Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • florinred

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut colegilor,am avut si eu probleme cu abs si am schimbat lichidul de frana care era m-ai mult apa decat lichid si nu s-a ma-i aprins de atunci.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@oisher si @ampitziln la voi problema este cred eu strict din senzorul de ABS. Nu stiu ce varianta aveti daca este cu senzorul in rulment sau pe coroana dar daca nu va merge nici vitezometrul sau oscileaza atunci sigur de acolo este problema. Daca este cu senzor in rulment atunci numai schimband tot rulmentul se poate rezolva ca nu cred ca veti gasi doar senzorul pe undeva... am trecut si eu prin asta si am schimbat rulmentul cu totul... BAFTA si sa ne tineti la curent.
  • c.dragos

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut "murzick "
sunt proaspatul posesor al unui Opel Vectra B2 din 2001, din pacate am aceiasi problema la ABS (C0121) Sad , asta am aflatu dupa ce am pus masina pe un tester la un prieten si dupa ce i-am sters multimea de erori am ramas doar cu aceasta eroare. Eu sunt din brasov sau cel putin stau in brasov. Daca ai vreo data placerea sa vii prin brasov sa ma ajuti ti-as ramane recunascator (cazarea o asigur eu la mine acasa). Eu as incerca sa o rezolv cu inca un coleg dar din pacate nu avem experienta necesara si nici sculele aferente operatiuni si nu as vrea sa stirc mai multe la ea.
Multumesc,
Dragos
  • nt01mus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!
Am intalnit o problema la ABS la o Astra G din 2006. Calculatorul este Bosch 5.3. Codul de eroare este C0095 - Rear Right Inlet Solenoid Valve - Circuit Malfunction. ABS-ul nu functioneaza.
Deci o electrovalva pentru roata dreapta state nu mai functioneaza. Ati mai intalnit asa ceva? Se poate remedia in vreun fel? Multumesc!
Skip ads

  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tutorial facut impreuna cu StefanTolos pe masina lui fratelo4u,am incercat si noi conform celor spuse mai sus si a iesit OK.










































[u]
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am desfacut si eu unitatea ABS de pe Opel Vectra X20XEV.M-a ajutat foarte mult ''tutorialul'' vostru.In principiu este asemanator,doar ca se ''demonteaza'' toata unitatea,desfacand astfel conductele de frana racordate la unitate.
1.La x20xev cutia releelor se ''trage'' catre in sus.


2.Am scos deasemeni conductele superioare de la vasul lichidului de racire,ramanand atasat de vas doar racordul inferior si senzorul de nivel,vasul putand fi detasat de pe suporti usor.


3.Am scos deasemeni priza de contact si am ''izolat-o'' deoarece eu stau intr-o zona cu trafic intens,praful fiind la ordinea zilei.


4.Am desfacut ''toate'' cele sase conducte cu cheie fixa de 10(a se avea in vedere conductele ''1'' si ''2'' intre care trebuie sa faceti o ''legatura'' cu un furtunas,daca le lasati libere o sa va curga tot lichidul de frana)...Conductele 3-4-5-6 sunt de la roti.


5.Am desfacut unitatea de pe suportul de metal si am curatat-o mai intai.
6.Am desfacut capacul unitatii si am ''refacut'' toate lipiturile(incercuite cu rosu)


7.Am asamblat unitatea invers demontarii...


OBS.Unitatea ABS de pe motoarele x20xev se demonteaza cu totul.(Un inconvenient neplacut dealtfel)
In speranta ca o sa fie de folos pe parcurs si altor membri care au acest tip de motor.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorialul realizat cu explicatii si multe poze. Sfatul meu pentru adminii care urmaresc aceasta discutie este sa se scoata acest ultim tutorial cu poze si sa se puna in topic nou doar cu acest tutorial ca aici paginile au inceput sa creasca si se va ajunge in timp la multe pagini si cautare greoaie. Oricum super bun tutorialul...
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Oricum s-a postat aici pentru ca este dezvoltat acelasi subiect,calculator ABS si s-a considerat ca informatia este bine sa fie tinuta la un loc. Wink
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asa este insa eu am mai facut si pe alt topic o propunere pentru moderatori sau cei care au posibilitatea sa creeze in cadrul zonei de Tutoriale tutoriale extrase fie din zone cum este acesta fie din alte discutii unde s-au postat poze si poate chiar tutoriale... Insa in acele tutoriale sa nu se poata posta nimic decat tutorialul si atata si cine are ceva de adaugat la tutorial vorbeste cu cel care l-a creat si se adauga dar fara alte discutii si comentarii... In felul asta cand ai nevoie te duci acolo si il printezi si gata nu te apuci sa cauti de nebun si poate ce te intereseaza este pe pagina x intercalat cu replici si comentarii...
  • grinciu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am facut si eu aceeasi operatie pe care o descrie adi_diaconu si astfel am rezolvat problema cu ABS-ul pe care o am de un an. Mersi mult!
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ne bucuram sa auzim asta,bravo !
  • AmicuLbz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu cu ABS-ul dar nu ma pricep, asa ca nu-mi bag nasul... imi recomandati pe cineva in apropiere de Buzau (chiar si in Buc) care ar putea sa ma ajute ?
Multumesc !

P.S. Am montat pe masina gpl (secventiala) ... influenteaza cu ceva operatiunea ? Smile
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Recomand ca mecanic pe Victor
Citeste acest topic
https://www.clubopel.com/vie...p?p=879269#879269
  • AmicuLbz

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sunt nou pe forum si ma descurc mai greu .Multumesc pt indrumare Gabi Smile .
  • surubel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut sunt din valcea,am aceeasi problema cu abs-ul.este cineva in vl sau imprejurimi sa ma poata ajuta?multumesc anticipat
  • dumitru77

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ce ma fac ,am desfacut calculatorul de la abs,nu era nici o lipitura defecta,doar vreo 2 lipituri oxidate,a fost curatat,senzorul de abs stanga fata schimbat si tot e aprins becul si parca pedala e mai tare
  • roli

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
bv voua
  • surubel

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut sunt din valcea,am aceeasi problema cu abs-ul.este cineva in vl sau imprejurimi sa ma poata ajuta?multumesc anticipat
  • clamedia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sa va dea Dumnezeu sanatate pentru acest tutorial.Astazi am facut exact acesti pasi si a fost o operatie reusita 100%.Un singur pin a fost dezlipit si l-am rezolvat.Datorita acestui forum am mai rezolvat o problema la regulatorul de trepte la climatronic si functioneaza impecabil.Multumesc ca existati.
  • Pik

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Dancuciureanu,am cateva sute de km si nici o problema cu abs-ul. L`am incercat si functioneaza perfect,ai facut o treaba excelenta.
Daca ai drum prin Focsani poate ne intalnim sa te cinstesc.
Pana atunci toate cele bune si drumuri bune fara evenimente nedorite
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR