Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da acela e rosu indian
Skip ads

  • jhony89

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare

Si eu am comandat o Corsa 1.4 111 ani si pe 24 iunie ar trebuii sa vina Smile.

In afara de dotarile standard am mai pus pe ea:

-clima
-oglinzi electrice incalzite
-proiectoare
-scut motor
- jante 17"
-si culoarea silver star 3
  • rafanicu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am comandat o Corsa 111 de 1.2 in 23 martie cu promisiunea celor de la reprezentanta ca o voi primi pe 24 iunie...azi e 24 da masinuta inca nu a sosit. Cei de la reprezentanta sustin ca e fabricata si ca o asteapta pe saptamana viitoare. Cei care ati mai achizitionat cat ati asteptat?
  • Malign

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
deja am o luna intarziere fata de cele 2 cat mi-au zis cei de la autoglobus
Skip ads

  • boby19166

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Chiar azi mi-am comandat si eu un Opel Corsa 1.2 85CP editie 111 ani. Abia astept sa vina. Dar mai trebuie sa astept cel putin 2 luni. Eu am comandat-o cu culoarea rosie cu tapiterie in interior simpla(negru ci dungi albe) pentru ca asta venea cel mai repede. dealerul a spus ca normal dureaza "intre 3-4 luni" Shocked pai asta e treaba? mai da-o-n colo dom'le e masina nu vapor...si l-am intrebat Surprisedk..vad ca imi dati un termen "foarte rezonabil", spuneti-mi care ar veni cel mai repede...ce aveti pe "stoc" adica deja comandat? pai...pai...nu prea avem ce doriti(doream corsa 1.2 argintiu star cu proiectoare) dar avem rosu simplu...si asa am ajuns sa comand o Corsa rosie 111 year edition.
Initial am vazut in contract ca mi-a trecut 4 luni Shocked ..i-am zis: domnule asa nu merge...adica spui ca imi vine in cel mult 2 luni si bagi 4 luni ma duc la "x" si iau de acolo. s-a gandit si a zis ca punem 3 luni jumate...n-am acceptat nici asa..i-am zis 3 luni si gata..pana la urma a acceptat 3 luni.(oricum daca nu livreaza in 3 luni ma duc direct la OPC sun la directorul Opel South East Europe si sa vada ei cum imi dau optiuni gratis, dar sper ca imi vine la timp).

Initial fluctuam intre Renaul Symbol 2010 echipare Best si Dacia Logan Kiss FM ambele pe motorizari 1.2 16V euro4...dar m-am gandit sa ma uit si la Opel sa vad (ca doar am un Opel Vectra A si chiar si la aproape 20 de ani "se tine bine")...si am gasit Opel Corsa 1.2 editia 111 ani.
Ca si pret Opel Corsa intradevar e un pic mai ridicat dar calitativ este superioara fata de Symbol si Logan.

Apropo de praguri...am vazut ca sunt din ceva material asemanator cu aluminiu, stantat un pic pe partea exterioara la praguri. scrie "OPEL" pe ele...arata bine.


O sa vad cand imi vine masinuta(sper ca pana in septembrie) si va dau mai multe detalii despre ea (poze, descrieri, critici, parere cat mai impartiala).

Toate cele bune
  • narcri25

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2010

  • Mesaj Privat
rafanicu a scris:Si eu am comandat o Corsa 111 de 1.2 in 23 martie cu promisiunea celor de la reprezentanta ca o voi primi pe 24 iunie...azi e 24 da masinuta inca nu a sosit. Cei de la reprezentanta sustin ca e fabricata si ca o asteapta pe saptamana viitoare. Cei care ati mai achizitionat cat ati asteptat?

Am cumparat de curand o Corsa 111 years,alba, 1,4. Am luat-o de la Di-Bas. Mi-au spus ca am de asteptat 2 luni. Ca pe 8 iunie intra in tara. Exact asa a fost. Sunt ff multumita de masina. Am inteles ca Opelul Corsa se fabrica la Saragoza, Spania, de acolo e transportata pe trailer pana la depozitul auto din Ungaria, apoi vine in Romania. Cei de la reprezentanta pot urmari traseul masinii pe internet si-ti pot spune cu exactitate unde se afla masina la momentul asta.
Incerc sa pun mai jos niste poze.[imglb=https://www.clubopel.com/8080/uploads/2010-07/50379_ikuuhdrjo.jpg]
  • coturcu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
boby19166 a scris:Salutare,
Chiar azi mi-am comandat si eu un Opel Corsa 1.2 85CP editie 111 ani. ...
Toate cele bune


Salutare,

Imi doream o masina pentru sotia mea si, ocazional, pentru parinti (le-am inmormantat Dacia din 76). Aveam mai multe optiuni:
1. VW Polo - masina faina, scumpa cu toate optiunile pe care le doream, sfatuit de un inginer de la service-ul lor sa ma uit in alta parte
2. Seat Ibiza - estetic OK, motor Euro 4 - mai costa ceva la inmatriculare
3. Toyota Yaris - dezamagit de drive test-ul facut (stabilitate asa si asa), nu ne place botul ei, un pic seaca in interior, cu tot cu bordul ei electronic
4. Am mai testat Renaul Clio si Hyunday I30 - pass la amandoua

Asa ca suntem posesorii unui Opel Corsa 1.2, 85CP, Silver Lake, de o saptamana. Am optat pentru aceasta masina din mai multe considerente:
1. Avem un Opel Vectra A 1.6 AC din 1993, merge brici, consuma in jur de 5.6 l/100 km, il foloseste taica-meu;
2. Mai avem un Vectra C 2.0 DTI din 2004, sunt extrem de multumit de el (masina incapatoare, consum mic, tinuta de drum, n-am bagat decat consumabile in ea);
3. Opel Corsa 111: pret rezonabil, editie accesorizata (computer de bord, cruise control, CD-MP3, tot felul de covorase inscriptionate, TRANSMISIE PE LANT, roata de rezerva normala o dimensiune mai mica - rotile sunt pe 15", rezerva pe 14"); am mai adaugat ESP, airbag-uri laterale, proiectoare, tetiera mijloc spate.

Am asteptat-o exact 3 luni (comanda pe 31 martie, livrata pe 30 iunie). Am un email neoficial de la GM in care se spune ca au comenzi foarte mari pe acest model, dar ca au avut o problema pe linia de fabricatie care a condus la aglomerarea comenzilor. De asta dureaza mai mult livrarea.
Important este momentul in care intra pe linia de fabricatie. Din acest moment ai seria de sasiu (dealer-ul ti-o comunica si schimbi contractul). Sunt 48 de stagii de fabricatie si dealer-ul iti poate spune in ce stagiu este masina. A durat o saptamana de la iesirea de pe linie pana la livrare. La livrare masina a avut 5 km.

Primele impresii:
1. Fiind in perioada de rodaj, consuma mai mult decat scrie la carte (6.6 l/100 km pe extern); voi vedea dupa 5000 km cum se comporta;
2. E OK pentru oras
3. Daca ai 4 persoane mature in masina, ar ma tb niste cai
4. Confortabila in interior; culoare placuta a plansei de bord - negru lucios, la fel ca si ornamentele la usi; dezavantaj: se cunoaste praful pe bord;
5. Are 7 personalizari pentru diverse chestii: temporizarea la stergatoare, viteza maxima - te anunta cand o depasesti, inchiderea automata a portierelor, ceva cu geamurile - nu retin ce si nu am cartea la mine etc.
6. Faruri de zi automate
7. Sonorizare super OK

Cam asta e. O mai am o saptamana la dispozitie, dupa care o predau sotiei.
Noroc celor care-si vor achizitiona o Corsa in viitor.

Cornel
  • coturcu

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cristinaa85 a scris:Salut

Am cumparat si eu de curand opel corsa 111 1.2 85 cp de la di-bas Bucuresti. Este alba, pe langa dotarile ei standard i-am mai adaugat un pachet de iarna cu incalzire in scaunele din fata si volan in jur de 100 de euro si am renuntat la proiectoare. In rest alte dotari nu mi s-au parut necesare..Are :
-aer conditionat
-pilot automat
-un bord negru lucios (pe care se pune praful foarte repede si se murdareste de amprente),dar arata foarte bine daca ai grija de ea...
-ABS
-comenzi pe volan
-mp3 player,cu iesire auxiliara pentru ipod
-geamuri fumurii spate+luneta
-faruri si stopuri fumurii

Sunt multumita de ea per total, cred totusi ca mergea mai bine un 1.4 . Am iesit in afara Bucurestiului si m-am cam rugat de ea... Consumul e bun, exact cat scrie pe site in jur de 8.3 si afara 6.4.


Sa ai grija cu volanul incalzit, tb f. bine intretinut. Volanul fiind din piele, crapa cand e expus la sursa de incalzire.

Cornel
Skip ads

  • davoi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Timpul de asteptare la Autoglobus Timisoara e imens! Cine-mi impartaseste din experienta? Am senzatia ca habar n-au unde-i masina si cand ajunge in Timisoara!
  • davoi

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
boby19166 a scris:Salutare,
Chiar azi mi-am comandat si eu un Opel Corsa 1.2 85CP editie 111 ani. Abia astept sa vina. Dar mai trebuie sa astept cel putin 2 luni. Eu am comandat-o cu culoarea rosie cu tapiterie in interior simpla(negru ci dungi albe) pentru ca asta venea cel mai repede. dealerul a spus ca normal dureaza "intre 3-4 luni" Shocked pai asta e treaba? mai da-o-n colo dom'le e masina nu vapor...si l-am intrebat Surprisedk..vad ca imi dati un termen "foarte rezonabil", spuneti-mi care ar veni cel mai repede...ce aveti pe "stoc" adica deja comandat? pai...pai...nu prea avem ce doriti(doream corsa 1.2 argintiu star cu proiectoare) dar avem rosu simplu...si asa am ajuns sa comand o Corsa rosie 111 year edition.
Initial am vazut in contract ca mi-a trecut 4 luni Shocked ..i-am zis: domnule asa nu merge...adica spui ca imi vine in cel mult 2 luni si bagi 4 luni ma duc la "x" si iau de acolo. s-a gandit si a zis ca punem 3 luni jumate...n-am acceptat nici asa..i-am zis 3 luni si gata..pana la urma a acceptat 3 luni.(oricum daca nu livreaza in 3 luni ma duc direct la OPC sun la directorul Opel South East Europe si sa vada ei cum imi dau optiuni gratis, dar sper ca imi vine la timp).

Initial fluctuam intre Renaul Symbol 2010 echipare Best si Dacia Logan Kiss FM ambele pe motorizari 1.2 16V euro4...dar m-am gandit sa ma uit si la Opel sa vad (ca doar am un Opel Vectra A si chiar si la aproape 20 de ani "se tine bine")...si am gasit Opel Corsa 1.2 editia 111 ani.
Ca si pret Opel Corsa intradevar e un pic mai ridicat dar calitativ este superioara fata de Symbol si Logan.

Apropo de praguri...am vazut ca sunt din ceva material asemanator cu aluminiu, stantat un pic pe partea exterioara la praguri. scrie "OPEL" pe ele...arata bine.


O sa vad cand imi vine masinuta(sper ca pana in septembrie) si va dau mai multe detalii despre ea (poze, descrieri, critici, parere cat mai impartiala).

Toate cele bune


Eu astept deja de la sfarsitul lui martie! Poate ai noroc si masina ta sa fi fost deja comandata de ei.... O sa m-apuc si eu sa merg la opc si peste tot! Ziceai ceva de sunat la directorul Opel South East Europe? Imi dai ceva detalii, te rog?
Multumesc.
  • bita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,de curand am obs. prin trafic o masina fff simpatica in 5 usi si era un corsa,recunosc si imi cer iertare pentru asta Smile,sunt posesor de o alta marca de masina 'cea cu elicea de avion' de vreo 7 ani un benzinar dealtfel,acum cu ocazia ca isi ia si sotia permis auto vreau sa-i cumpar o masina dar sa o folosesc si eu,m-am gandit la un corsa 1.3 disel 90 sau 95 cp parca... dar cu cv easytronic,full,citeam pe unele posturi mai vechi ca 'easytronicul' a avut sau are cv probleme,prin anii 2001- 2006 ,eu vreau sa iau una noua cu pachetul OPC daca s-o face pt. 5 usi,astept pareri si sugestii,multumesc.
  • boby19166

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@bita: daca poti ia una cu cat mai multe optiuni. preferintele nu se discuta. corsa imi place si mie (trebuie sa-mi vina si a mea cam in 2-3 saptamani). o sa revin cu detalii (poze, pareri, chestii enervante, utile).

@davoi: scuze ca nu prea am dat prin partea asta de forum..o sa caut unde am gasit date de contact si revin cu ele(daca le mai gasesc). sper totusi sa iti vina repede masinuta.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mai astea le trag cu franghia de la Saragosa pana in RO, eu asa timpi de asteptatr nu am mai vazut... Sad
  • boby19166

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
"cica" a mea (Corsa 111years edition 1.2) soseste totusi pana la sfarsitul lui august..poate pana pe 15 aug. initial mi-au zis sfarsit de august-inceput de septembrie. OM' vedea cand vine si trece de purecat. ii trag de mustata pe cei de la reprezentanta. cred ca reviziile le voi face in alta parte dupa cum se comporta cu clientii..adica 0 interes din partea lor.


@davoi: postez si aici datele de contact ale unei persoane de la Opel RO

Florin Ciobanu
mail: florin.ciobanu@gm.com
telefon: 021 206 07 08

eu am vorbit cu el despre nemultumirile din contract (taxa spulimentare ceruta de dealer pentru "pregatire masina, servicii vamale/RAR") si spunea ca se poate scoate clauza din contract (ca oricum trebuie sa-l refac pe TVA 24%) si o sa-mi fac eu drumurile pe la RAR, etc.

EDIT: vine masina inainte de 15 august.yeeee...asta e vestea care ma bucura. intre timp taxa de 120 eur + tva a avut o poveste "interesanta" : spuneau ca o sa fie 60 eur, dupa aia 80 si azi verdictul final: 100 eur+tva ..deci..bila neagra iar. sa vad..daca nu am nevoie urgent de masina(aveam ceva planificat) nu le platesc nimic in plus si-mi fac eu RAR+inmatriculare..asa in 100 eur incape tot, adica inmatricularea cu nr permanente. sa vad cum trece de inspectie cand vine Rolling Eyes
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am sunat si eu la persoana de mai jos:

Florin Ciobanu
mail: florin.ciobanu@gm.com

Tipul parea foarte amabil, si am obtinut informatii in plus fata de cei de la reprezentanta Huber Sibiu. Se pare ca termenul de livrare pentru Corsa mea e saptamana 38 (ultima din Septembrie). Daca n-ar fi fost vacanta in august, mi-ar fi venit la sfarsitul lui august. Am cerut ceva detalii despre motorul meu Ecoflex 1.3CDTI, 96 cai, 6 trepte, euro 5, insa nu stia mare lucru, detalii urmand sa primesc in septembrie. Cica motoarele astea sunt noi pe Corsa. Singurul lucru pe care mi l-a spus este ca motorul are un cuplu de 210Nm, foarte bun. De-abia astept sa-i fac kilometrii!
  • boby19166

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca am putut ajuta pe cineva.

Mi-a sosit in sfarsit masina(Opel Corsa 1.2 111 years edition rosie) saptamana trecuta dar abia azi ma pot duce sa iau cartea masinii sa ma apuc de inmatriclat definitiv. (o sa detaliez toata povestea cu masina cand voi deschide un jurnal de bord despre ea). pana atunci am dat de belea cu vechea masina(opel vectra 1.8 benzina..si trebuie sa o repar si pe asta).
  • Otniel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,
Vreau sa va intreb ca sunteti mai cu experienta..ce parere aveti de opel corsa 111 years asta care este la promotie la 7700 de euro..isi merita banii? Are careva? Sau macar ceva asemanator..ca nu stiu ce sa fac as vrea sa o iau pe asta..ma mai gandesc si la un Ford Fusion..si la un Aveo dar Corsa asta mi se pare cea mai faina la banii astia..puteti sa ma indrumati si pe mine?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uite aici https://www.clubopel.com/vie...27&start=2640
  • Otniel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am vazut topicul dupa ce am postat..merci oricum
  • floreaus

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2008 1.3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Un sfat pentru cei ce detin o corsa cu motorul de 1.2,cred ca ati observat deja ca motorul nu face minuni,dimpotriva e chiar enervant uneori la depasiri mai ales,eu o am pe a mea de 3-4 luni si am facut deja 10.000 km,venind intr-o seara de la servici foarte foarte obosit am uitat sa schimb vitezele,eram in treapta a 3-ia(motorul acesta are mai multe vibratii la 3000 ture decat la 4-5 mi),pe la 5000 de ture am calcat brusc pedala de acceleratie...am ramas uimit,surprins,extaziat!Senzatii din alea le-am avut doar cu cealalta masina(o mazda 6 cu 120 CP).
Dupa ce am mai studiat putin am aflat ca puterea masinii declarata o avem de abia la 5600 ture.
Concluzie:
daca vreti sa vedeti ce poate masinuta duceti-o lin pana la 5000 si calcati dupa asta pedala,veti ramane uluiti!

P.S. faceti asta doar dupa rodaj!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR