zile la dispozitie la Arieseni pentru a vedea cate ceva (miercuri si joi).Despre traseul pana acolo,te-ai gandit bine cred ca asa m-as fi dus si eu.Drum bun,peisaje frumoase.Nu rata cetatea din Sighisoara, turnul cu ceas, e un muzeu interesant (mult mai interesant ca Branul de exp.) si urca si scarile alea multe pana la liceul din cetate, si acolo e un parc frumos, o catedrala frumoasa dar mai ales o priveliste super asupra Sighisoarei.A, sa nu uit, super sa te intorci pe Transfagarasan, o sa fiu si eu acolo dar mai la sfarsitul lunii.
Referitor la Arieseni si imprejurimi, vestea proasta e ca drumurile in Apuseni sunt ff nasoale!Acum un an am facut ceva trasee, drumurile sunt rele.Si spre Padis, si spre Stana de Vale prin valea Iadolinei...si spre Ghetarul de la Scarisoara.
Oricum pentru ca esti in zona si e aproape nu rata Ghetarul de la Scarisoara, e ceva unic in Europa....gasesti tu o caruta care sa va duca pana acolo.Peisajul e super...specific Mtilor Apuseni.....fanete, capite de fan...padure...Deci fa ceva si urca la ghetar (nu cu masina ta).Din Garda se face drumul la dreapta spre ghetar, la doar cativa km e si pestera Ionele (frumoasa dar neamenajata).Pe undeva pe acolo poti lasa masina.
Ptr a doua zi iti recomand sa mergi la statiunea Fantanele si localitatea Marisel (de acolo se pot face multe trasee dar drumurile sunt nasoale).O sa-ti placa la Fantanele, e un loc frumos, pe malul unui lac de acumulare, te poti plimba cu vaporasul..).Ajungi acolo prin Albac, Horea...Fantanele.
Cam atat imi vine acum in minte...intreaba-ma daca vrei alte amanunte.Stai si putin ...nu prea ai timp.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Putem sa prelungim cu inca o zi sejurul, si sarim TRF, mai ales ca nu stim cum va fi vremea. In Sighisioara am fost si am urcat si treptele respective Wink ... foarte fain intr-adevar . Si cand te gandesti ca scolarii urcau in fiecare dimineata 1100 sau cate sunt ... ce educatie fizica ! Razz
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Daca ti la masina evita sa cobori prin Curtea de Arges pe partea cealalta drumul este un dezastru. Dar te compensezi cu peisajul Very Happy
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
haha .... in cazul asta o iau in spate si cobor cu ea Very Happy ... asta e , cobor mai incet.
Sper sa tina vremea cu noi, daca se strica n-are nici un sens sa ma aventurez aiurea, in principal din cauza drumului stricat Sad
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
in Turda poti vizita salina si cheile Turzii ... daca ai vreme
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
E zapada la Balea!!!!!Acum m-a sunat un coleg, a nins azi noapte!Asa ca aveti grija cum mergeti.Insa nu e chiar dezastru daca URCI pe Curtea de Arges.E mai usor asa.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ne pas possible mon cheri ... vin dinspre ardeal, n-am cum sa urc pe curtea de arges ... Sa vedem cum evolueaza vremea, mai ales ca am anvelope de vara, nicidecum all seasons.
Pana la urma TRF mai accesibil decat ardealul din bucuresti .... daca n-o ramane timp, macar admir valea ariesului cum trebuie .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR