Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut. daca a trecut cineva prin asta si stie sigur...e vorba despre o calatorie in germania cu sotia si cei doi copii minori. se poate merge doar pe baza cartilor de identitate si a certificatelor de nastere? nu mai am timp sa-i trec pe pasaport sau care e procedura?
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iti trebuie obligatoriu pasaport pentru ei. Acum, mai nou, nu se mai trec pe pasapoartele parintilor.
Ai 2 variante:
- pasaport simplu electronic, valabil 5 ani si termen de eliberare 14 zile calendaristice de la data înregistrãrii cererii. Pret: undeva la 265 lei.
- pasaport simplu temporar, valabil 1 an si termen de eliberare maxim 3 zile lucrãtoare de la data înregistrãrii cererii. Pret: undeva la 235 lei.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Pe langa pasaport, trebuie sa fie insotiti de ambii parinti; daca sunt insotiti doar de unul dintre parinti trebuie procura (parca asa-i zice) autentificta de un notar, semnata de catre celalalt parinte ca este de acord ca minorul sa iasa din tara; daca minorul iese din tara neinsotit de parinti trebuie sa fie insotit de catre o persoana majora si sa aiba acea procura autentificata de notar semnata de ambii parinti.
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ok, am inteles, doar cu pasaport, daca merg ambii parinti.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asa este, cu observatia ca pasaportul trebuie in toate situatiile.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pe baza de "reciprocitate" nevasta-mea si copiii sunt acum in RO, fiecare cu pasaportul sau, dar fara nici o procura... Rolling Eyes Nu au avut nici o problema la dus, cu avionul.
(eu m-am transformat in muncitor constructor si scriu traznai pe forumuri...)
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, la venirea in Romania nu se cere acea procura, decat la iesirea din RO.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta doream sa spun, dar nu m-am exprimat prea clar --> nu au avut probleme la IESIRE, pasapoartele nefiind romanesti... Rolling Eyes
Nu inteleg ideea de procura, daca fiecare are pasaportul sau, in mod normal la eliberarea acestuia pentru un minor trebuie acceptul AMBILOR parinti.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ce naiba bre Sorine, nu stii ca romanul trebuie sa fie mai cu mot? De ce sa fie totul simplu cand il putem face mai complicat? Statul roman se gandeste la toate, daca intre timp unul dintre parinti s-a razgandit?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Probabil are de a face cu adoptiile ilegale.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Iti trebuie obligatoriu pasaport pentru ei. Acum, mai nou, nu se mai trec pe pasapoartele parintilor.
Ai 2 variante:
- pasaport simplu electronic, valabil 5 ani si termen de eliberare 14 zile calendaristice de la data înregistrãrii cererii. Pret: undeva la 265 lei.
- pasaport simplu temporar, valabil 1 an si termen de eliberare maxim 3 zile lucrãtoare de la data înregistrãrii cererii. Pret: undeva la 235 lei.


Ptr minori pasaportul electronic este valabil 3ani doar (am facut sapt trecuta la fica-mea si mi-au spus atunci ca este valabil doar 3 ani, nu 5 ca in mod normal). Termenul de eliberare difera in functie de unitatea emitenta (in TM dureaza 20 zile)

Intrebare:
- se da o minora (sa nu va ganditi la prostii) de 14 ani, deci are carte de identitate. Mai are nevoie de pasaport ? Ideea e ca va calatori impreuna cu parintii, destinatia este Croatia. Din cate stiu in Croatia (si Serbia) se poate intra pe baza cartii de identitate, dar nu stiu cum se procedeaza in cazul minorilor.

Multumesc anticipat ptr lamuriri.
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
La vama de iesire din Serbia in Croatia, depinde ce si cum, eu am avut probleme cu CI, desi nu sunt minor. Am aratat CI, au comentat ei ceva si mi-au cerut pasaport. Noroc ca am avut. Si cand au vazut ca am vize multe in el, am stat 3 ore in vama. Nu as pleca la drum doar pe aceasta idee, ca sa nu ramai blocat pe acolo. Asta fiind acuma 1 luna.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:
mariusgmg a scris:Iti trebuie obligatoriu pasaport pentru ei. Acum, mai nou, nu se mai trec pe pasapoartele parintilor.
Ai 2 variante:
- pasaport simplu electronic, valabil 5 ani si termen de eliberare 14 zile calendaristice de la data înregistrãrii cererii. Pret: undeva la 265 lei.
- pasaport simplu temporar, valabil 1 an si termen de eliberare maxim 3 zile lucrãtoare de la data înregistrãrii cererii. Pret: undeva la 235 lei.


Ptr minori pasaportul electronic este valabil 3ani doar (am facut sapt trecuta la fica-mea si mi-au spus atunci ca este valabil doar 3 ani, nu 5 ca in mod normal). Termenul de eliberare difera in functie de unitatea emitenta (in TM dureaza 20 zile)

Intrebare:
- se da o minora (sa nu va ganditi la prostii) de 14 ani, deci are carte de identitate. Mai are nevoie de pasaport ? Ideea e ca va calatori impreuna cu parintii, destinatia este Croatia. Din cate stiu in Croatia (si Serbia) se poate intra pe baza cartii de identitate, dar nu stiu cum se procedeaza in cazul minorilor.

Multumesc anticipat ptr lamuriri.


Daca minora e insotita de ambii parinti ajunge si CI. Nu stiu concret despre Croatia, dar in alte tari (membre UE) fiicei mele, de 15 ani, i-a fost de ajuns cartea de identitate (aveam la noi si pasaportul, pentru orice eventualitate, dar nu a fost necesar).
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@l_stoian79: Daca treci si prin Bosnia iti trebuie pasaport.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
l_stoian79 a scris:

Ptr minori pasaportul electronic este valabil 3ani doar (am facut sapt trecuta la fica-mea si mi-au spus atunci ca este valabil doar 3 ani, nu 5 ca in mod normal). Termenul de eliberare difera in functie de unitatea emitenta (in TM dureaza 20 zile)

Intrebare:
- se da o minora (sa nu va ganditi la prostii) de 14 ani, deci are carte de identitate. Mai are nevoie de pasaport?


Probabil ca fiica-ta are sub 6 ani. La minorii sub 6 ani pasaportul electronic este valabil 3 ani iar la minorii peste 6 ani e valabil 5 ani. Sursa: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro

Pentru minorii peste 14 ani, in statele UE, este deajuns CI, indiferent cu ce te deplasezi: masina, tren, autocar, avion.
Atata doar, daca minorul e insotit doar de un parinte atunci trebuie procura de la notar de la celalalt parinte.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In statele Shenghen nu trebuie nimic in afara de bolentin (sau pasaport) daca sunt insotiti de minim UN parinte (un copil de +14 ani e cam greu de traficat, nu-i asa) Wink
In practica un minor "mare" poate calatori si singur.
Dealtfel carte de identitate poti sa-i faci inca de la nastere (dar nu prea are rost, decat daca-i lasi, de ex. la bunici pe o perioada relativ lunga)
Cand sunt cu scoala, in grup, le trebuie o hartie care se obtine pe loc, de catre UN parinte, la primarie (la mine, cel putin) Este un imprimat A5 galben.
Asa, ca idee generala, in tara in care traiesti poti sa te identifici, in situatii "normale" si cu permisul de conducere, sau de vanatoare, sau de militar, orice chestie cu poza emis de autoritati si in curs de valabilitate.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sorin66, totul este normal pentru cei din spatiul Shenghen. Legile privind trecerea frontieri de stat pentru cetatenii acelor state sunt clare. Plecand din orice tara din afara acetui spatiu si avand acte din interiorul acestui spatiu nu ai nici un fel de problema. Altfel, fiecare tara care spera sa intre in acest spatiu are reguli proprii.
Extrapoland, este ca si cum ai avea cetatenie USA si te-ar intreba vamesul de ce pleci in USA.
Ca observatie, sa intram in acest "club" de state, pe langa intarirea securitatii garnitei din nord (care se face prin contract secretizat, de genul celui in care am cumparat 2 fregate din UK la un pret fabulos fara clauza offset--->romanica), avem obligatii si ca baza de date a evidentei populatiei sa fie integrata in sistemul centralizat. Adica daca pe un "capsunar" il prinde radarul in Romania, pana ajunge el in Spania gaseste amenda agatata in usa.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Iar daca nu o platesti nu are ce-ti face Laughing
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca vom fi cetateni ai spatiul-ui Shenghen, te strange fiscul de c....e si pana la urma vei plati. Adica nu poti vinde nimic pana nu platesi. Acum este simplu, platesti debitele din Romania si te doare in "basca". Daca? vom intra, "basina trasa in Spania pute mai repede in Romania decat ajungi tu cu masina"
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR