Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega A
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
salut . sunt proprietar de opelomega A c20ne . sunt super multumit de aceasta masina mise pare extraordinara . am deschis acest topic pt a primi sfaturile voastre in tot ceea ce vreau sa fac la acesta masina
pt inceput as dori sa stiu de unde imi pot cumpara la unpret bun bucsi si tot ceea ce tine de articulatii
- dupa aceea as vrea sa scot cataliazatorul si sa inlocuiesc cu teava pt ca masina mea are 167 de mii iar din cate am inteles un catalizator este garantat 100 de mii.
- as mai dori un sfat cum pot curata tapiseria pt ca am avut un bebe in masina si va puteti da seama ce s-a intamplat
- as vrea sa schimb uleiul din cutia de viteze pt ca a inceput sa intre un pic mai greu in a Ia
- sunt si in cautare democheta din portbagaj care vinepeste roata de rezerva si pe oalele alea de la amortizoare .

astept sfaturile voastre si dak mai imi aduc aminte ceva voi posta aici


Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
1. Pentru piese la un magazin de piese auto unde ti se pare ca sunt mai ieftine.
2. Treaba cu catalizatorul o poti face dar o sa ai probleme cand o sa-i faci revizia.
3.Tapiteria o poti sterge cu biocarpet si o bucata de perdea freci bine si apoi stergi cu o carpa care sa nu lase scame.
4. Uleiul din cutie din cate stiu eu la opel se completeaza nu se schimba.
5. Iar cu mocheta din portbagaj poti cumpara o bucata de mocheta si o decupezi frumos si iese de nu se poate. Daca ai cumpara una sh. o sa fie deja murdara sau tocita si cred ca e mai bine sa cumperi 2 m. de mocheta de preferat de culoarea care ai tapiteria. Eu peste mochetele din fabrica am pus altele facute de mine si sunt super. Cu ocazia asta protejez pe cele originale care sunt ca si noi.
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul din cutie se schimba (60.000 Km..depinde de ulei)....cel din diferential se completeaza.
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
aha uite ca am facut bine pt mine cu acest topic ca habar nu aveam ca trebuie completat ulei in diferential . ce sfaturi imi puteti da pt ulei din cutie si cel din diferential pt ca maine vreau sa fac asta .dak aveti idee cat ulei intra in cutie si dak se schimba greu . pot face eu acest lucru sau trebuie sa ma duc la service .aceeasi intrebare si pt diferential . ca idee uleiul la motor il schimb singur de fiecare data
Skip ads

  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul pt diferential este acelasi cu cel pe care il pui in cutie.....pt binele masinii tale sintetic......la cutie ai un buson in partea inferioara pt scurgere....si un buson in partea superioara pt umplere.....pui pina incepe si curge...evident la busonul de umplere....MASINA SA FIE DREAPTA...pe elevator, rampa...etc.
Pt diferential ai un buson in partea superioara pe unde se completeaza pana incepe si curge.
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
manfred din cate am intels nu exista ulei sintetic pt transmisii . am cumparat aral 85w 90 cu care voi completa in diferential . si acu urmeaza sa cumpar pt cutie . aiveti idee cat ulei intra in cutie ?
  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ce ai cumparat tu dupa calculele mele....este tot sintetic numai ca are alti indicativi decat cel de motor...........La a mea intra in cutie cam 2 litri si jumatate..parca...........nu stiu daca ai cutie asemanatoare dar diferentele nu sunt mari .
Multa bafta.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cutia este aceeasi in interior (are aceleasi rapoarte)difera doar carcasa si ambreiajul hidraulic.
daca tot ai luat-o schimba uleiul peste tot ca sa nu mai ai probleme altadata.
pt piese recomand Abhaz Exim linga podul de la spitalul Fundeni are la SH piese aduse de afara,nu de la masini circulate prin RO.
eu cind am avut omega A numai de acolo am luat piese importante inclusiv motor.
Skip ads

  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
are cineva documentatii pt omega A ? as avea mare nevoie
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Da am eu.
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai si nu faci si tu o donatie pls. dau o bere;)
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nici o problema. luam legatura pe mail.
Skip ads

  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
iulius acesta este e-mail-ul meu dani_bucur@yahoo.com .mersi
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
mai am si eu o nelamurire . masina mea este din 90 si este modelul cu semnalele fata mai mici . dupa aceea a aparut omega tot A dar cu semnalele care se prelungesc un pic mai mult pe aripi . am aflat ca pot face rost de aripi cu semnale mai lungi bineanteles si de semnale dar intrebare este : se potrivesc la mine ?
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Cu siguranta se potrivesc Smile Am un amic care a facut recent aceasta schimbare fara probleme. Daca te intereseaza aripi si semnale model 91, sau alte piese pt Omega A (inclusiv instalatie AC) da-mi MP.
Succes Very Happy
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
mersi eugen pt raspuns . am luat tot ce imi trebuia si dak gasesc un vopsitor probabil ca le voi face in week0end. acum mai am o problema : la turatii joase imi da in nas . nu f tare insa inainte nu facea asa .aveti idee de la ce poate fi ? .acum cateva zile am facut varza toba de mijloc , s-a indoit pe mijlocul ei si ma gandesc ca poate nu isi mai face bine evacuarea insa din momentul cand s-a intaplat asta am mai facut vreo 300 de km si nu a avut nici o problema .
  • mopel

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1989 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2007

  • Mesaj Privat
iulius a scris:Da am eu.


Daca ma rog frumos......imi trimiti si mie documentatia? m1403n@yahoo.com
Multumesc !
  • asd25_2005

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Omega 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Iulius, trimite-mi si mie, te rog, documentatia despre Omega. Sunt un pic afon si manualul m-ar ajuta un pic. Multumesc anticipat! mail: asd25_2005@yahoo.com
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu am cum sa trimit pt ca este un CD Opel TIS.
daca reusiti sa ajungeti prin Bucuresti cu cea mai mare placere va fac o copie.
  • spurckatu

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Omega 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut
am si eu un opel omega A din '90. Nu imi merge dezaburirea la luneta. ce sa fac? unde este releul pt dezaburire?
si mai am un buton care nu stiu ce face. este situat in dreptul schimbatorului de viteze, pe partea dreapta ,deasupra butoanelor de deschidere a geamului di dreapta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR