Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • crys37

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! De curand imi apare pe display mesajul ,, feux code AR''. dupa un timp dispare si display-ul trece pe indicatiile normale. Uneori sta mai mult mesajul respectiv si ma intreb ce vrea sa fie. Am masina de vreo cinci ani si niciodata nu mi-a aparut aceasta indicatie. Ce sa fie? Daca ma poate ajuta cineva, il rog s-o faca si ii multumesc mult ! Toate cele bune !
Skip ads

  • tony13

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cred ca este un contact imperfect pe la bec far , asa mi'a aparut cand s'a ars un bec pe faza scurta . eu am schimbat becul (era de 100w), cu greu am gasit bec de 100w (spre ghinionul meu am gasit )si la putin timp sa topit soclul de la bec . asa ca verifica soclul , becul (vad ca este tot in franceza si cred ca in Franta nu este interzis sa ai becuri de 100w)
  • crys37

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru promptitudine, voi verifica cat de repede. Dupa cum am observat dupa ce am postat , se pare ca trebuie sa verific si lampile spate , au mai fost intrebari de acest gen.Ma cam speriasem putin, ma temeam sa nu fie ceva mai grav. Inca o data multumesc, numai bine !
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pai "AR"-ul respectiv vine din "arriere" (probabil masina o ai din Belgia sau Franta).Vezi stopurile de pe spate.
Skip ads

  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si mie mi-a aparut mesajul asta de citeva ori si am verificat toate becurile de la lampile spate. Dupa aceea nu a mai aparut. Sigur era un contact imperfect. verifica asta
  • Lepricon

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna...

Cam tarziu am observat si eu acest request, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

Intradevar este vorba despre lumina de stop (spate, stanga sau dreapta), si mai mult ca sigur este vorba de un contact imperfect. Trebuie date jos ambele grupuri de lumini spate, si desfiletate si repuse la loc becurile de pozitie/stop (becul de sus, care este cu filament dublu, 12V 22W). Am patit si eu la fel, cand aparea problema, cand nu aparea, nu era o eroare bine definita, si parea ciudat... daca s-a ars un bec, acel bec ramane ars, nu se regenereaza de unul singur.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR