Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • tripl3x

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sal. am si eu o problema ( sper sa nu fie grava ) Acum 3 zile am fost la o parida de pescuit, cum el nu tragea deloc am zis sa ma apuc sa fac ceva la masina . am scos scaunele din fata sa le spal si sa le las sa se usuce. dupa spalare am vrut sa bag la sine vaselina sa mearga mai usor in fata si spate. totul bine si frumos pana cand dand stanga dreapta de sina sa lucreze vaselina sa auzit un zgomot. nu am bagat de seama se sa intamplat pana nu am montat scaunul. ce am observat dupa aia : in acel loc unde se baga centura in scaun sa tras in jos mecanizmul acela si a iesit din el ceva galben cu semul exclamarii pe el . m-am uitat unde duce legatura de la el si in stanga ma refer la scaunul de la sofer , in stanga jos are un mecanism care pe interior are un cablu. ma gandesc ca eu dand stanga dreapta se fina si fortat eu a lucrat precum ar fi simtit un impact ( accident) si sa actionat. stie cineva cum pot anula acel mecanism si sa revina la normal? Mentionez ca ideea scosului scaunelor a fost de a face curatenie ( scos mocheta, buretele de sub mocheta... )nu doar pt scaune
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mecanismul ala, daca e cel de pretensionare al centurilor, nu cred ca mai poate fi reparat, decat schimbat. Nu au ramas centurile blocate?
  • tripl3x

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu au ramas blocate . centura era scoasa fiind scaunul scos din masina. centura o pot baga si scoate fara probleme acum in mers doar ca ma sperie sa nu afecteze la ceva. ( mie unul i-mi place cum sta acum sincer pt ca la astra mi se par prea scoase in afara alea acum e mai jos si arata altfel) doar ca mie sa nu afecteze la ceva
  • alin_tana

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
incearca in timp ce franezi sa vezi daca iti mai blocheaza centura ?
Skip ads

  • tripl3x

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
de blocat o blocheaza . cand trag tare de centura se blocheaza . deci functioneaza la blocare
  • radumirza

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Spania
  • Masina: Zafira Tourer 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ai sau aveai in bord martor care sa arate si sa sune daca nu aveai centura pusa?masina cat de de noua ?posibil sa ai poate memorizator a pozitie scaunelor.fa eventual o poza pe acolo si/sau a piesei.ar ajuta mai mult
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,cand se scot scaunele de pe Vectra A,Corsa,F sau calibra,adica cele dotate cu pretensor mecanic,ar trebui bagate in locasul special amenajat niste sigurante din plastic rosu,asezate de fabrica intr-un loc vizibil.Acestea se baga acolo inainte de a fi desfacute suruburile scaunului,altfel sare pretensorul,si nu te mai ajuta in caz de accident.Nu se aprinde nici un bec in bord pt.ca este pretensor mecanic,si nu pirotehnic.
Acuma ori il schimbi,ori ii tai limba aceea galbena,ca sa poti folosi centura fara sa te impiedici de ea.
  • tripl3x

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
siguranta am vazut-o cea rosie a fost pusa ,acum nu stiu sigur daca o fi cazut in timp ce umblam la sina cealalta stand pe iarba nu am observat daca a cazut si nu mai tin minte daca era cazuta cand am observat chestia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR