Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • faststorm

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Motor Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:intre timp l-am gasit si eu, si impreuna cu un prieten am cablat 3 masini pe acolo Very Happy


La fel si eu confirm ca tot pe acolo e cea mai buna solutie !Smile
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa fiu eu gica contra cea mai buna solutie nu e pe acolo ptr ca in momentul in care se gaureste dopul ala se amplifica zgomotul in masina. Am eu alta solutie si mai ingenioasa ... Twisted Evil
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si acum spui?!?!?!?!?!?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Embarassed Se poate scoate firul prin compartimentul de sub stergatoare si prin aeroterma. Stiu sigur ca am mai scris pe undeva pe forum doar ca atunci nu ma credea nimeni:D
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e acum ca sunt deja 2 posibilitati de cablare (de trecere a firelor din compartimentul motor in habitaclu )alege fiecare ce metoda vrea ,
spor la cablat
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sunt mai multe posibilitati dar restul sunt secrete Twisted Evil
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut, am cumparat si eu o maneta de cc si un switch pentru ambreiaj pentru astra mea. Inainte sa ma apuc de treaba, are cineva 4 - 5 pini pentru un ecu de astra G Z16se ?
Multumesc.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu gasesti, poti folosi pini de la un calculator pensionar (reset, power, etc.)
Bafta.
Skip ads

  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot suntem la capitolul piese necesare pentru montare CC..... as dori si eu sa stiu daca stie cineva unde pot sa gasesc tub izolant ( cel care se strange la caldura)strech parca. Multumesc

P.S.: A incercat cineva pe o astra Z17DTL din 2008 sa activeze CC-ul prin Op- COM ?multumesc
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[quote="AlucarD"]Daca tot suntem la capitolul piese necesare pentru montare CC..... as dori si eu sa stiu daca stie cineva unde pot sa gasesc tub izolant ( cel care se strange la caldura)strech parca. Multumesc

Se numeste Tub varnis termoretractabil si gasesti la orice magazin de electronice gen dioda...
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
e destul de ieftin cu 1 leu am luat un metru Very Happy
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am terminat instalarea CC pe astra mea.
Va pun la dispozitie cateva poze cu mufa K. Pinii pe care i-am folosit sunt de la o sursa de calculator, si anume cei de alimentare FDD. Se pot vedea in poza ca difera dar au intrat in locas f. bine.

Ce se vede in ultima poza este dopul pe unde am trecut firele spre ecu. Este situat deasupra pedalei de acceleratie. Trebuie scos prin compartimentul motor si gaurit pentru ca este dintr-un cauciuc mai gros. Se pune inapoi foarte usor, dupa ce treceti firele prin el.
Mai ramane activarea saptamna viitoare la marian_sro.
Sper sa mearga... Rolling Eyes Question
Skip ads

  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca folosesti pini exact ca cei din mufa (cum folosesc eu Very Happy ) nu e nevoie sa desfaci mufa de tot, se scoate decat plasticul mov care blocheaza pinii si capacul de deasupra firelor; pinii se introduc prin plasticul alb, apoi trec prin gelatina iar apoi intra in mufa propriuzisa si se blocheaza singuri, click Very Happy
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Totul a decurs bine, fara nici un fel de probleme. Multumesc colegilor care au dezbatut problema in acest topic.
Mentionez ca switch-ul de ambreiaj pe care l-am folosit a fost unul negru, cod GM 90 590 574, cu 3 fire. Pinul 1 se duce la masa, pinul 2 la ECU / 61 si pinul 4 la (+) siguranta F3.38. Ca sa nu ma complic cu identificarea firului de la siguranta F3.38, am legat pinul 4 de la switch-ul de ambreiaj la firul negru de la switch-ul pedalei de frana care duce in siguranta F3.38.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cat a costat switch-ul?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
35 lei.
  • nicu_flo@

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1999 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
salut. as dori si eu sa imi montez cc pe astra g: x16szr, am mufele in volan, am montat maneta si switch-urile(ambreiaj si frana) m-ai trebuie sa il activez dar nu stiu unde in Curtea de Arges. problema ar fi ca eu am acceleratie pe cablu si din cate am inteles din paginile anterioare ar mai trbui ceva de genu "unitate de control cc". imi poate spune cineva unde pot gasi asa ceva in Arges. multumesc anticipat.
  • nicu_flo@

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1999 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
nu ma poate ajuta si pe mine nimeni? am citit topicu asta de doua ori dar nimic despre unitatea de control cc sau cum so numi.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In Arges nu cred ca vei gasi,incearca aici pe forum la sectiunea de publicitate,la cei care se ocupa cu piesele din dezmembrari.
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@nicu-flo
Uite de aici se cumpara unitatea pentru masinile cu cablu de acceleratie http://www.thecruisecontrolstore.com/
(alegi Daewoo) dar din punctul meu de vedere nu merita pretul. O ideea ar fi sa afli ce este in interiorul acelei cutii si sa iti faci tu una (sau un electrician), dar ce te faci daca ramane acceleratia blocata... sistemele home-made pot sa dea rateuri.
Daca ai drum prin dezmembrari, cauta pe masini vechi si dotate (Mercedes, BMW etc) sistemul care tinea cablul blocat, iesi si mai ieftin, numai ca trebuie sa ai noroc chior sa gasesti asa ceva.
Din pacate nici eu nu te pot ajuta, toate masinile pe care am activat/montat pilot automat pana acum aveau acceleratie electronica.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR