Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare are cine va idee daca merg "invatate" geamurile la o calibra sa se ridice cand inchizi usa cu cheia ,precizez sa instalatia a fost luata tot de pe o calibra ... ms
Skip ads

  • dandsp
  • Suspendat
  • 5 mesaje
  • din 30 Jun 2010
  • Calibra 1994 c2one/c20xe
  • Botosani
  • dandsp

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Calibra 1994 c2one/c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca instalatia a vut acest modul de inchidere trebuie sa mearga...totusi incearca..tine 3 5 sec cheia p oz inchis...ar trebui sa mearga...daca e din acela..zic si eu...
  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am incercat ..nu merge
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Inseamna ca nu avut modul confort acele geamuri... Acel modul este separat din ce stiu si e posibil ca masina de pe care au fost luate sa nu aibe asa ceva. Sa mai asteptam si alte pareri.
Skip ads

  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
baiatu de la care am luat-o a spus ca are si nu cred k ar avea dc sa minta ....deci repet am schimbat toata instalatia geamuri ,oglinzi,inchidere si toate merg ok in afara da problema asta..ms
  • k3ros3n

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu, modulul confort se poate monta separat (asta daca instalatia propriu-zisa nu a avut). Se gaseste la un pret derizoriu, undeva pana in 50 lei. Mai demult un amic de-al meu a gasit chiar prin Kaufland daca imi aduc bine aminte. Oricum sigur se gaseste separat. Bafta la cautat !
  • jammin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daca ai modulul poate fi dezactivat, daca esti sigur ca il ai cauta pe net cum se activeaza si dezactiveaza
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Incearca asta:
Dupa ce ridici/cobori geamurile, mai tine apasat circa 5 secunde butonul (la fiecare in parte). In acest fel le "programezi", sa zic asa. Ai modelul acela de consola cu cele 2 butoane pentru geamuri si inca unul mic?
Skip ads

  • k3ros3n

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2007

  • Mesaj Privat
VEMANIS a scris:Incearca asta:
Dupa ce ridici/cobori geamurile, mai tine apasat circa 5 secunde butonul (la fiecare in parte). In acest fel le "programezi", sa zic asa. Ai modelul acela de consola cu cele 2 butoane pentru geamuri si inca unul mic?

Ceea ce spui tu nu are legatura cu modulul confort. Este doar pt a urca/cobori geamurile automat. In mod normal asta se intampla cand deconectezi bornele bateriei. Si apoi trebuie reprogramate dar repet, nu are legatura cu modulul confort.
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
k3ros3n a scris:
VEMANIS a scris:Incearca asta:
Dupa ce ridici/cobori geamurile, mai tine apasat circa 5 secunde butonul (la fiecare in parte). In acest fel le "programezi", sa zic asa. Ai modelul acela de consola cu cele 2 butoane pentru geamuri si inca unul mic?

Ceea ce spui tu nu are legatura cu modulul confort. Este doar pt a urca/cobori geamurile automat. In mod normal asta se intampla cand deconectezi bornele bateriei. Si apoi trebuie reprogramate dar repet, nu are legatura cu modulul confort.



Ba tocmai, ca are legatura... Daca el nu a facut inca operatiunea asta inainte de a incerca faza cu tinutul cheii pe "incuiat", el asteapta de pomana sa se ridice geamurile... nu va functiona decat DUPA ce se face programarea! De aceea am recomandat, poate omul nu stie treaba asta. Modulul confort intra in "functiune", sa zic asa, doar dupa ce sunt programate geamurile! Sper sa fi inteles cineva ce am zis aici, ca eu sunt mort de somn la ora asta!
  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
le-am" invatat' asa nu merge.da am modelu ala de butoane....
  • k3ros3n

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gaby dtm a scris:le-am" invatat' asa nu merge.da am modelu ala de butoane....

Deci exact ce spuneam, am si eu exact la fel ca tine si nici mie nu imi merge, pt ca nu e acel modul care se monteaza separat. Chiar aici pe forum cred ca vazusem tutorial cum se monteaza "custom" un astfel de modul pe un opel tigra, deci nu (toate) vin din fabrica echipate cu modul confort.
Si acel tutorial, daca imi aduc bine aminte, a fost facut de cineva care chiar stia electronica, a fost gandita de el toata schema, cum, cat si ce trebuie montat.
Numai bine.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu e nici modul separat. din ce stiu ,vazut pe usi este un microintrerupator, pus pe langa iala.eu ala il vad responsabil cu ridicarea geamurilor cand tii cheia.cineva trebuie sa ii spuna modulului de centralizata ca trebuie ridicate geamurile.

e posibil ca aceasta functie sa nu fie disponibila pe toate modulele de centralizata.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Frate..daca ai inchidere pe ea..inchidere centralizata din telecomanda..poti face sa ti le ridice automat cand o inchizi..e simplu,doar cu 2 diode..fara nici un modul sau alte prostii..eu am facut pe Corsa C asa..si merge perfect
  • claurs

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Omega 1990 C20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
"Frate..daca ai inchidere pe ea..inchidere centralizata din telecomanda..poti face sa ti le ridice automat cand o inchizi..e simplu,doar cu 2 diode..fara nici un modul sau alte prostii..."
Crying or Very sad vreau și eeuuuu
unde fac legãturile ?(am omega din 90)
  • octavian4

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce inveti geamurile sa urce /coboare automat la un impuls(este esential sa fie invatate cum zicea si Vemanis)... Merge sa inchizi geamurile si din rasucirea cheii in butuc... Dar rasucirea se va face la prima treapta pe inchis... Ca sa zic asa... Inchisul din cheie are 2 pozitii. In prima faza se inchid usile si se ridica geamurile daca mentii cheia in pozitia aia (rotire aproximativ 45 de grade)... Iar la o rotire pana la capat (aprox. 90 grade) se actioneaza si alarma (daca masina are din fabrica alarma) si masina nu mai poate fi descuiata decat de la usa soferului. Daca Masina va fi inchisa din rasucirea cheii la 45 grade, se va putea descuia de la oricare din usi, putand sa deschui si portbagajul tot din cheie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR