Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Saluatare.Dupa o iesire 4x4 dar nu extrem si dupa ce mi-a sarit mrl-ul dreapta(manual AVM) a inceput sa se auda o caraiala,la inceput pe stanga iar acuma dupa ce am montat mrl-ul inapoi se aude pe dreapta.
Se aude ca si cum din cand in cand ar vrea sa se cupleze ceva pe acolo.

Ce o fii ca ma streseaza tare si mie frica sa nu fie ceva grav.



Ps:am uitat sa va zic ca am vazut ca mi sa spart burduful de la planetara dreapta.O fi din cauza aia?


Ajutorrrrrrr.
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa-ti zic despre mrl-ul manual, dar despre burduful de la planetara, sa stii ca este o chestiune ce nu sufera amanare... ceva apa si ceva praf daca intra acolo fac ravagii!
despre mrl, nu stiu daca au ceva arculete, verifica si tu sa nu fie vreunu nelalocul lui.
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
kriu a scris:nu stiu ce sa-ti zic despre mrl-ul manual, dar despre burduful de la planetara, sa stii ca este o chestiune ce nu sufera amanare... ceva apa si ceva praf daca intra acolo fac ravagii!
despre mrl, nu stiu daca au ceva arculete, verifica si tu sa nu fie vreunu nelalocul lui.


Mrl-ul azi l-am desfacut si l-am uns ca era cam uscat si acuma astept sa vad daca mai caraie.
Vizavi de schimbat burduful as vrea sa ma pun sa-l schimb eu crezi ca ma descurc?Daca stii cumva sa-mi zici cam care ar fi pasi si ce trebuie desfacut?

Mentionez ca am un pic de habar cam ce este pe acolo fiindca am schimbat pivoti pe ambele parti Very Happy
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
pai trebuie sa depresezi pivotul inferior, desfaci mrl-ul ca sa poti scoate siguranta din capatul planetarei, dai cu un ciocan de cauciuc in capatul ei si tragi jamba in afara...
acum ai capatul planetarei liber... desfaci colierele de la burduf si... de aici nu mai stiu...Smile vezi ce siguranta mai are si pe acolo dupa ce speli bine vaselina.
daca ai cat de cat habar, iti dai tu seama, nu trebuie sa mai fi facut neaparat asta vreodata.
bafta!
Skip ads

  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa schimb burduful uraaaa.
Pasi ar fi:se demonteaza mrl-ul,se demonteaza pivotul de jos complet,se demonteaza capatul de bara care vine de la caseta de directie(ala care se prinde de fuzeta)
Se scoate planetara din fuzeta ridicand de fuzeta pina iese.
Am incercat sa desfac capul de la planetara dar nu am reusit,nu am gasit nici o siguranta sau ceva,asa ca am desfacut-o din cutie.
Acolo am desfacut clema care tine burduful(aia mare)am tras de burduf ca sa am loc sa bag mana inauntru si pe margine putin in interior se afla o siguranta care iese foarte usor.
Am scos planetara din cutie cu tot cu bile si mecanismul care este acolo,am curatat putin vaselina din capatul ala si am desfacut siguranta.Dupa ce am scosiguranta respectiva iese tot angrenajul ala cu bile.
Dupa am scos burduful de catre cutie,celalat era si asa rupt,am spalat peste tot bine bine cu benzina si am inceput sa le pun inapoi de la coada la cap.

Am lucrat singur cam 4 ore.

Sper sa ajute si pe alti.Daca sunt nelamuriri sunt de gasit aici sau pe PM

bafta
  • cozma andrei

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare :

cu caraiala cum mai stai ?


si eu aud asta in special cand virez

eu am MRL-uri automate , cu planetarele stau bine pentru ca sunt aproape noi
  • florin_darabut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Arad
  • Masina: Frontera 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Caraiala nu se mai aude,ce-i drept nici nu prea am umblat cu masina vedem.
  • cozma andrei

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mersi de raspuns cred ca am sa desfac si eu MRL-urile sa vad care e treaba

posibil sa nu decupleze
  • mihaialex

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut....la mine ciriala a disparut dupa ce am schimbat burdufurile de la planetare,care erau sparte...frontera 2001...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu are nici o treaba caraiala de la MRL-uri cu burdufurile. MRL-ul nu e influentat daca ai sau nu burdufuri. Dar ca sa schimbu un burduf, trebuie sa demontezi si MRL-ul asa ca vrand nevrrand s-a remediat si problema de la MRL.
  • M. Catalin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
De unde gasesc si eu mrl-uri pt o frontera A 98. 2.5 tds imi caraie mereu si trosnesc cand o fortez pe 4x4
  • Mindrut .laurentiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Drobeta-Turnu Severin
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2021

  • Mesaj Privat
Mi se aude un troncanit urat pe partea dreaptã când cuplez fata menționez cã am mlr automate

Mrl-ul azi l-am desfacut si l-am uns ca era cam uscat si acuma astept sa vad daca mai caraie.
Vizavi de schimbat burduful as vrea sa ma pun sa-l schimb eu crezi ca ma descurc?Daca stii cumva sa-mi zici cam care ar fi pasi si ce trebuie desfacut?

Mentionez ca am un pic de habar cam ce este pe acolo fiindca am schimbat pivoti pe ambele parti Very Happy[/quote]
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR