Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Salut! Imi cer scuze daca am deschis un topic care poate mai fusese descutat (am dat search dar nu am primit raspunsul dorit la intrebarea pe care o aveam).

In prezent am niste anvelope Michelin All Season 195/65/R15 89H si as dori sa le schimb cu Dunlop SP 4All Seaason M+S (la un pret de 334 RON/buc).

Intrebarea este: Sunt bune, au aderenta pe ploaie si iarna?
Merita sa le achizitionez?

Va multumesc anticipat
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dunlop - foarte bun
All season - foarte rau
Din orice punct de vedere. Smile
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cunosc pe cineva care are Dunlop all season pe masina si a zis ca is foarte bune au aderenta buna...isi merita banii...eu am pe fata Debica Navigator all season si nu sunt multumit de ele
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
"all season" nu este decat strategia de marketing aplicata de mai toate companiile ce produc anvelope, din necesitatea lor de a vinde si "a multumi" pe cei ce cred ca le pot avea pe toate intr-unu(intelegeti voi...e ca samponul si balsamul intr-un singur produs - si te umpli de matreata Laughing ). Cat despre Dunlop numai de bine.Dar retine!NICIODATA ALL SEASON!
Am Dunlop SP 01 - vara si sunt foarte multumit de ele.
Skip ads

  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.
Sincer as3dyum mi-ai dat mult de gandit despre all season. Totusi pana acum am avut all season si am fost destul de multumite de ele atat pe timp de vara cat si pe timp de iarna. E drept ca iarna nu se comporta la fel de bine ca cele speciale pentru anotimpul rece dar isi fac treaba.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu am cumparat al doilea set de Dunlop SP 01 (vara) si ma declar foarte multumit de ele. cu primul set am facut aproape 50mii km. Am trecut si a doua iarna cu Dunlop-uri de iarna (cred ca M3 le zice). Iar, foarte multumit. Nu stiu cum sunt cele all season, dar cele de vara folosite vara si cele de iarna folosite iarna nu m-au lasat in nici o situatie.
apropo de pret... mai cauta un pic... eu am luat noi noute din magazin (din SM) Dunlop Sp 01 cu 190 lei bucata.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am avut DUnlop SP2020 (din fabrica venite pe Astra Classic II) . Ce pot sa zic, bun, destul de dure, s-au uzat in vreo 40k km dar am tras pe ele, in schimb pe umezeala eram cam "fiul ploii" . Sincer nu stiu exact ce fel erau, uni ziceau ca sunt de vara, altii ca all season, oricum de iarna nu erau Smile.

Acum am Dunlop SP FastResponse (de vara). Nu le am decat de vreo 3000km . Sunt super OK chiar si pe umezeaza, am ramas blocat cat de bine a putut fi controlata masina prin balti si apa mare pe asfalt, unde in mod normal cu celelalte as fi facut patinaj (a se citi acvaplanare). Despre uzura nu ma pot pronunta deocamdata. Pe asfalt uscat rareori simt ABS-ul sau scartai la plecare, aderenta e OK spre f buna. In schimb Dunlop-urile sunt mai zgomotoase decat cauciucurile de la alte firme (citit de pe alte forum-uri). Eu nu le-am putut compara decat cu niste Pirelli WinterCarving , dar e irelevant fiindca alea sunt de iarna si prin definitie sunt mai moi.

Eu zic ca ptr ce folosim noi masinile (cel putin eu), Dunlop-urile sunt super OK, la fel si Michelin, Continental,...

decat cauciucuri all season (daca iei in considerarare ca stai intr-o zona unde nu ai zapada sau ai doar cateva zile pe an) poti sa iei in considerare niste cauciucuri de vara doar, iarna trebuie sa circuli cu mai multa grija, dar daca profilul e in stare buna te descurci onorabil.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
All season sunt mai scumpe decat cele specializate de vara sau de iarna, cumpararea lor fiind aproape la acelasi nivel cu 2 seturi specializate. Ca orice lucru bun la toate nu este bun pentru nimic. Pentru a fi utilizate vara, materialul din calea de rulare trebuie sa fie mai dur pentru a rezista la temperaturile inalte. Acest lucru il face impropriu pentru utilizarea iarna cand trebuie de fapt sa fie moale.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bandi are dreptate
Asta iarna, in delegatie, cu masina de la firma. Pe fata, gume de iarna, pe spate, all season. Am prins perioada aia meseriasa, cand a nins in nestire, prin ianuarie-februarie. In cate curbe a inceput spatele sa-mi fuga....
La obiect: Dunlop: super OK, eu pe a mea am dunlop (un set de iarna, un set de vara) super multumit, desi conduc destul de sportiv, niciodata nu am avut emotii.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu am dunlop sp4 all season de 3 ani. sunt multumit de ele.

pe zapada - aderenta buna ( o conta si greutatea masinii). nu am derapat. insa eu merg in limitele bunului simt cu masina. nu o fac pe shumi la volan;

pe ploaie - au aderenta foarte buna, nici ce mai mica senzatie ca o in curba sau intr-o balta sa-ti fuga masina;


vara la temperaturile alea ridicate: nu scartie, se lipesc bine de asfalt.


pe masina de serviciu am dedicate de vara ( sp 2020) si nu simt ca aia s-ar comporta mai bine decat all season-urile mele.


acuma fiecare face ce vrea.

PS: urmatorul set de anvelope o sa fie vredestein quatrac 3.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
eu am avut all season de la vredestein si am fos foarte multumit de ele atat iarna cat si vara, acum nu mai am pentru ca nu prea se mai gasesc.
  • ncosmin

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Mi-am luat cauciucuri. Din pacate nu Dunlop ci Pirelli P2500 all season (195/65/R15 T). Nu am mai gasit Dunlop si sincer sa fiu m-am grabit putin sa imi schimb rotile (pneul din dreapta stape avea o galma destul de mare si era atat de tocit pe interior incat se vedea putin armatura).
Sper sa ma tina Pirelli-urile precum Michelin-urile pe care le-am avut pana acum (am facut 120.000 de km cu alea).
Skip ads

  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu stiam la ce sectiune sa pun si eu intrebarea mea legata de cauciucuri.
Sper sa nu supar pe nimeni daca intreb aici.
ce inseamna 94V sau 91T care se gaseste scris pe anvelope. La ce se refera?
Exemplu: 225/55 R16 94V sau 195/65 R15 91T

Multumesc, si scuze inca o data daca nu aici isi avea locul intrebarea.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
oviprof a scris:Salut,
Nu stiam la ce sectiune sa pun si eu intrebarea mea legata de cauciucuri.
Sper sa nu supar pe nimeni daca intreb aici.
ce inseamna 94V sau 91T care se gaseste scris pe anvelope. La ce se refera?
Exemplu: 225/55 R16 94V sau 195/65 R15 91T

Multumesc, si scuze inca o data daca nu aici isi avea locul intrebarea.


Iaca aici raspunsuri la ce te roade ( nu mai insist cu cautatul...ca deh....asta e )
https://www.clubopel.com/vie...citeste++anvelopa
  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult !
Am incercat si eu cu "cautare" dar nu prea mi-a iesit. Se pare ca n-am stiut exact ce cuvinte cheie sa introduc.
Scuze !
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
94T

94 = indicele de greutate
T = indicele de viteza

LE: scuze, aveam topicul deschis de dinainte sa primesti raspunsul de mai sus Smile
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca Dunlop SP Fast Response (vara) sunt cele mai bune cauciucuri la dimensiunile 205/55/R16H. H-indice de viteza legal pe masinile noastre. Nu incercati All-season...tot mai bune sunt pneurile specializate. Mai bine 2 seturi decat un all-season
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu celor care au masinile ( Opel ) incaltate cu Dunlop si sunt foarte multumit de performantele si de anduranta lor pe timp de vara.
Eu am Dunlop SP 01 205/55/R16H fast track sau fast response ( de vara ), din cate stiu cauciucurile sunt pe masina de peste 50.000 km si inca pot spune cu mana pe inima ca le mai folosesc cel putin 1 an pe timp de vara, iar cele de pe spate, avand uzura mai mica le mai folosesc minim 2 ani cred.
Nici pe carosabil ud ( pe timp ploios ) nu ma fac de rusine ci se comporta destul de bine, atata timp cat fortez nota si nu conduc foarte agresiv.
Problema e ca iarna sunt mort cu ele si trebuie sa-mi iau si un set de anvelope pentru iarna.
Ceva sugestii ? Nu ma intereseaza neaparat noi. Vreau un pret bun pt. ca tocmai am bagat 10.000 Euro in renovare casa si nu-mi permit luxul de a achizitiona noi, plus ca le pun pe masina doar cateva luni cat tine iarna.
  • axxelboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cele mai bune cauciucuri dupa parerea mea, inainte am avut Continental dar Dunlop e e mult mai bun
  • nick_florin

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cred ca depinde si de cat de buna e directia masinei.am pe masina de firma Dunlop all season si am cu ele deja 15.000 km plus ca nu le am de noi.si masina e fiat doblo si mai merg cu incarcat si pe asfalt si pe drum d etara si se comporta de minune.eu unul sunt foarte multumit
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR