Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut

Am facut schimb auto cu o persoana si vreau sa imi pastrez numerele vechi si persoana respectiva la fel
Aveti idee ce ar fi de facut ? mentionez ca suntem din judete diferite


multumesc
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Te duci la inmatriculari cu contractul de schimb (sau vanzare-cumparare) si platesti taxa de rezervare. Cumparatorul, cand o inmatriculeaza, trebuie sa prezinte copia chitantei pentru a nu fi distruse placutele. Dupa inmatriculare, iti trimite placutele.
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu ai nevoie si de chitanta de la numere cand ai inmatriculat-o pe numele tau .
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De ce ai avea nevoie de chitanta cu care le-ai platit initial? Crezi ca nu este alta posibilitate de a dovedi ca-ti apartin?
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cand mergi la politie sa faci radierea de pe tine ii zici la nenea de acolo ca vrei sa iti pastrezi nr. platesti o taxa de 30 lei ( atat a fost la mine acum 1 an) cand mergi cu actele noi masini ii areti la nenea chitanta si e gata treaba.
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu stiam ca daca ai chitanta aia de 80 de lei sau cat e cand iti iei numere preferentiale si vrei sa pastrezi numerele cand vinzi masina nu mai trebuie sa platesti altceva daca ai acea chitanta, acum nu stiu exact cum mai este !
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca a trecut ceva timp si poate a mai trecut cineva prin asta mai recent:
Daca vand masina este cumva vreo varianta sa pastrez numerele mele (placutele, tablele) ca si amintire? Nu ma intereseaza sa folosesc combinatia la o alta masina, vreau doar tablele sa le agat undeva Smile

Din ce am inteles taxa de 30lei este doar pentru rezervarea combinatiei, iar la urmatoarea masina evident se vor plati din nou cei 80lei sau cat mai este pentru placutele in sine (nu ma intereseaza varianta asta)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Placutele se distrug pentru a nu fi folosite pe alte masini asa ca doar daca le rezervi sau cu mult noroc poti ramane cu ele.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
depinde de unchiesul sau matusa de la ghiseu
acum 2 ani am mers sa imi iau numerele definitive (am stat o luna pe provizorii)
Am uitat sa duc placutele cu numerele provizorii cu mine
Unchiesul de la ghiseu m-a pus sa jur cu mana pe talon ca le-am distrus, si a fost OK. Oricum, daca i le dadeam lui, le taia cu ghilotina si apoi mi le dadea inapoi.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cel caruia i-ai vandut masina trebuie sa predea obligatoriu placutele cand inmatriculeaza masina pe numele sau.
Tu daca vrei sa pastrezi numerele te duci la serviciul de inmatriculari din orasul tau si faci rezervare pentru combinatia de numere care ai avut-o (atentie, doar combinatia este rezervata, placutele nu o sa ti le dea).
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am si acum placutele de inmatriculare de la prima masina ( dacia 1300 ) pe care am casat-o. Cand am fost la serviciul de inmatriculari pentru radiere, nu am dus placutele, iar ofiterul de serviciu m-a rugat ca atunci cand ajung acasa sa le tai cu "flexul". Nu m-am conformat Smile si le am montate in garaj ca amintire Wink
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Acum un an cand am cumparat masina vanzatorul a vrut sa pastreze numerele si nu a putut din cauza ca nu eram din acelasi judet.
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cu 30 pastrezi numerele,si dacã vrei sa le folosesti din nou platesti 80(ca preferentiale).
Deci cu 30 lei ai numerele de "colectie"
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
CV50NIK a scris:Acum un an cand am cumparat masina vanzatorul a vrut sa pastreze numerele si nu a putut din cauza ca nu eram din acelasi judet.



exact problema aceasta am intampinato si eu cand am vandut prima masina si am vrut ca sa imi pastrez numerele.Am vanduto la cineva din judet, a trebuit ca sa il sun intruna ca sa stiu cand transcrie masina sa pot sa merg cu el sa rezerv numerele cand i-a facut radierea ca alfel nu le puteam rezerva!
  • iulimlc

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
30 ron rezervare numere si apoi 80 ron la inmatriculare cu numere preferentiale
  • OPEL-BRI

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu am predat o masina la rabla...am vrut sa rezerv numerele.....iar de la ghiseu a zis ca nu se poate ca sunt deja solicitate, sau rezervate de cineva (persoana sau firma)...

a mai auzit cineva de asa ceva?
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@ OPEL-BRI.......nu se poate asa ceva - acel/ acea nene sau tanti de la ghiseu are buba la cap - atunci cand radiezi masina numerele de inmatriculare ale masinii sunt libere , adica se pot da la alta masina .....dar prioritar esti tu fostul proprietar al masinii , daca vrei sa le pastrezi pentru masina cumparata

...Succes si dute la ghiseu cu multa rabdare...




.....cand ai predat masina la rabla ....ai dat si numerele de inmatriculare ? Eu zic ca nu Very Happy .....cei de la REMAT iti dau o hartie si cu placutele masinii te duci la serviciul de inmatriculari - radieri . Pana nu radiezi masina + nr. de inmatriculare esti in continuare proprietarul masinii
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cred ca avea o "cunostinta" care voia combinatia... de-asta a zis ca sunt deja "solicitate"... legal nu are cum sa le rezerve... pt ca sunt alte tale... eventual poti sa-i spui: ce te faci daca eu nu vand/casez masina care are deja numerele care zici ca-s rezervate?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Aici te contrazic. Firmele sau institutiile statului pot rezerva anumite combinatii de numere in avans, bineinteles platind pentru aceasta rezervare. Daca tu ai o combinatie rezervata de altcineva, in momentul in care radiezi masina, numarul nu mai este valabil.
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Oare de ce nu ma mira, doar traim in tara tuturor posibilitatilor.

p.s. Tara merge cum trebuie sa mearga: pe pile, pe relatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR