Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
un sfat prietenesc. am patit-o cand am vrut sa fac asigurare RCA Embarassed , cica! in rate la ai. era vb de vreo 900 ron, pe care dupa titlu ofertei se puteau plati in rate fara dobanda, daca aveai card reiffeissen bank. TEAPA! trebuia sa ai toti banii pe card, achitai toti banii odata, si dupa aia plareai la banca rata lunara. HALAL PLATA IN RATE!


Ultima modificare facuta de cristiacl la Mie 28 Jul, 2010 12:39 pm
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ceva nu e ok, reformuleaza. Nu poti sa platesti tot o data si dupa aia sa mai platesti inca o data in rate la banca.
Poate e vorba de acel card cu 12 rate fara dobanda, card avantaj...
  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
exact asa este! tu trebuie sa ai banii pe card, ei ii retrag toti odata, dupa care tu ii depui pe card, obligatoriu cel putin contravaloarea primei lunare, + rata stabilita de banca, pentru a-ti acoperi suma de pe card. ASTA ESTE, verificati, si haideti sa facem scandal! si este un card de credit maestro, fara alte avantaje
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai este un card de credit...banii de pe card sunt banii bancii la care ti-l faci. Te folosesti de ei (platesti 900 ron), dupa care te angajezi sa platesti lunar rata (adica sa le inapoiezi celor de la banca 900 ron, la final)
Skip ads

  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
asta asa e! dar de ce mai zic PLATA IN RATE A RCA. se presupune ca nu am banii toti odata, si imi convine sa paltesc bancii emitente a cardului, lunar ratele RCA, nu sa imi retraga toti banii odata. logic. ca doar asta e sistemul de plata in rate. cand nu dispuni de suma intreaga! oricum problema e ciudata, stima celor de la groupama!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am ajuns in punctul in care trebuie sa o luam de la inceput. RCA de 900 lei? Pentru ce masina?
In ceea ce priveste achizitionarea in rate, de mai bine de 5-6 ani, vanzatorul si finantatorul nu sunt una si aceeasi persoana (judica). Printre primii finantatori care au lansat moda liniilor de credit a fost euroline. Cu cardul de la ei, aveai o limita de creditare iar pe masura ce rambursai, soldul rambursat devenea disponibil pentru un nou imprumut. Cu un astfel de sistem, am platit cam 5 ani un imprumut de 700 lei, rambursand cam 120 in fiecare luna dar trebuie mentionat si ca am apelat periodic la disponibilul de pe el si am scos la un momentdat peste 2.500 lei. Sistemul asta se practica acum la mai toate creditele de consum, asa ca nu vad unde este problema in cel cu Uniqa si Reiffeissen.
  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
1 an persoana fizica, motor peste 2000 cmc.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea : cristiacl, nu intelegi sistemul Smile tu nu ai nici un ban. te duci la ei...iti fac cardul si ai o limita pe el (tu de fapt te imprumuti de 900 RON de la banca, platesti RCA-ul dupa care, LUNAR, duci bani la banca...cate 900RON/12luni=75RON lunar...tot ceea ce pierzi tu este comisionul de emitere card...
zi-mi ca ai inteles ca ai gresit, sau daca nu, zi-mi unde gresesc eu.
Skip ads

  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cristiacl a scris:un sfat prietenesc. am patit-o cand am vrut sa fac asigurare RCA Embarassed , cica! in rate la ai. era vb de vreo 900 ron, pe care dupa titlu ofertei se puteau plati in rate fara dobanda, daca aveai card reiffeissen bank. TEAPA! trebuia sa ai toti banii pe card, achitai toti banii odata, si dupa aia plareai la banca rata lunara. HALAL PLATA IN RATE!


din ce zici tu acolo tu de fapt platesti RCA de 1800 de lei , odata toata suma la asigurator 900 si apoi aceeasi suma de 900 in rate la banca . Ceva nu miroase bine . Tu "platesti" cardul respectiv la asigurator , banca vireaza in numele tau banii aia catre asigurator , dupa care tu platesti la banca rate lunare sau cum sunt ele , daca e card fara dobanda s-ar putea ca la inceput sa platesti un comision destul de gras Smile pt emiterea cardului sau deshiderea contului.
Sper ca acum ai inteles sistemul . Multa bafta .
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
adica am dreptate, nu iuliane ?Smile
  • julian_nica

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da Smile iti spun din propria experienta Smile
  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Alo! mai fratilor io nu am zis ca nu inteleg sistemul, dar semnalam o chestie cum inseala astia de la uniqa potentialii clienti! haide neamule la plata in rate, dar numai daca ai toti banii disponibili. De pret nu mai comentam , ca vb aia platim in rate, si nu ne permit sa avem ceva de spus, chiar daca sunt alte societati, cu preturi de 20-3o % mai mici, da astea nu dau in rate! eu asta semnalam, plata in rate, si cum prostesc clientii!, pe care ii pot. deci asta era! ms oricum de interes, si DA va dau dreptate, sistemul de card de credit, asta e!
Skip ads

  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Deci tot n-ai inteles:))) man, nu e vb sa ai tu toti banii... Ii iei de la banca si dupa aia dai tu bani in rate. Hai mai citeste o data si "semnale
za-ne" inca o data.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@cristiacl vrea sa semnaleze o reclama mincinoasa....si atat. Nu stiu de ce ati sarit la el toti..afeti ceva actiuni la asigurator?Smile) Sub pretextul ca iti dau in rate RCA (desi nu ei iti dau ratele ci banca), iti baga sub nas o prima de asigirare umflata, basca dobanda pe care o platesti bancii. Smile
Asta e teapa !
  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
liv corect!
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
NU !
Nu platesti la banca dobanda (e 0), asta doar daca e prin acel card mentionat mai sus (Avantaj)

Teapa, probabil, consta in "nu-ti da Uniqa ci-ti da banca", lucru care sincer nu intereseaza pe nimeni, + prima de asigurare colosala (asta poate sa dedica numai cristi) + comision ridicare card (40 ron daca tin bine minte), care e fix pix....daca tot nu ai bani, ce ti-i inca 40 ron in plus(intr-un an).

Corect?
Ideea e ca de la inceput sistemul a fost prost inteles.



PS:Deodata ce cristi a fost interesat de acea oferta inseamna ca suma politei nu e mare
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu am sarit absolut deloc la el. Pur si simplu i-am explicat fenomenul de finantare a unei vanzari, fenomen pe care el l-a prezentat ca pe o mare teapa. Nu am comentat pretul fiindca nu am avut termeni de comparatie (neavand alte exemple nu stim daca este mare sau mic), nu am comentat despre comision intrucat cardul poate fi folosit la orice alta operatiune comerciala si astfel comisionul devine invim raportandu-l la rulajul contului.
@cristiacl ar trebui sa ne explice in ce consta exact teapa.
  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu aveam card la reifeissen de vreo 3 ani, si nu "avantaj", deci nu mai detaliati sistemul de carduri de credit, aici vb de teapa cu reclama mincinoasa. despre asta vb, daca nu credeti, mg si verificati.
gabi@. teapa am explicat-o mai sus, plata in rate a rca, dar numai daca ai toti banii pe card.
  • cristiacl

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 17 td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
se poate inchide! rca facut in alta parte,
  • Antz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Tot ce inseamna UNIQA este o mare teapa...
Acum 1 an a trebuit sa repar fosta masina(Logan) pe RCA facut la UNIQA. Pentrut niste avarii minore in valoare de 1500RON am ramas fara masina 10 zile. 2 zile a durat reparatia, restul a fost tiganie cu UNIQA datorita faptului ca nu dau avize de plata in Cluj-Napoca; dosarele fiind trimise la Bucuresti. Intr-un final am recuperat masina doar dupa ce au facut plata deoarece avize nu se dau.
Sincer sa fiu nu va incurcati cu ei, si rugati-va sa nu ajungeti la ei penrtu a va repara masina pe RCA.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR