Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu pot pune preturi pt ca fac reclama,....Editat (Edwin ) http://www.tachoboss.de/en/...e-preisliste.html sau aici http://pixelfix.net/eng/bmw.html
Skip ads

  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Virinel a scris:
xanderx a scris:Cum vi se pare un 80 euro pe inlocuirea panglicii deteriorate sau un 50 euro pe relipirea panglicii vechi cu conditia sa aibe traseele intacte, fara prese fara hartii si cum mai spun unii de pe aici fara improvizatii ?
Relipirea paglicii se face si pe pcb si pe lcd , ca si in fabrica la fabricarea lor. Vreau sa stiu daca merita sa investesc in aparatura sau nu , cateva pareri daca se poate asupra preturilor de mai sus.
Ms

Sincer sa fiu nu mi se pare o suma colosala avand in vedere ca unul SH costa cel putin 300 lei si mai mult ca sigur are si el ceva pixeli lipsa Wink

Un second defect, da e cam 150-300 ron , un second bun fara pixeli lipsa e peste 100 de euro poate sa ajunga si la 150 dar media e 130 euro , reparatia lor dincolo in germania, e cam in jur de 100 euro , in fine oricum am preturi mult mai mici decat ei si totodata sunt Roman (deci midul nu pleaca din tara , taxe mici de transoprt) si cred ca am castigat incredere prin colegi vostrii care si-au reparat midul la mine Wink
Mesri de parere si astept si alte comenturi
  • alexandru_petcu

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos Xanderx!

Se poate observa ca mid-ul meu nu mai are nicio problema Twisted Evil






Recomand un om serios!

Alex
  • ConstantinescuAkbar

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Agila 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut Xanderx am sa te contactez si eu deoarece incepe sa aiba "personalitate" si MID ul de pe Astra G pe care detin , totusi sunt curios chiar nu este un oltean istet? aici in patria prazului ? am mers pe la cativa electronisti si toti ma indrumau catre centrele de dezmembrari auto....
Xanderx dupa ce vei achizitona aparatura ar fi de bun augur sa postezi un tutorial si poze cu vechea metoda sa o denumim generic "rudimentara" poate isi fac curaj...
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Omul a muncit sa gaseasca o metoda de a rezolva pixelii lipsa de ce ar divulga rodul muncii sale ?
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum zicea si Visse, omul a muncit mult si parerea mea e ca nu costa o avere sa repari o componenta, zic eu foarte importanta a masinii la pretul care il cere, in orice caz respect pentru ideea lui si nu cred ca poate sa faca multi ce a reusit el, trebuie multa rabdare si precizie.

In alta ordine de idei, pentru cei care spun ca e o improvizatie ce face XanderX, eu va spun doar ca Siemens s-a grabit si a gresit cand a conceput acest MID, folosind panglici care se dezlipesc de la caldura si se deterioreaza foarte usor, poate a fost intentionat sa nu tina mai mult de 5-6 ani, voi ce credeti, Siemens cand nu are idei, nu imporvizeaza? Pacat ca improvizeaza prost. Iar aici tot respectul pentru XanderX, care a gasit rezolvarea "improvizatiei" celor de la Siemens, altfel stateam cu pixelii morti, pe zi ce trece tot mai multi.

Inamicul numarul 1 al MID-urilor : caldura.

Toti dintre detinatorii unui MID de Astra "virgin", nu numai de OPEL, ajung in final cu pixeli lipsa, nu neaparat din cauza celor 3 beculete, ci si din cauza arºiþei soarelui pe timp calduros. Pentru a proteja mai bine afisajele electronice de soare, folositi parasolare , chiar si 2 pentru a impiedica razele sa bata direct pe ele, sfatul e pentru cei cu MID-uri reparate, ca pentru cele "virgine lipicioase" nu e leac, caldura le deterioreaza oricum.

XanderX, bafta in continuare !
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus mid pe masina acum 2 ani , de la inceput a avut cateva linii lipsa stiind asta am inlocuit becurile cu leduri de 0.5w si uite asa de 2 ani incoace tot cu aceleasi linii lipsa am ramas . Am un coleg care are un Golf 4 si el are probleme cu computerul de bord , linii lipsa si care tot de Siemens e facut asa ca dreptate are aquagen cand spune ca cei de la Siemens fac improvizatii la produsele lor .
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Siemens sux, parerea mea, conceptie proasta, calitate proasta.
Nu vreau sa generalizez, dar pana si Laptopurile Fujitsu Siemens sunt cele mai naspa, cu scuze pentru cei care detin asa ceva, cate mi-au trecut prin mâini, toate aveau defectiuni, sa nu mai amintesc de HDD-urile 2,5 de laptop si display-urile pline de pixeli morti.

Ma bucur in schimb ca alternatorul si climatronicul de la OPEL sunt Bosch, care pot sa spun ca sunt , cum zice americanu' "damn good piece of hardware".

Off topic:
Ora 4:30 sambata, alternatorul nu incarca din cauza ca s-au adunat multe pe acele perii si se scurtcircuitau, martorul aprins, mid-ul stins ca nu erau mai mult de 12V. L-am dat jos destul de usor, am curatat cu AB80, pus la loc, mers perfect si plecat la Lugoj ora 18:30, Bosch rules. Opel rules.
Skip ads

  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Midul lui misu_imv75 inainte si dupa
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Alex20 mid
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aquagen, am gasit cateva poze vechi si cu midul tau sper ca nu te superi daca le postez:))


  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am o cunostinta care are un MID cu fff multe linii lipsa astept sa mi-l dea la schimb cu un tid si sa ma joc putin la el inspirat din ideile lui xanderx si cine stie poate reusesc .
Skip ads

  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
gabitza mid
  • xanderx

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Visse a scris:Am o cunostinta care are un MID cu fff multe linii lipsa astept sa mi-l dea la schimb cu un tid si sa ma joc putin la el inspirat din ideile lui xanderx si cine stie poate reusesc .
Chiar te rog sa incerci sa vezi ca nu e asa de simplu Laughing si nici ieftin , dar daca crezi ca nu gasesti alt hobby, be my guest. vroiam demult sa patentez inventia mea dar acuma chiar ca o voi face la OSIM Cool
  • andreyutzu

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut, xanderx.
fa-i poze si la al meu, cand il primesti .... ca i-am facut asa cum mergea pana acuma, dar n-au iesit prea bine pozele ...
si ai si acceptul meu sa le postezi.
mersi.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
xanderx a scris:
Visse a scris:Am o cunostinta care are un MID cu fff multe linii lipsa astept sa mi-l dea la schimb cu un tid si sa ma joc putin la el inspirat din ideile lui xanderx si cine stie poate reusesc .
Chiar te rog sa incerci sa vezi ca nu e asa de simplu Laughing si nici ieftin , dar daca crezi ca nu gasesti alt hobby, be my guest. vroiam demult sa patentez inventia mea dar acuma chiar ca o voi face la OSIM Cool

Nu am zis nic ca e simplu si nici ieftin cu siguranta migalos da si felicitari pentru progres, o afacere din a repara midu-ri sub nici o forma nu voi face din lipsa de timp iar daca am ori nu alt hobby nu este problema ta , lamurit ?
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
xanderx a scris:Aquagen, am gasit cateva poze vechi si cu midul tau sper ca nu te superi daca le postez:))



Daca ar trebui sa ma supar din asta, atunci cred ca ai auzi de mine la stiri. Parca Mid-ul meu nu e asa varza comparativ cu altele. Sper sa tina cat tine masina. Cool
  • andreyutzu

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut.
n-am cuvinte ...
asa "mergea":



asa merge acuma:



parerea mea: merita toti banii.
respect xanderx !
  • misu_imv75

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: craiova
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
xanderx a scris:Midul lui misu_imv75 inainte si dupa


Multumesc pt reparatie,nu credeam ca se mai poate face, deja postasem un anunt sa cumpar altul. Spor la treaba in continuare Smile
  • codreanumihai

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc xanderx... e un baiat de nota 20, apelati cu cea mai mare incredere

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR