Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • GDog
  • OP
  • 6 mesaje
  • din 21 Sep 2006
  • Vectra 1997 X18XE
  • Suceava
  • GDog

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare. Am nevoie de o mana de ajutor de la cunoscatorii Opel... Vreau sa cumpar un Frontera 2.4I, din '93, benzinar, cu 4000EUR. Masina cica are geamuri si oglinzi electrice, inchidere, AC... cam full. Problema mea e ca eu nu prea ma pricep la Opel (n'am mai avut pana acuma Opel) si am nevoie de ajutor ca sa stiu daca'i buna masina, cam la ce sa ma astept la ea... consum, intretinere, puncte tari, puncte slabe etc. Asa ca va rog, pe cei care puteti sa'mi dati un sfat, sa ma invatati putin despre Frontera.
Multam mult. Wink
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In primul rand ce tip de caroserie este cu trei sau cinci usi sa stim la banii astia daca se merita.
Motorul de 2.4 nu este chiar rau, sa fiu in locul tau as merge cu ea la un service de incredere inante sa o verifice amanuntit.
Alte detalii vei gasi pe topicurile deja deschise referitoare la sfaturi privind achizitionarea unei masini...
  • GDog
  • OP
  • 6 mesaje
  • din 21 Sep 2006
  • Vectra 1997 X18XE
  • Suceava
  • GDog

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Este un frontera in 5 usi. In general, ma pricep la masini... adica la ce si cum trebuie de verificat. Ideea e ca nu ma pricep la Frontera... sau la Opel in general. De asta ma intereseaza care sunt punctele tari si cele slabe la ea.
Multumesc!
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In aceste conditii pretul este atractiv Smile
La modul general mai sunt probleme cu tabla, verifica sasiul punctele de fixare, urme de rugina...
Verifica sistemul 4x4 sa fie functional, articulatiile.
Tine minte Frontera nu este un model des intalnit la dezmembrari asa ca ai grija ce cumperi deoarece piesele sunt destul de rare la acest model in consecinta scumpe.
Multa bafta,
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumva opelul asta frontera a fost la o firma de paza? daca da fugi cat poti de tare de masina aia
  • bebicanu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bistrita
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2006

  • Mesaj Privat
4000 E .... cam putin .... masina chiar daca este din 93 este totusi un autoturism tare care nu prea ar face nici la varsta aceasta 4000 vezi ca ceva "nu se invarte rotund" acolo....poate ceva serii de sasiu , poate ceva lovitura grava..... un sasiu stramb sau ...... un motor "ciufulit". fii "cu bagare de seama" pentru ca nimic nu este asa cum pare la prima privire...
  • GDog
  • OP
  • 6 mesaje
  • din 21 Sep 2006
  • Vectra 1997 X18XE
  • Suceava
  • GDog

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Nu cumva opelul asta frontera a fost la o firma de paza? daca da fugi cat poti de tare de masina aia


Nu stiu daca a fost la o firma de paza. Proprietarul a zis ca masina e a nevestei lui si ca numai ea a condus'o. Si cica inainte tot o femeie a avut masina. Alte detalii despre proprietarii ei nu stiu.

Multam mult pt sfaturi!
  • marianlungu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu e mult, nici putin ca pret daca e "masina",in 2003 am vandut un 2,2 16 V cu 6200 euro fara aer, vezi km(apropo vezi distributia) ai grija ca piesele sunt scumpe, iar frontera nu e prea reusita, de ce ? Motorul "duce" caroseria, dar ambreiajul nu.
Skip ads

  • GDog
  • OP
  • 6 mesaje
  • din 21 Sep 2006
  • Vectra 1997 X18XE
  • Suceava
  • GDog

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multam mult pt sfaturile de pana acuma. Deci, ca o concluzie, din ce ati scris si voi, plus ce'am citit si pe alt forum, Frontera este un jeep mai slabut, care poate sa'ti creeze destule probleme daca nu ai prea multa grija de el. Am inteles ca este bun pe sosea, dar cand il scoti putin "in decor" e destul de slab. In plus, am inteles ca o mare problema la el ar fi ambreiajul...
OK... Totusi, voi ce mi'ati sugera? Sa cumpar un Frontera sau sa ma gandesc la altceva...
  • marianlungu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vezi care e starea masinii, mergi cu ea. Sa nu trepideze la plecarea de pe loc, si sa nu aibe cursa scurta la pedala de ambreiaj, verifica distributia la un service(doar de aceste doua probleme m-am lovit eu la Frontera) si cum spune cineva mai sus cupleaza 4x4 si pe "greu si pe usor" dar nunumai pe asfalt.
  • GDog
  • OP
  • 6 mesaje
  • din 21 Sep 2006
  • Vectra 1997 X18XE
  • Suceava
  • GDog

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
marianlungu a scris:Vezi care e starea masinii, mergi cu ea. Sa nu trepideze la plecarea de pe loc, si sa nu aibe cursa scurta la pedala de ambreiaj, verifica distributia la un service(doar de aceste doua probleme m-am lovit eu la Frontera) si cum spune cineva mai sus cupleaza 4x4 si pe "greu si pe usor" dar nunumai pe asfalt.


Problema cea mai mare e ca masina e in Bucuresti, iar eu sunt din Suceava... Imi este cam greu sa merg sa vad masina, si'n plus, in Bucuresti nu stiu nici un service la care sa merg cu masina, deci ma poate duce proprietarul masinii unde vrea el si masina sa iasa "perfecta"...
  • marianlungu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Puncte slabe ai vazut, puncte tari? Viteza la 2,2 16v pe autostrada Buc - Pitesti 170 km/h(de curiozitate),in rest: consum la 100-120 afara 9,5 - 10 litrii, iar in oras 12-15 litri(depinde cat porti la picior),in rest sta bine pe sosea in viraje (cabreaza cam putin), e spatioasa. Daca nu vrei sa bati vreun record merge. La 2,8 TDI aceeasi problema cu ambreiajul(pe la 125000 km), consum 10 % cu aer conditionat afara, in oras nu stiu exact dar fa o medie (+2 litrii).Conteaza mult, parerea mea, cum a fost exploatata masina respectiva. Multa noroc.
Skip ads

  • marianlungu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Problema cea mai mare e ca masina e in Bucuresti, iar eu sunt din Suceava... Imi este cam greu sa merg sa vad masina, si'n plus, in Bucuresti nu stiu nici un service la care sa merg cu masina, deci ma poate duce proprietarul masinii unde vrea el si masina sa iasa "perfecta"...


Ai vazut-o? Sa nu bati drumul degeaba, intai vezi cati proprietari a avut, carte service (ceea ce nu prea cred la anul ei) cerei proprietarului sa i-ti trimita pe fax copia cartii de indentitate si cat mai multe detalii. Iar cu service-ul vezi anunturi cu repar opel-uri si ia legatura telefonic, nu sunt prea multe frontere in bucuresti de 2,4i (culoare ai zis ca are)cere o parere.
  • GDog
  • OP
  • 6 mesaje
  • din 21 Sep 2006
  • Vectra 1997 X18XE
  • Suceava
  • GDog

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2006

  • Mesaj Privat
marianlungu a scris:Puncte slabe ai vazut, puncte tari? Viteza la 2,2 16v pe autostrada Buc - Pitesti 170 km/h(de curiozitate),in rest: consum la 100-120 afara 9,5 - 10 litrii, iar in oras 12-15 litri(depinde cat porti la picior),in rest sta bine pe sosea in viraje (cabreaza cam putin), e spatioasa. Daca nu vrei sa bati vreun record merge. La 2,8 TDI aceeasi problema cu ambreiajul(pe la 125000 km), consum 10 % cu aer conditionat afara, in oras nu stiu exact dar fa o medie (+2 litrii).Conteaza mult, parerea mea, cum a fost exploatata masina respectiva. Multa noroc.


Imi cam place ce spui... Mai ales tinand cont de faptul ca's un "mic" vitezoman (de 6-7 ani am numai BMW'uri - un 735 in mom de fata). Cred ca de fapt asta ma interesa in primul rand... Daca fuge si cum se tine pe sosea. Ca in decor... nu stiu cat de des o s'o scot... Ideea e ca ma bate gandul sa'mi iau jeep, din cauza drumurilor.

marianlungu a scris:Ai vazut-o? Sa nu bati drumul degeaba, intai vezi cati proprietari a avut, carte service (ceea ce nu prea cred la anul ei) cerei proprietarului sa i-ti trimita pe fax copia cartii de indentitate si cat mai multe detalii. Iar cu service-ul vezi anunturi cu repar opel-uri si ia legatura telefonic, nu sunt prea multe frontere in bucuresti de 2,4i (culoare ai zis ca are)cere o parere.


Nu am vazut'o. Tocmai asta'i pb mare... Nici macar in poze. O sa'l sun pe proprietar sa'mi trimita o copie dupa CI. Detalii mi'a dat la telefon acu' cateva zile. Masina e in bune conditii (asa zice el), e folosita de nevasta, nu a iesit de pe sosea decat o data, intr'o iarna... Ca probleme: nu merg claxoanele, e ruginit bull-barul, esapamentul nu'i original, nu tine frana de mana pe partea stanga, aerul conditionat nu merge (i'a scos cureaua de pe compresor, si cica nici nu e instalatia originala)... Cauciucurile cica's destul de bune (fata de 5000km, spate de 10000km). Tablaria zice el ca arata bine. Interiorul la fel. Cam asta stiu eu despre masina...
  • NT-26-LEX

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 z10Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
yo zic ca 4000 e este un pret excelent . sigur iti va palce masina pt ca e full si trage bine.un prieten a vandut vara asta o frontera de 2.2i din 94' fara AC cu 5300e,asa ca a ta e la pret ff bun.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR