Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!Poate e prea devreme dar vreau sa-mi pregatesc din timp mashina pt. iarna.Mashina are jante pe 18", dar decat sa iau cauciucuri de iarna pe 18", prefer sa iau pe 16" cu jante separat din 3 motive:1.Nu trebuie sa frec jantele cu schimbatul anvelopei la inceputul si sfarsitul sezonului rece.2.Pentru iarna latimea anvelopei trebuie sa fie cat mai mica, din cate stiu(daca ma insel va rog sa ma corectati) iar anvelopele pe 18" nu prea au cum sa fie inguste, cred.3 Pretul anvelopelor pe 18" este aproximativ echivalent cu cel al rotilor complete pe 16".
As dori niste sfaturi.Am vazut ca dimensiunile jantelor de tabla de 16" pentru insignia sunt:
Latime/diametru janta 6,5 J
numar prezoane 5
distanta intre prezoane (mm) 120
diametru gaura centrala (mm) 67
ET (dezaxare) 41
As dori totusi sa pun jante de aliaj insa in toate configuratoarele pt. insignia imi apar si 7J si ET 35 sau ET42.Singurul lucru ce corespunde cu jantele de tabla e distanta intre prezoane (120mm).
Ce vreau sa stiu?Se potrivesc jantele acelea chiar daca nu corespund aceste dimensiuni.Precizez ca toate configuratoarele pe care am intrat sunt site-uri din Germania pt. Opel Insignia
Va multumesc anticipat.
PS.Poate imi dat si ceva sfaturi pt. jante anvelope Embarassed
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca arata groaznic insignia cu roti de 16, si trebuie purtate cam 6 luni. eu am fost in aceeasi situatie anul trecut, dupa o iarna destul de grea nu am avut nici o urma pe jantele de 18. in parcarea din fata blocului, pe zapada stransa, toti vecii se chinuiau sa intre/iasa, eu o faceam usor ca nu se scufundau rotile, fiind mai late . am dat anul trecut cam 2700 ron pe 4 ice bear h cook.
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu am o singura intrebare : cauciucuri de 205 sau 195 ?

vectragts1 - cu continental sau michelin nu gresesti niciodata; eu sunt foarte multumit de amandoua (putin mai multumit de michelin)
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
blitz a scris:eu am o singura intrebare : cauciucuri de 205 sau 195 ?

vectragts1 - cu continental sau michelin nu gresesti niciodata; eu sunt foarte multumit de amandoua (putin mai multumit de michelin)


anvelopele in carte sunt 215/60/16 sau 205/60/16
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:parerea mea e ca arata groaznic insignia cu roti de 16, si trebuie purtate cam 6 luni. eu am fost in aceeasi situatie anul trecut, dupa o iarna destul de grea nu am avut nici o urma pe jantele de 18. in parcarea din fata blocului, pe zapada stransa, toti vecii se chinuiau sa intre/iasa, eu o faceam usor ca nu se scufundau rotile, fiind mai late . am dat anul trecut cam 2700 ron pe 4 ice bear h cook.


ai dreptate sunt mici pt. insignia insa sa zicem ca pun accentul pe latura practica
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
by the way ...stie cineva ce e cu dimensiunile acelea din primul post?
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Tu la ce pret te-ai gandit? Ca poti gasi pe la 800€ jante de aliaj pe 17" + gume.

In asteptarea viitoarei masini, prevazuta pentru noiembrie, m-am interesat pentru 225/55 R 17 (sau mai inguste la 215/55 R 17).
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:Tu la ce pret te-ai gandit? Ca poti gasi pe la 800€ jante de aliaj pe 17" + gume.

In asteptarea viitoarei masini, prevazuta pentru noiembrie, m-am interesat pentru 225/55 R 17 (sau mai inguste la 215/55 R 17).


Am gasit si eu.Oferte sunt multe.Insa cum stiu daca se potrivesc .Ma intereseaza ce e cu dimensiunile acelea.6,5Jsau7J , ET, Diametru gaura centrala.pt ca pt. insignia apar in configurator jante cu indici acestia destul de diferiti si cica ar fi bune toate Rolling Eyes
Skip ads

  • Mikorokotroko

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor. Este o idee foarte buna sa discutam putin si despre pregatirea de iarna, care este foarte aproape. La vechea mea masina o Skoda Octavia (1.9 TDI), am avut anvelope goodyear ultragrip7+ de care am fost extraordinar de multumit de aderenta si franare pe ud si zapada. Acum la Insignia mea "nou-nouta" 2.0 CDTI 160HP, am anvelope 245/45 ZR18 si nu prea am idee cu ce marca de cauciucuri sa o incalt in aceasta iarna. Din pacate gdy 7+ nu se fabrica la aceasta marime.
Haideti sa ne impartasim experientele personale cu anumite marci de anvelope, pentru a ne face o idee.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uite aici niste teste facute de nemti cu note pentru caucicuri, de pe margine puteti selecta ce vreti
http://www.testberichte.de/...winterreifen.html
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si eu m-as baga la cauciucuri de iarna cu jante de magneziu pe 17 '',sunt convins ca alea pe 16'' ar fi mai bune pentru iarna,dar e prea mare diferenta de la 18'' la 16'' si schimba total design-ul masinii. Cauciucuri mai gasim noi pe aici,pe Zafira am Michelin Alpin 3 si sunt foarte multumit....interesant cam cat ar costa jantele de magneziu pe 17'' ?
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
As dori niste sfaturi.Am vazut ca dimensiunile jantelor de tabla de 16" pentru insignia sunt:
Latime/diametru janta 6,5 J
numar prezoane 5
distanta intre prezoane (mm) 120
diametru gaura centrala (mm) 67
ET (dezaxare) 41
As dori totusi sa pun jante de aliaj insa in toate configuratoarele pt. insignia imi apar si 7J si ET 35 sau ET42.Singurul lucru ce corespunde cu jantele de tabla e distanta intre prezoane (120mm).
Ce vreau sa stiu?Se potrivesc jantele acelea chiar daca nu corespund aceste dimensiuni.Precizez ca toate configuratoarele pe care am intrat sunt site-uri din Germania pt. Opel Insignia

Modele si site-uri exista la greu.Unul romanesc aici:
http://www.janta.ro/home2/jante.aspx
Skip ads

  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
aici poti configura roti complete de iarna.au si site in limba romana dar nu au decat roti de tabla.incercati pe cel nemtesc.

http://ssl.delti.com/cgi-bi...amp;BrandCode=127
Precizez ca pe site-ul nemtesc pretul rotii complete cu janta aliaj e echivalent cu pretul rotii complete cu janta de tabla de pe site-ul echivalent din Romania Evil or Very Mad
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Bagati o privire la:

Roti de 17'' (tabla + cauciuc iarna + capac) intre 184 si 226 euro / bucata; la care se adauga "adaosul" dealer-ului.

http://www.opel-accessories...Complete%20Wheels

- Catalog Number: 67 50 615; Part Number: 93165465 (jante de 17'' - cauciuc Michelin Pilot Alpin PA3 - wheel cover 60 06 277); - 226.05 EURO/buc;

- Catalog Number: 67 50 614; Part Number: 93165464 (jante de 17'' - cauciuc Dunlop Wintersport 3D - wheel cover 60 06 269); - 207.56 EURO/buc;

- Catalog Number: 67 50 613; Part Number: 93165463 (jante de 17'' - cauciuc Semperit Speed Grip - wheel cover 60 06 269); - 184.03 EURO/buc;


Daca aveti un dealer-care are "adaos" mic v-as fi recunoscator sa postati in topicul asta.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca glumesti....la noi vor astia sa ia pielea de pe tine ! Shocked
Cica oferta GTT...
Janta de aliaj pe 17''-1231 RON,fara cauciuc
Janta de tabla pe 17 ''- 579 RON,fara cauciuc
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sfatul meu e sa nu cautati la dealer numai daca aveti prea multi bani
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Di-Bas
810 RON janta aliaj
45 RON capacel cu sigla Opel

898 RON cauciuc iarna Continental 225/55/17
sau
1080 RON cauciuc iarna Michelin Alpin 3
280 RON janta tabla
68 RON capac plastic
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Uff. Scump. Am gasit pe internet jante pe 17" din aliaj la 389 RON bucata de la RIAL iar dupa configurator si dimensiuni se potrivesc la Insignia.

Niste exemple pentru gume:
Dunlop Winter 3D ► 670 RON
Pirelli Winter Carving ► 402 RON
Michelin Alpin A2 ► 750 RON

Am si eu o mica curiozitate. Ce parere aveti despre Nokian? Am observat ca nu sunt foarte scumpe si am dubii.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:Uff. Scump. Am gasit pe internet jante pe 17" din aliaj la 389 RON bucata de la RIAL iar dupa configurator si dimensiuni se potrivesc la Insignia.

Niste exemple pentru gume:
Dunlop Winter 3D ► 670 RON
Pirelli Winter Carving ► 402 RON
Michelin Alpin A2 ► 750 RON

Am si eu o mica curiozitate. Ce parere aveti despre Nokian? Am observat ca nu sunt foarte scumpe si am dubii.


Am un test in auto-motor-si-sport facut in germania cu gume de vara pe 16 in care Nokian bate toate marcile consacrate, deci nu cred ca sunt rele nici cele de iarna.
  • vectragts1

  • Mesaje scrise: 350
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2010 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
stemi a scris:Uff. Scump. Am gasit pe internet jante pe 17" din aliaj la 389 RON bucata de la RIAL iar dupa configurator si dimensiuni se potrivesc la Insignia.

Niste exemple pentru gume:
Dunlop Winter 3D ► 670 RON
Pirelli Winter Carving ► 402 RON
Michelin Alpin A2 ► 750 RON

Am si eu o mica curiozitate. Ce parere aveti despre Nokian? Am observat ca nu sunt foarte scumpe si am dubii.


Pe ce site?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR